Trwa ładowanie...

Masz taki język? To nie musi być wina kawy

 Katarzyna Prus
13.09.2022 12:32
Przebarwienie języka lepiej skonsultować z lekarzem
Przebarwienie języka lepiej skonsultować z lekarzem (Getty Images)

Picie kawy, palenie papierosów, a może nadmiar przypraw? Przyczyny żółtego nalotu na języku mogą być prozaiczne i niegroźne, ale nie zawsze. Zmieniony kolor bywa też objawem choroby. Kiedy nasz język powinien obejrzeć lekarz?

spis treści

1. Żółty język - przyczyny

Zdrowy język powinien być jasnoróżowy i gładki. Jeśli zmienia kolor na żółty i dodatkowo pojawia się na nim szorstki nalot, warto skonsultować się z lekarzem. Przyczyny z reguły są niegroźne, ale lepiej to sprawdzić, bo może to również świadczyć o chorobie.

Żółty nalot na języku może być objawem choroby
Żółty nalot na języku może być objawem choroby (Getty Images)
Zobacz film: "Zła higiena jamy ustnej może przyczynić się do raka trzustki"

Żółty kolor może być efektem picia kawy i herbaty, palenia papierosów, a także spożywania ostrych przypraw (w kolorze żółtym lub czerwonym) lub produktów spożywczych zawierających barwniki (np. słodyczy), zwłaszcza, jeśli towarzyszy temu brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Może być też skutkiem przyjmowania niektórych leków (np. antybiotyków).

Organizm sygnalizuje również w ten sposób infekcje bakteryjne - od zwykłego przeziębienia, po dolegliwości związane z układem pokarmowym, za które odpowiada Helicobacter pylori.

Zakażenie tą bakterią może prowadzić m.in. do zapalenia błony śluzowej dwunastnicy lub żołądka, a także choroby wrzodowej dwunastnicy lub żołądka czy raka żołądka.

2. Jak się pozbyć żółtego nalotu z języka?

Jeśli żółty nalot jest tylko wynikiem na przykład nadmiernego picia kawy czy palenia papierosów - pomoże lepsza higiena jamy ustnej (częstsze mycie zębów, stosowanie specjalnych płynów do płukania).

Jeśli jednak przyczyna nie tkwi w nawykach, tylko w zdrowiu - pierwsze kroki należy skierować do lekarza. W zależności od diagnozy specjalista dobierze odpowiednie leki, np. przeciwbakteryjne w przypadku infekcji.

Rzadką i trudną w leczeniu chorobą jest zespół pieczenia jamy ustnej. Oprócz żółtego nalotu na języku, chorzy odczuwają wówczas silne dolegliwości bólowe (w obrębie języka, a także ust oraz podniebienia) i czują, jakby ich język cały czas był poparzony.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze