Trwa ładowanie...

Menopauza to nie wyrok!

Avatar placeholder
04.12.2018 08:21
Menopauza to nie wyrok!
Menopauza to nie wyrok!

Ciało kobiety zmienia się na każdym etapie życia. Dziewczęta, które zaczynają dojrzewać, mogą być zaniepokojone pełniejszymi kształtami oraz pojawiającym się owłosieniem, natomiast dorosłe kobiety martwią się zmianami, jakie niesie za sobą ciąża – zarówno w ciele, jak i całym życiu. Niepokój wywołują również dolegliwości związane z przekwitaniem oraz sam fakt wkroczenia w okres menopauzalny.

spis treści

1. Kiedy czujesz się mniej kobieco...

Pierwszym krokiem do rozpoznania menopauzy jest brak miesiączki. Niektóre kobiety doświadczają również uderzeń gorąca, wahań nastroju, zawrotów i bólu głowy. Pojawić się może także spadek libido, a z nim lęk przed utratą kobiecości. Gdy obecne są również problemy z koncentracją i pamięcią oraz zaburzenia snu, normalne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

To musisz wiedzieć

Zobacz film: "Suplementy diety w menopauzie"

Objawy towarzyszące przekwitaniu mogą mieć różny stopień nasilenia u poszczególnych kobiet – nierzadko przywołują na myśl symptomy zespołu przedmiesiączkowego. Tym, co faktycznie odróżnia czas menopauzy od wcześniejszych etapów życia kobiety jest stopniowe wysuszenie nabłonka pochwy. W miarę jak produkcja estrogenów w ciele kobiety zmniejsza się, znacznie spada liczba komórek, które wyściełają śluzówkę pochwy. Mniejsza liczba estrogenów wiąże się z zablokowaniem wytwarzania glikogenu, który odżywia pałeczki kwasu mlekowego. W rezultacie ilość kwasu mlekowego zmniejsza się, a ścianki pochwy są coraz cieńsze i mniej wilgotne. Stan ten sprzyja infekcjom, ponieważ może powodować zaburzenia prawidłowego pH pochwy. Ponadto niekorzystnie wpływa na doznania kobiety podczas kontaktów intymnych – suchość pochwy jest bowiem źródłem dyskomfortu i bólu.

2. Łagodzenie objawów menopauzy

Hormonalna terapia zastępcza łagodzi objawy menopauzy, korzystnie wpływając tym samym na samopoczucie i funkcjonowanie kobiety. Mimo iż HTZ nie jest pozbawiona skutków ubocznych i uchodzi za ostateczność, stosuje ją wiele pań. Warto jednak podkreślić, że przed wprowadzeniem terapii hormonalnej można stosować inne preparaty, przeciwdziałające zmianom towarzyszącym przekwitaniu. Do środków tego typu zaliczamy fitoestrogeny, czyli roślinne związki organiczne, które pod względem działania przypominają estrogeny.

3. Kojące nawilżenie śluzówki pochwy

Kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą nadal mogą doświadczać suchości pochwy. Aby złagodzić przykre objawy i poprawić swoją jakość życia oraz doznania seksualne, należy zadbać o nawilżenie śluzówki ścian pochwy. W tym celu warto skorzystać z globulek dopochwowych, które przeciwdziałają objawom atrofii nabłonka pochwy, dostarczając do okolic intymnych hialuronian sodu (regeneruje i nawilża śluzówkę pochwy), glikogen (odżywia pałeczki kwasu mlekowego) oraz kwas mlekowy (chroni przed infekcjami intymnymi, zapewnia prawidłowe pH pochwy).

Dolegliwości towarzyszące menopauzie i HTZ nie muszą stać na drodze do udanego życia seksualnego i dobrego samopoczucia. Wysuszenie ścian pochwy można skutecznie zwalczać, stosując globulki dopochwowe, które nie tylko nawilżają okolice intymne, ale również dodatkowo chronią panie przed infekcjami.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze