Metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn

Na leczenie niepłodności decyduje się wiele par, które mają problemy z poczęciem dziecka. Oblicza się, że nawet jedna dziesiąta populacji ma problemy z płodnością. W zależności od tego, co jest przyczyną, stosuje się różne rodzaje leczenia niepłodności - zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Jedna trzecia przypadków niepłodności to niepłodność kobieca, kolejna jedna trzecia przypadków to problemy z płodnością mężczyzny. W pozostałych przypadkach przyczyny niepłodności nie zostały ustalone.

Zobacz film: "Wygląd a seks"

O niepłodności mówi się wtedy, kiedy kobieta poniżej 35 roku życia przez rok starania się o dziecko nie zachodzi w ciążę. W przypadku kobiet powyżej 35 roku życia, aby uznać niepłodność i rozpocząć leczenie wystarczy pół roku.

Przyczyny niepłodności

Najczęstsze czynniki przyczyniające się do wystąpienia niepłodności to:

 • wiek (po 35 roku życia płodność kobiety spada, u mężczyzn w późniejszym wieku mogą pojawić się problemy z potencją),
 • zaburzenia hormonalne (szczególnie zbyt niski poziom testosteronu u obojga parnterów),
 • nieprawidłowości anatomiczne narządów płciowych,
 • nieprawidłowości w budowie komórek rozrodczych (np. mniejsza ruchliwość plemników),
 • zbyt mała ilość produkowanych plemników.

Aby ustalić przyczyny niepłodności przeprowadza się szereg testów zarówno partnerki, jak i partnera. Będą to badania endokrynologiczne, czyli związane z gospodarką hormonalną. Niezbędne może być także zbadanie mężczyzny przez urologa, a kobiety przez ginekologa, gdyż budowa anatomiczna partnerów także może utrudniać zapłodnienie. Dopiero po ustaleniu przyczyny, podejmuje się leczenie niepłodności.

Leczenie niepłodności - terapia hormonalna

Jeśli problemy z płodnością dotyczą kobiety, zazwyczaj zaczyna się od podawania leków hormonalnych, stymulujących owulację. Mają one formę doustną lub zastrzyków. U mężczyzn także stosuje się terapię hormonalną.

Chirurgiczne leczenie niepłodności

Jeśli p**rzyczyną niepłodności** są nieprawidłowości w budowie narządów płciowych kobiety - stosuje się operacje. Najczęstszym takim powodem jest niedrożność jajowodów lub gruczolistość jajowodowa. Obie te nieprawidłowości można leczyć chirurgicznie. Interwencji chirurgicznej wymagają też mięśniaki macicy i polipy, które także uniemożliwiają zajście w ciążę.

Także u mężczyzn jest czasem niezbędna operacja. Dzieje się tak w przypadku żylaków powrózka nasiennego lub niedrożności nasieniowodów. Żylaki powrózka nasiennego powodują zmniejszenie liczby produkowanych plemników, natomiast niedrożność nasieniowodów ich niewystarczający transport.

Leczenie niepłodności - sztuczne zapłodnienie

Leczenie niepłodności poprzez sztuczne zapłodnienie jest wybierane, kiedy plemniki partnera są niewystarczająco ruchliwe, lub jest ich za mało aby były w stanie dotrzeć do jajeczka.

Leczenie niepłodności metodą in vitro

Metoda in vitro polega na pobraniu komórek jajowych i plemników od partnerów i zapłodnieniu poza organizmem kobiety. Dopiero po udanym zapłodnieniu zapłodniona komórka jajowa powraca do kobiety. Metoda in vitro jest stosowana w ostateczności, kiedy inne metody leczenia niepłodności zawodzą.

Akupunktura a niepłodność?

Akupunktura jest stosowana przy różnych zaburzeniach i chorobach, np.:

 • depresji,
 • uzależnieniach,
 • chronicznym bólu,
 • niepłodności.

W przypadku niepłodności stosuje się tradycyjną akupunkturę lub elektroakupunkturę. Może być stosowana równocześnie z innymi metodami leczenia niepłodności.

Praktycy akupunktury twierdzą, że ta metoda leczenia wpływa na równowagę organizmu, wspomaga krążenie krwi i limfy, co wspomaga leczenie wielu schorzeń. Jednak wpływ akupunktury na płodność i zdrowie człowieka nie został jeszcze w pełni zbadany.

Naturalne leczenie niepłodności

Niepłodność może być wynikiem niezdrowego trybu życia, braku ruchu, nieodpowiedniej diety, nieznajomości cyklu owulacyjnego kobiety. Dlatego można też spróbować naturalnych metod zanim zdecydujemy się na chirurgiczne lub hormonalne leczenie niepłodności:

 • zbilansowana dieta, zawierająca witaminy E, C, wapń, kwas foliowy i zdrowe kwasy tłuszczowe,
 • regularny ruch na świeżym powietrzu,
 • częste stosunki płciowe,
 • stosunki w dni płodne,
 • unikanie alkoholu,
 • unikanie kofeiny.

Bibliografia

Pisarski T., Szamatowicz M. (red.), Niepłodność, Warszawa, PZWL 1997, ISBN 83-200-2126-X
Adams D., Medycyna niekonwencjonalna, Kirke, Kraków 2004, ISBN 83-920454-4-0
Buczko W. (red.), Mutschler Farmakologia i toksykologia, MedPharm, Wrocław 2010, ISBN 978-83-60466-81-0
Ball S. Męska (nie)płodność. Fizjologia, zagrożenia, leczenie, Medyk, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89745-92-7

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia erekcji
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia erekcji
Zaburzenia erekcji

Korzeń żeń-szenia

Korzeń żeń-szenia

Korzeń żeń-szenia zwiększa liczbę plemników w nasieniu oraz ich ruchliwość, podnosi libido i likwiduje problemy z erekcją.

Zaburzenia erekcji

Erekcja - zdjęcia

Erekcja - zdjęcia

Powszechnie stosowanym określeniem na zaburzenia erekcji jest pojęcie impotencja. Jednak często odchodzi się od niego ze względu na negatywne skojarzenia, jakie wywołuje.

Zaburzenia erekcji

Potencja nie musi być problemem

Potencja nie musi być problemem

Niejeden mężczyzna ma problemy z potencją. Wielu z nich nie wie, że można sobie pomóc różnymi niemedycznymi sposobami w zaciszu własnego domu.

Zaburzenia erekcji

Czym jest impotencja? (WIDEO)

Czym jest impotencja? (WIDEO) Odtwórz wideo

cierpiący na impotencję mają problemy z uzyskaniem erekcji w różnych sytuacjach. Jest wiele czynników, które mogą powodować zaburzenia erekcji. Przyczyny (...) się leczenie objawów zaburzenia...

Zaburzenia erekcji

Problemy ze wzwodem (WIDEO)

Problemy ze wzwodem (WIDEO) Odtwórz wideo

Zaburzenia wzwodu są stosunkowo częstym problemem, zgłaszanym także przez młodych mężczyzn. W młodym wieku problemy z erekcją zwykle mają odmienne (...) erekcji dość łatwo odróżnić od zaburzeń...

Zaburzenia erekcji

Waga a satysfakcja z seksu

Waga a satysfakcja z seksu

Ostatnie badania naukowe wykazały, że zrzucenie wagi może znacznie poprawić zdolność mężczyzn do erekcji.

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji (prezentacja edukacyjna)

Zaburzenia erekcji (prezentacja edukacyjna)

Czym są zaburzenia erekcji? Zaburzenia erekcji (ED) występują wtedy, gdy mężczyzna ma częste problemy z utrzymaniem wzwodu. Nieleczona impotencja (...) w szczególności odnosi się...

Zaburzenia erekcji

Poznaj czynniki niekorzystnie wpływające na erekcję

Poznaj czynniki niekorzystnie wpływające na erekcję

Obniżone libido Wiele czynników może mieć wpływ na zmniejszenie zainteresowania seksem u danej osoby. Należą do nich między innymi: niska samoocena, stres, niepokój, a także niektóre leki. Czynniki te mogą znacząco obniżać libido. Nadużywanie alkoholu...

Zaburzenia erekcji

Leczenie zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji (ang. erectile dysfunction, ED) to problem, który dotyczy mężczyzn przeważnie po 40. roku życia. Na całym świecie odsetek panów z impotencją sięga 50%, w Polsce wynosi on ok. 10% - z czego połowa przypadków...