Medytacja transcendentalna

Medytacja transcendentalna to tak naprawdę każda forma medytacji, która ma doprowadzić do rozumienia siebie jako nieodłącznej części świata. Medytowanie nie musi być formą samodoskonalenia uznawaną przez religie takie, jak buddyzm, hinduizm czy taoizm. Może być także sposobem na relaks i zmniejszenie napięcia psychicznego. Terminem medytacja transcendentalna określa się także jedną z technik medytacji, wprowadzoną przez Maharishi Mahesh Yogi.

Jak zacząć medytować?

Miejsce wybrane do medytacji powinno być ciche i odizolowane – jest to szczególnie potrzebne osobom rozpoczynającymmedytowanie. Przygotuj sobie miękką poduszkę do siedzenia lub wygodne krzesło. Aby medytować, nie trzeba przyjmować pozycji lotosu. Chodzi o to, aby medytującej osobie było po prostu wygodnie.

Polecane wideo:

 • Usiądź na poduszce, na krześle lub kanapie, wyprostuj się i zamknij oczy. Jeśli nie siedzisz na poduszce, całe twoje stopy powinny dotykać podłogi. Głowa powinna być lekko uniesiona. Ręce połóż na udach.
 • Skoncentruj się na swoim oddechu. Staraj się o niczym nie myśleć. Może być to trudne, szczególnie na początku. Ale za każdym razem, kiedy poczujesz, że twój umysł zaczyna odpływać w stronę codziennych problemów, staraj się z powrotem skupić na samym oddechu.
 • Zacznij od 5 minut dziennie (najlepiej nastawiać sobie stoper, aby nie zerkać na zegarek). Na dalszym etapie, 15-20 minut medytacji dziennie (lub dwa razy dziennie – rano i wieczorem) pomoże szybko uspokoić umysł i się zrelaksować.

Technika medytacji transcendentalnej

Medytacja transcendentalna to także nazwa specyficznej techniki wprowadzonej i propagowanej przez Maharishi Mahesh Yogi. W przypadku tej formy medytacji podstawą jest mantra, czyli zdanie powtarzane przez osobę medytującą w myślach. Mantr w tej technice jest kilka, dobierane są do osoby medytującej. Mantra transcendentalna może być nauczana przez certyfikowanych trenerów tego ruchu w formie 7-stopniowego kursu. Medytacja transcendentalna obejmuje także ćwiczenia oddechowe, wybrane pozycje jogi oraz medytowanie pod okiem instruktora.

Wpływ medytacji na zdrowie

Według wielu zwolenników, medytacja wpływa zarówno na ciało, jak i na umysł:

Dzięki tym działaniom, medytacja wpływa na komfort życia. Osoba zrelaksowana będzie szczęśliwsza, a skoncentrowana - będzie efektywniejsza w pracy.

Inne odmiany medytacji

Medytacja transcendentalna to forma medytacji polegająca na powtarzaniu mantr. Medytacja może mieć także inne formy, choć podobne działanie na organizm:

 • medytacja w formie koncentracji na oddechu lub jakimś obiekcie,
 • medytacja uważności,
 • medytacja ruchowa,
 • medytacja za pomocą wizualizacji,
 • medytacja oparta na określonych pozycjach ciała,
 • medytacja oczyszczająca umysł,
 • hipnoza i autohipnoza.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy medytację transcendentalną, czy dynamiczną, wszystkie te formy relaksacji lub przywracania równowagi są uznawane za bezpieczne. Nie ma zgody co do tego, czy rzeczywiście działają na organizm na tak wiele sposobów, jak twierdzą medytujące osoby i instruktorzy, ale na pewno w jakimś zakresie uspokajają i dotleniają organizm, co pozytywnie wpływa na ciało i umysł.

Komentarze (6)
~Rafał
~Rafał ponad rok temu

@~kaisa: Ja miałem tak samo. Znajoma poleciła mi ćwiczenia oralne i zaproponowała pomoc. Teraz budzę się szczęśliwszy i rozluźniony. Nie musiałem wchodzić na żadne polecane strony. Ona wszystkim się zajęła i do tego zaproponowała jeszcze inne ćwiczenia. Wprawdzie jestem potem bardziej zrelaksowany niż powinienem, lecz jednak jest to na tyle przyjemne, że nie opieram się jak mi proponuje. Ponieważ jest osobą zajętą to stara się jak może wykonać swoją "pracę" bo odstępy między relaksacją są nieregularne. Tak więc kaisa nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Odpowiedz
~kaisa
~kaisa ponad rok temu

Ja od dłuższego czasu miałam poważny problem. Nie mogłam zasnąć a jak wstawałam to od razu byłam zmęczona. Okazało się, że dużo zależy od odżywiania. Znajoma poleciła mi odpowiednie, zdrowe i naturalnie:) smaczne posiłki ( idealnafigura.com/gberes ) dzięki których teraz wyglądam lepiej świetnie się teraz czuje a co najważniejsze nie mam już problemu ze snem.

Odpowiedz
~magna
~magna ponad rok temu

dlaczego ta Pani nic nie napisała o ujemnych skutkach medytacji ani o tym kim był i jak skończył Maharishi Mahesh Yogi??? zapewnia, że szkody związane z tą medytacją są o wiele większe niż jakiekolwiek korzyści. szczególnie dla chrześcijan. nie napisała że taka medytacja otwiera tzw. czakry czyli otwiera człowieka na duchy i inny stan skupienia, w którym dusza nie może już zwrócić się do Boga osobowego. izoluje się i zatraca. powrót potem do chrześcijaństwa jest bardzo trudny. jest mnóstwo publikacji na temat szkodliwość takiej medytacji. to zostało już za czasów Beatelsów stwierdzone, którzy też na jakiś czas ulegli indoktrynacji Maharishi, ale potem jak zobaczyli w czym tkwią szybko to porzucili. Dlaczego więc autorka próbuje wcisnąć to Polakom?? pytano góru czy jak się uprawia cwiczenia gimnastyczne związane z jogą, to czy to tez ma wpływ na ducha i psychikę. powiedział, niech ćwiczą czakry i tak się otworzą. bo joga i medytacja z tym immanentnie związana nie jest neutralna dla ducha. jest to obcy system religijny. a wszelakie asany czy kwiat lotosu nawet są oddawaniem czci obcym bóstwom. Medytacja chrześcijańska nie ma z tym nic wspólnego, bo tam nie zatraca się świadomości istnienia i osobowego ja.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Parapsychologia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Parapsychologia
Parapsychologia

Wróżbitka

Wróżbitka

Wróżbiarze i wróżbitki nie zgadzają się z krytyką specjalistów, którzy zarzucają brak naukowej interpretacji zjawiska przepowiadania przyszłości.

Parapsychologia

Twój znak zodiaku zdradza, jak mamą będziesz

Twój znak zodiaku zdradza, jak mamą będziesz

Horoskop dla przyszłej mamy Każda przyszła mama, albo już mama, zastanawia się, jak sprawdzi się w tej roli, czy podoła. Czy może przejmie cechy swojej matki czy wypracuje zupełnie nowy styl wychowania dzieci. Postanowienia i cechu charakteru to jedno....

Parapsychologia

Medytacja „wglądu w siebie"

Medytacja „wglądu w siebie"

Osoba, która stosuje medytację vipassana, jest bardziej wrażliwa na cierpienia, otoczona jest harmonią i spokojem.

Parapsychologia

Stan hipnozy

Stan hipnozy

Hipnoza pomaga leczyć uzależnionych, chorych na nerwicę i stany lękowe. Twierdzi się, że jest to także jeden z najlepszych sposobów na wyleczenie zaburzeń odżywiania.

Parapsychologia

Twój mózg potrafi podejmować decyzje podczas snu!

Twój mózg potrafi podejmować decyzje podczas snu!

Zapewne niejeden z nas przed poważnym egzaminem próbował wkładania podręcznika pod poduszkę w nadziei, że wiedza w jakiś magiczny sposób przeniknie do naszego umysłu. Metoda wydaje się oczywiście śmieszna, jednak okazuje się, że zastąpienie zwykłej książki...

Parapsychologia

Śmierć kliniczna

Mimo iż czasy współczesne często określa się mianem „cywilizacji śmierci", tak naprawdę przeciętny człowiek mało wie w dziedzinie wiedzy tanatologicznej, zajmującej się badaniem przyczyn śmierci, jej oznak i związanych z nią zjawisk. Człowiek pragnie...

Parapsychologia

Dar jasnowidzenia

kryminalną na zlecenie policji. Jasnowidzenie Według definicji parapsychologii, jasnowidzenie to zdolność postrzegania osób, zjawisk i przedmiotów

Parapsychologia

Rozdwojenie jaźni

Rozdwojenie jaźni

Zaburzenia dysocjacyjne - zdjęcie zalicza się do zaburzeń dysocjacyjnych tożsamości (ang. Dissociative Identity Disorder, w skrócie DID). Inne nazwy dla tego zaburzenia to: osobowość mnoga, osobowość naprzemienna, osobowość wieloraka lub rozdwojenie osobowości....

Parapsychologia

Medytacje buddyjskie

Ćwiczenia mentalne, znane jako medytacje, można odnaleźć we wszystkich systemach religijnych. Modlitwa jest formą medytacji dyskursywnej. W buddyzmie odczytywanie mantr powoduje uspokojenie umysłu. W większości systemów medytacji celem jest identyfikowanie...