Trwa ładowanie...

Menopauza u mężczyzn

Avatar placeholder
09.09.2014 12:24
Menopauza u mężczyzn
Menopauza u mężczyzn (Zdjęcie autorstwa: Ricardo Liberato/ CC BY-SA 2.0)

Menopauza u mężczyzn jest to tzw. andropauza. Pojawia się w podobnym wieku jak menopauza u kobiet, tj. ok. 40-50 roku życia. W porównaniu z tym okresem u kobiet, u mężczyzn nie pojawiają się typowe objawy menopauzy. Ze względu na brak objawów, a nawet jeżeli pojawią się jakiekolwiek symptomy andropauzy, to większość mężczyzn nie zdaje sobie sprawy, iż przechodzą właśnie andropauzę. W leczeniu stosowana jest terapia hormonalna, jak również pomocniczo zaleca się stosowanie odpowiedniej diety oraz aktywność fizyczną.

Tak jak w menopauzie u kobiet, tak i w andropauzie dochodzi do spadku poziomu hormonów płciowych, w tym przypadku męskich androgenów, głównie testosteronu. Znaczny spadek poziomu tego hormonu we krwi mężczyzn powoduje spadek witalności, obniżenie jakości życia, zwiększoną wrażliwość na stres, problemy z potencją. Tym objawom menopauzy męskiej towarzyszy niepewność i nerwowość. Testosteron to hormon biorący udział w wielu procesach w organizmie mężczyzny, dlatego też jego niedobór może wywoływać zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. Ten androgen odpowiedzialny jest bowiem za witalność seksualną i odpowiednią erekcję, bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek, odpowiada za budowę i odbudowę kośćca, przemiany węglowodanowe oraz bierze udział w produkcji protein. Wpływa także na pracę wątroby oraz gruczołu krokowego. Te wszystkie procesy w wyniku obniżenia poziomu testosteronu ulegają zaburzeniu i dlatego pojawiają się problemy w życiu seksualnym, a z tym związane są zaburzenia emocjonalne. Oprócz tego ulega zmniejszeniu masa mięśniowa oraz siła mięśni. Pojawia się otyłość brzuszna, osłabieniu ulegają także kości, pojawiają się bóle kości, szczególnie bóle kręgosłupa. Taki stan grozi rozwinięciem się osteoporozy.

Należy pamiętać, że po 30 roku życia stężenie testosteronu ulega stopniowemu obniżaniu się, a przełom następuje między 40 i 50 rokiem życia. Objawy andropauzy mogą być różne u różnych mężczyzn.

Zobacz film: "Co to jest menopauza?"

Leczenie menopauzy u mężczyzn polega na tym samym, co jej leczenie u kobiet. Głównie stosowane jest leczenie substytucyjne, tzn. terapia hormonalna – podawanie preparatów z testosteronem. Takie leczenie znosi objawy męskiego klimakterium, poprawia witalność fizyczną oraz psychiczną, zwiększa libido, poprawia samopoczucie i samoocenę. Pierwsze skutki leczenia widoczne są po kilku tygodniach. Po dłuższym czasie leczenia ulega poprawie gęstość kości, wzrasta masa mięśniowa oraz siła mięśni. O stosowaniu preparatów z testosteronem decyduje jednak lekarz. Takie leczenie musi być również stale monitorowane przez lekarza.
Oprócz stosowania leczenia substytucyjnego hormonami, należy także poprawić higienę życia. Oznacza to odpowiednią aktywność fizyczną, a także stosowanie właściwej diety w menopauzie męskiej, odpowiednio zbilansowanej. Ważne jest również odstawienie używek – palenia papierosów oraz nadużywania alkoholu.

Andropauza to okres w życiu każdego mężczyzny. Może przebiegać w mniej lub bardziej nasilony sposób u różnych mężczyzn. Należy pogodzić się z nią, wynika bowiem z naturalnego procesu starzenia się organizmu. Można go jednak nieco opóźnić, stosując się do pewnych zasad zalecanych mężczyznom w tym właśnie okresie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Objawy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze