Medytacja vipassana

Vipassana oznacza „widzieć rzeczy takimi, jakie one są” i jest to główny cel tej medytacji. Medytacja „wglądu w siebie” nazywana jest często „medytacją uwagi” lub „medytacją wglądu w siebie”. Przez praktykowanie tej formy medytacji możemy zobaczyć i faktycznie usunąć przyczyny cierpienia, które tkwią w nas samych. Medytacja pozwala nam zwiększyć niekontrolowane impulsy ciała i umysłu, dzięki czemu możemy zrozumieć naturę tego, co pochodzi i wykracza poza ciało i umysł. Medytacja vipassana mówi, że medytacja pozwala zbliżyć się do Buddy, czego następstwem jest osiągnięcie nirwany.

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

Na czym polega medytacja vipassana?

Medytacja vipassana

Osoba, która stosuje medytację vipassana, jest bardziej wrażliwa na cierpienia, otoczona jest harmonią i spokojem.

Medytacja vipassana pochodzi z tradycji buddyzmu - therawady - i ustanawia nowe standardy wglądu w ludzki umysł, które przeciwstawiają się konwencjonalnej percepcji postrzegania umysłu i materii, gdyż w rzeczywistości są one nietrwałe, niezadowalające i bezosobowe. Dzięki temu stopniowo oczyszczamy nasz umysł przez wyeliminowanie wszelkich form jego zaangażowania poza medytację. Budda zidentyfikował dwa czynniki: pożądania i ignorancji, jako „korzenie cierpienia” uniemożliwiające osiągnięcie równowagi wewnętrznej. Gdy są one ostatecznie usunięte, umysł będzie w stanie dokonać czegoś, do czego w normalnych warunkach nie bylibyśmy zdolni. Dzięki systematycznemu praktykowaniu medytacji możliwe jest wyeliminowanie przyczyn bólu psychicznego i fizycznego, oczyszczenie umysłu i osiągnięcie spokoju ciała i duszy. Buddyzm koncentruje się na osobistym rozwoju duchowym, a filozofia buddyzmu oparta jest na dążeniu do osiągnięcia nirwany, czyli spokoju. Buddyści dążą do głębokiego wglądu w prawdziwą naturę życia, nie czczą żadnych bogów ani bóstw.

Buddyzm dla początkujących

Przez wiele tysiącleci religia dzisiaj określana jako buddyzm, była główną inspiracją wielu wspaniałych cywilizacji oraz źródłem wielkich osiągnięć kulturalnych - przez trwałe i znaczące ustanowienie tego samego celu w życiu dla milionów ludzi. Dzisiaj wiele mężczyzn i kobiet z różnych środowisk na całym świecie sięga po nauki Buddy. Kim więc był Budda i jakie są jego nauki? Buddyzm stanowi religię, która w całości oparta jest na naukach głoszonych przez Siddhartha Gautama, żyjącego około 2600 lat temu na obszarze dzisiejszego Nepalu i północno-wschodniej części Indii. W dzisiejszych czasach bardziej rozpoznawalny jest jako Budda, co możemy przetłumaczyć jako „Przebudzony”. Budda przez większą część swojego życia podróżował i nauczał, jak osiągnąć oświecenie. Można powiedzieć, że buddyzm to ogromny zbiór nauk, które zostały przytoczone przez Buddę. Oryginalne nauki znajdują się w starożytnych pismach, które są powszechnie akceptowane jako najstarszy zapis wiarygodnych słów Buddy. Buddyzm jest religią dominującą na Sri Lance, w Birmie, Tajlandii, Kambodży i Laosie. Dzisiaj buddyzm nadal ma na celu uzyskanie coraz szerszej akceptacji w wielu krajach poza jego rodzinnym regionem.

Jak zostać buddystą?

Buddyzm jest traktowany jako religia, czwarta na świecie pod względem wielkości, ale duża część wyznawców buddyzmu nie uważa go za religię. Wiele osób obecnie traktuje go raczej jako praktyczny system lub metodę naukową dla własnych potrzeb. Religia buddyjska różni się od chrześcijańskiej tym, że nie wspomina o istnieniu Boga Stwórcy i Zbawiciela (choć niektóre formy buddyzmu mahajany różnią się w ostatnim względzie). Buddyzm w głównym nurcie nie mówi o wielbieniu Boga i Stwórcy. Przeciwnie - stwierdza, że przez medytację i inne techniki pomożemy sobie w osiągnięciu oświecenia. Nacechowany jest pewnym podejściem do życia i do otaczającego nas świata.

Przez brak przemocy, brak dogmatów, tolerancję dla odmienności - jest w dzisiejszych czasach często traktowany po prostu jako sposób na życie. Aby zgłębić cel i założenia buddyzmu, najlepiej jest rozpocząć od zapoznania się z literaturą na temat tej religii. Należy poznać podstawowe założenia buddyzmu, jego historię, założycieli, tradycję i dowiedzieć się, co może zmienić w twoim życiu. Następnie spróbuj stopniowo zmieniać swoje życie. Staraj się być bardziej hojny dla innych, współczujący, mniej egocentryczny, mniej uzależniony od przyjemności zmysłowych, pomagaj osobom potrzebującym pomocy, wycisz umysł. Kiedy poznasz podstawowe nauki i tradycje buddyzmu, to oznacza, że nadszedł czas, aby rozpocząć medytacje.

Medytacja w buddyzmie

Medytacja odgrywa znaczącą rolę w idei buddyzmu. Poprzez poddawanie się jej wyciszasz nie tylko umysł, lecz także ciało. Medytacja może pomóc nam w zrozumieniu naszego własnego umysłu. Możemy dowiedzieć się, jak przekształcić nasz umysł z negatywnego na pozytywny, a takżejak pozbyć się stresu. Często medytacja pozwala nam odnaleźć właściwe rozwiązanie problemów, z którymi borykamy się każdego dnia. Skupienie uwagi na chwili obecnej i pewnego rodzaju beztroska są znakiem rozpoznawczym dla medytacji vipassana. Dzięki temu postrzegamy rzeczy takimi, jakimi są naprawdę, bez subiektywnych skojarzeń. Systematyczne praktyki vipassana ostatecznie eliminują przyczyny bólu psychicznego i fizycznego, oczyszczają umysł i w wyniku tego pozwalają osiągnąć stabilność i szczęście oraz powodują, że niekorzystne okoliczności zewnętrzne mają mniejszy wpływ na nasz nastrój.

Przezwyciężenie negatywnych myśli i kultywowanie konstruktywnego myślenia jest celem medytacji. Tą głęboką, duchową praktyką można cieszyć się każdego dnia, jeżeli czujemy taką potrzebę. Medytując, docierasz do wnętrza siebie, możesz się wsłuchać w swoje myśli. Jeżeli masz możliwość uczęszczania do świątyni i modlenia się z mnichami, to korzystaj z tego. Nowe doświadczenia wzbogacą cię i pozwolą jeszcze lepiej poznać przesłania, jakie kieruje do nas Budda. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że medytacja vipassana może również nieść ze sobą pewne ryzyko. Niektóre źródła podają, że ten rodzaj medytacji może powodować wystąpienie negatywnych efektów posmedytacyjnych, np. urojeń czy halucynacji. Dużo zależy jednak od predyspozycji samej osoby medytującej. Medytacja jako taka na pewno nie spowoduje, że osoba zacznie cierpieć na jakiś rodzaj zaburzenia psychicznego. Jednak nieumiejętne praktykowanie vipassany, zamiast pomagać, może zaszkodzić. Ponadto, wiele sekt przyciąga nieświadome osoby do swoich zgromadzeń, polecając medytację vipassany i roztaczając jej cudowne efekty. We wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek – także podczas praktyk medytacyjnych.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Parapsychologia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Parapsychologia
Parapsychologia

Medytacja „wglądu w siebie"

Medytacja „wglądu w siebie"

Osoba, która stosuje medytację vipassana, jest bardziej wrażliwa na cierpienia, otoczona jest harmonią i spokojem.

Parapsychologia

Stan hipnozy

Stan hipnozy

Hipnoza pomaga leczyć uzależnionych, chorych na nerwicę i stany lękowe. Twierdzi się, że jest to także jeden z najlepszych sposobów na wyleczenie zaburzeń odżywiania.

Parapsychologia

Wróżbitka

Wróżbitka

Wróżbiarze i wróżbitki nie zgadzają się z krytyką specjalistów, którzy zarzucają brak naukowej interpretacji zjawiska przepowiadania przyszłości.

Parapsychologia

Twój znak zodiaku zdradza, jak mamą będziesz

Twój znak zodiaku zdradza, jak mamą będziesz

Horoskop dla przyszłej mamy Każda przyszła mama, albo już mama, zastanawia się, jak sprawdzi się w tej roli, czy podoła. Czy może przejmie cechy swojej matki czy wypracuje zupełnie nowy styl wychowania dzieci. Postanowienia i cechu charakteru to jedno....

Parapsychologia

Zaburzenia dysocjacyjne tożsamości

Zaburzenia dysocjacyjne, inaczej określane jako konwersyjne, są umieszczone w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 pod kodem F44. Ich wspólną cechą jest częściowa lub całkowita utrata prawidłowej integracji między wspomnieniami przeszłości, poczuciem...

Parapsychologia

Śmierć mózgowa

Termin „śmierć mózgu" definiuje się jako nieodwracalną i całkowitą utratę funkcji mózgu, w tym także śmierć pnia mózgu, chociaż tętno może być wyczuwalne. Wykazanie śmierci mózgu jest przyjętym kryterium ustalenia faktu i czasu zgonu. Do końca XX wieku...

Parapsychologia

Deja vu, czyli mózg testuje pamięć

Deja vu, czyli mózg testuje pamięć

Zespół badaczy pod kierownictwem Akiry O'Connor z Uniwersytetu St. Andrews obalił dotychczasowe teorie na temat deja vu. Deja vu przeżył niemal każdy. Jakaś sytuacja lub widziany po raz pierwszy przedmiot wydają się być znajome. Człowiek ma wrażenie,...

Parapsychologia

Medytacja - charakterystyka, techniki

Medytacja to jeden z najlepszych i najszybszych sposobów na pozbycie się codziennego napięcia psychicznego i osiągnięcie stanu pełnego rozluźnienia. Techniki relaksu, takie jak medytacja, skutecznie obniżają stres, a równocześnie są nieszkodliwe dla organizmu,...

Parapsychologia

Medytacje buddyjskie

Ćwiczenia mentalne, znane jako medytacje, można odnaleźć we wszystkich systemach religijnych. Modlitwa jest formą medytacji dyskursywnej. W buddyzmie odczytywanie mantr powoduje uspokojenie umysłu. W większości systemów medytacji celem jest identyfikowanie...