Trwa ładowanie...

Metforminę przyjmuje 2 mln Polaków. Sprawdź, gdzie sprzedaje się jej najwięcej

Informacje na temat zanieczyszczenia leków przeciwcukrzycowych na bazie metforminy zszokowały Polaków. Ministerstwo Zdrowia już zapowiedziało pilne posiedzenie sztabu kryzysowego, który ma zająć się tym problemem. Zagrożenie jest poważne, ponieważ istnieje obawa, że tabletki zostały zanieczyszczone rakotwórczą substancją NDMA.

Zobacz film: "Insulinooporność może być przyczyną problemów z wagą"

1. Zanieczyszczenie metforminy

Ministerstwo Zdrowia otrzymało ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków, że w laboratoriach poza Polską wykryto potencjalne zanieczyszczenia metforminy.

Problem dotyczy substancji czynnej sprowadzanej z Chin, w której wykroto NDMA, czyli toksyczny związek chemiczny, który jest rakotwórczy i bardzo niebezpieczny dla wątroby.

Z dostępnych informacji wynika, że zanieczyszczone leki wykryto w Niemczech i krajach azjatyckich.

"Jeżeli dowiemy się, że normy są przekroczone na tyle, że stwarzają zagrożenie, to lek zostanie wycofany. W tym momencie nie ma informacji, przez które trzeba by ten lek wycofać" – mówił Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej Ministerstwa Zdrowia.

Metformina to lek 2 mln Polaków
Metformina to lek 2 mln Polaków (123rf)

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zapewnia, że traktuje sprawę poważnie, jednak do tej pory nie zdecydował się na wycofanie z polskiego rynku żadnych leków z metforminą.

"Na dzisiaj zaplanowana jest rozmowa w gronie eksperckim w Ministerstwie Zdrowia. Oficjalny komentarz zostanie przedstawiony po ustaleniu wspólnych, zharmonizowanych działań na forum krajowym i unijnym" – napisał Główny Inspektor Farmaceutyczny.

2. Metformina sprzedawana w Polsce

Jak podaje portal KtoMaLek, w Polsce blisko 2 miliony pacjentów przyjmują metforminę. Każdego miesiąca sprzedawanych jest około 1,5 – 1,7 mln opakowań tych leków.

Sprzedaż leków z metofrminą
Sprzedaż leków z metofrminą (KtoMaLek)

Wykres pokazuje sprzedaż wszystkich produktów, które posiadają metforminę w swoim składzie na podstawie bazy leków BLOZ.

Jak sytuacja wygląda w powiatach? Najwięcej, bo ponad 100 tys. opakowań sprzedano w powiecie warszawskim, na drugim miejscu znajduje się powiat krakowski, gdzie sprzedano ok. 55 tys. leków.

Sprzedaż z ostatniego miesiąca
Sprzedaż z ostatniego miesiąca (KtoMaLek)

Dane dotyczą sprzedanych opakowań leków zawierających metforminę za ostatnie 30 dni.

3. Co zrobić z zanieczyszczonymi lekami?

W Polsce nie wycofano jeszcze żadnych leków z metforminą.

- Leki należy przyjmować normalnie i nie wpadać w panikę. Odstawienie ich może mieć groźne skutki dla zdrowia. Musimy czekać na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego – mówi diabetolog Anna Skierniewska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.