Przejdź na WP

Medytacja vipassana

Vipassana oznacza „widzieć rzeczy takimi, jakie one są” i jest to główny cel tej medytacji. Medytacja „wglądu w siebie” nazywana jest często „medytacją uwagi” lub „medytacją wglądu w siebie”. Przez praktykowanie tej formy medytacji możemy zobaczyć i faktycznie usunąć przyczyny cierpienia, które tkwią w nas samych. Medytacja pozwala nam zwiększyć niekontrolowane impulsy ciała i umysłu, dzięki czemu możemy zrozumieć naturę tego, co pochodzi i wykracza poza ciało i umysł. Medytacja vipassana mówi, że medytacja pozwala zbliżyć się do Buddy, czego następstwem jest osiągnięcie nirwany.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Na czym polega medytacja vipassana?

Medytacja vipassana
Medytacja vipassana

Osoba, która stosuje medytację vipassana, jest bardziej wrażliwa na cierpienia, otoczona jest harmonią...

zobacz galerię

Medytacja vipassana pochodzi z tradycji buddyzmu - therawady - i ustanawia nowe standardy wglądu w ludzki umysł, które przeciwstawiają się konwencjonalnej percepcji postrzegania umysłu i materii, gdyż w rzeczywistości są one nietrwałe, niezadowalające i bezosobowe. Dzięki temu stopniowo oczyszczamy nasz umysł przez wyeliminowanie wszelkich form jego zaangażowania poza medytację. Budda zidentyfikował dwa czynniki: pożądania i ignorancji, jako „korzenie cierpienia” uniemożliwiające osiągnięcie równowagi wewnętrznej. Gdy są one ostatecznie usunięte, umysł będzie w stanie dokonać czegoś, do czego w normalnych warunkach nie bylibyśmy zdolni. Dzięki systematycznemu praktykowaniu medytacji możliwe jest wyeliminowanie przyczyn bólu psychicznego i fizycznego, oczyszczenie umysłu i osiągnięcie spokoju ciała i duszy. Buddyzm koncentruje się na osobistym rozwoju duchowym, a filozofia buddyzmu oparta jest na dążeniu do osiągnięcia nirwany, czyli spokoju. Buddyści dążą do głębokiego wglądu w prawdziwą naturę życia, nie czczą żadnych bogów ani bóstw.

2. Buddyzm dla początkujących

Przez wiele tysiącleci religia dzisiaj określana jako buddyzm, była główną inspiracją wielu wspaniałych cywilizacji oraz źródłem wielkich osiągnięć kulturalnych - przez trwałe i znaczące ustanowienie tego samego celu w życiu dla milionów ludzi. Dzisiaj wiele mężczyzn i kobiet z różnych środowisk na całym świecie sięga po nauki Buddy. Kim więc był Budda i jakie są jego nauki? Buddyzm stanowi religię, która w całości oparta jest na naukach głoszonych przez Siddhartha Gautama, żyjącego około 2600 lat temu na obszarze dzisiejszego Nepalu i północno-wschodniej części Indii. W dzisiejszych czasach bardziej rozpoznawalny jest jako Budda, co możemy przetłumaczyć jako „Przebudzony”. Budda przez większą część swojego życia podróżował i nauczał, jak osiągnąć oświecenie. Można powiedzieć, że buddyzm to ogromny zbiór nauk, które zostały przytoczone przez Buddę. Oryginalne nauki znajdują się w starożytnych pismach, które są powszechnie akceptowane jako najstarszy zapis wiarygodnych słów Buddy. Buddyzm jest religią dominującą na Sri Lance, w Birmie, Tajlandii, Kambodży i Laosie. Dzisiaj buddyzm nadal ma na celu uzyskanie coraz szerszej akceptacji w wielu krajach poza jego rodzinnym regionem.

3. Jak zostać buddystą?

Buddyzm jest traktowany jako religia, czwarta na świecie pod względem wielkości, ale duża część wyznawców buddyzmu nie uważa go za religię. Wiele osób obecnie traktuje go raczej jako praktyczny system lub metodę naukową dla własnych potrzeb. Religia buddyjska różni się od chrześcijańskiej tym, że nie wspomina o istnieniu Boga Stwórcy i Zbawiciela (choć niektóre formy buddyzmu mahajany różnią się w ostatnim względzie). Buddyzm w głównym nurcie nie mówi o wielbieniu Boga i Stwórcy. Przeciwnie - stwierdza, że przez medytację i inne techniki pomożemy sobie w osiągnięciu oświecenia. Nacechowany jest pewnym podejściem do życia i do otaczającego nas świata.

Przez brak przemocy, brak dogmatów, tolerancję dla odmienności - jest w dzisiejszych czasach często traktowany po prostu jako sposób na życie. Aby zgłębić cel i założenia buddyzmu, najlepiej jest rozpocząć od zapoznania się z literaturą na temat tej religii. Należy poznać podstawowe założenia buddyzmu, jego historię, założycieli, tradycję i dowiedzieć się, co może zmienić w twoim życiu. Następnie spróbuj stopniowo zmieniać swoje życie. Staraj się być bardziej hojny dla innych, współczujący, mniej egocentryczny, mniej uzależniony od przyjemności zmysłowych, pomagaj osobom potrzebującym pomocy, wycisz umysł. Kiedy poznasz podstawowe nauki i tradycje buddyzmu, to oznacza, że nadszedł czas, aby rozpocząć medytacje.

4. Medytacja w buddyzmie

Medytacja odgrywa znaczącą rolę w idei buddyzmu. Poprzez poddawanie się jej wyciszasz nie tylko umysł, lecz także ciało. Medytacja może pomóc nam w zrozumieniu naszego własnego umysłu. Możemy dowiedzieć się, jak przekształcić nasz umysł z negatywnego na pozytywny, a takżejak pozbyć się stresu. Często medytacja pozwala nam odnaleźć właściwe rozwiązanie problemów, z którymi borykamy się każdego dnia. Skupienie uwagi na chwili obecnej i pewnego rodzaju beztroska są znakiem rozpoznawczym dla medytacji vipassana. Dzięki temu postrzegamy rzeczy takimi, jakimi są naprawdę, bez subiektywnych skojarzeń. Systematyczne praktyki vipassana ostatecznie eliminują przyczyny bólu psychicznego i fizycznego, oczyszczają umysł i w wyniku tego pozwalają osiągnąć stabilność i szczęście oraz powodują, że niekorzystne okoliczności zewnętrzne mają mniejszy wpływ na nasz nastrój.

Przezwyciężenie negatywnych myśli i kultywowanie konstruktywnego myślenia jest celem medytacji. Tą głęboką, duchową praktyką można cieszyć się każdego dnia, jeżeli czujemy taką potrzebę. Medytując, docierasz do wnętrza siebie, możesz się wsłuchać w swoje myśli. Jeżeli masz możliwość uczęszczania do świątyni i modlenia się z mnichami, to korzystaj z tego. Nowe doświadczenia wzbogacą cię i pozwolą jeszcze lepiej poznać przesłania, jakie kieruje do nas Budda. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że medytacja vipassana może również nieść ze sobą pewne ryzyko. Niektóre źródła podają, że ten rodzaj medytacji może powodować wystąpienie negatywnych efektów posmedytacyjnych, np. urojeń czy halucynacji. Dużo zależy jednak od predyspozycji samej osoby medytującej. Medytacja jako taka na pewno nie spowoduje, że osoba zacznie cierpieć na jakiś rodzaj zaburzenia psychicznego. Jednak nieumiejętne praktykowanie vipassany, zamiast pomagać, może zaszkodzić. Ponadto, wiele sekt przyciąga nieświadome osoby do swoich zgromadzeń, polecając medytację vipassany i roztaczając jej cudowne efekty. We wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek – także podczas praktyk medytacyjnych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy