Trwa ładowanie...

Mechaniczne usuwanie zakrzepów - rewolucyja w zapobieganiu paraliżu przy udarze mózgu

Avatar placeholder
19.04.2017 13:21
Mechaniczne usuwanie zakrzepów - rewolucyja w zapobieganiu paraliżu przy udarze mózgu
Mechaniczne usuwanie zakrzepów - rewolucyja w zapobieganiu paraliżu przy udarze mózgu

Tony Higgins nie miał wątpliwości odnośnie tego, jakie miał szczęście, że mógł cieszyć się kolacją wigilijną ze swoją żoną i 18-letnią córką. Rok wcześniej, o tej samej porze trafił do szpitala z powodu niezwykle groźnego udaru mózgu.

"Nie mogłem doczekać się świąt" - opowiada 49-letni Tony. "Byłem wcześniej z żoną na miłym spacerze, później przygotowywałem w kuchni kolację".

Nagle zaniepokoiło go dziwne uczucie w okolicach dolnej połowy twarzy. "Nie mogłem mówić, nie mogłem nawet otworzyć ust. Czułem się tak, jakby moje wargi zostały sklejone. Bałem się, ponieważ nie wiedziałem co się dzieje".

Jeanette, żona Tony'ego, która w czasie ataku znajdowała się w innym pokoju, usłyszała stłumione dźwięki wydawane przez Tony'ego. Postanowiła sprawdzić, co się dzieje.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Udar mózgu to odcięcie dopływu krwi poprzez zator w jednej z głównych arterii
Udar mózgu to odcięcie dopływu krwi poprzez zator w jednej z głównych arterii (123RF)

"Zobaczyłam, jak stoi na środku pokoju. Zapytałam, czy wszystko w porządku, a on tylko na mnie popatrzył. Wiedziałam, że stało się coś bardzo złego". Na szczęście Jeanette, jako pracownica okolicznego domu opieki, przeszła szkolenie, które nauczyło ją, jak rozpoznać objawy udaru.

"Posadziłam go i zadałam mu kilka pytań, na które nie był w stanie odpowiedzieć. Natychmiast zadzwoniłam na pogotowie, ponieważ podejrzewałam, że ma udar".

Jak rozpoznać udar mózgu?
Jak rozpoznać udar mózgu? [4 zdjęcia]

Każdego roku na udar mózgu, który doprowadził do śmierci znanego krytyka muzycznego, Bogusława Kaczyńskiego,

zobacz galerię

Udar to niezwykle niebezpieczne zdarzenie, które spowodowane jest przerwą w dopływie krwi do mózgu, czego najczęstszą przyczyną jest zator blokujący główne naczynie krwionośne głowy. Im dłużej mózg pozbawiony jest krwi, tym większe prawdopodobieństwo trwałych uszkodzeń takich jak paraliż, problemy z mową, czy zmiany osobowości.

Tony miał dużo szczęścia, ponieważ po transporcie do szpitala został on poddany zabiegowi mechanicznego usunięcia zakrzepu. Dzięki temu rewolucyjnemu rozwiązaniu, Tony już pięć dni po operacji mógł wrócić do domu i zdołał całkowicie odzyskać sprawność ruchową.

Koniecznie przeczytaj

Procedura polega na usunięciu zakrzepu poprzez zassanie lub użycie stentu.  Lekarze wprowadzają drut przewodni przez pachwinę do miejsca, gdzie nastąpił zator, następnie po przewodnim drucie wprowadzany jest mały cewnik.

Za pomocą cewnika umieszcza się stent. Ten następnie rozszerza się i "łapie" zakrzep, po czym zostaje razem z nim ostrożnie wyciągnięty, co pozwala na dalszy normalny przepływ krwi do mózgu.

Ostatnie próby dowiodły, że metoda ta przynosi znaczną poprawę stanu zdrowia u pacjentów cierpiących z powodu udaru. Obecnie jednak, pomimo korzyści wynikających z metody mechanicznej, najczęściej pacjentom podaje się leki mające za zadanie rozbicie zakrzepu, co bardzo rzadko się udaje.

"Mechaniczna trombektomia jest wysoce skutecznym leczeniem ostrego udaru niedokrwiennego, dowiodło tego osiem prób klinicznych" - mówi Phil White, profesor neuroradiologii z Uniwersytetu Newcastle.

Wyzwaniem jest uczynienie tej metody dostępną dla każdego i powszechnie używaną. Najlepsze efekty daje ona wtedy, gdy zastosuje się ją jak najszybciej po wystąpieniu udaru.

Tony jest wdzięczny lekarzom za to, że mógł być poddany zabiegowi mechanicznej trombektomii.

"Moje życie, życie mojej żony, córki i rodziny wyglądałoby teraz całkowicie inaczej, gdyby nie zabieg. Miałem dużo szczęścia" - mówi.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze