Metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn
Na leczenie niepłodności decyduje się wiele par, które mają problemy z poczęciem dziecka. Oblicza się, że nawet jedna dziesiąta populacji ma problemy z płodnością. W zależności od tego, co jest przyczyną, stosuje się różne rodzaje leczenia niepłodności - zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Jedna trzecia przypadków niepłodności to niepłodność kobieca, kolejna jedna trzecia przypadków to problemy z płodnością mężczyzny. W pozostałych przypadkach przyczyny niepłodności nie zostały ustalone.
O niepłodności mówi się wtedy, kiedy kobieta poniżej 35 roku życia przez rok starania się o dziecko nie zachodzi w ciążę. W przypadku kobiet powyżej 35 roku życia, aby uznać niepłodność i rozpocząć leczenie wystarczy pół roku.
1. Przyczyny niepłodności
Najczęstsze czynniki przyczyniające się do wystąpienia niepłodności to:
- wiek (po 35 roku życia płodność kobiety spada, u mężczyzn w późniejszym wieku mogą pojawić się problemy z potencją),
- zaburzenia hormonalne (szczególnie zbyt niski poziom testosteronu u obojga parnterów),
- nieprawidłowości anatomiczne narządów płciowych,
- nieprawidłowości w budowie komórek rozrodczych (np. mniejsza ruchliwość plemników),
- zbyt mała ilość produkowanych plemników.
Aby ustalić przyczyny niepłodności przeprowadza się szereg testów zarówno partnerki, jak i partnera. Będą to badania endokrynologiczne, czyli związane z gospodarką hormonalną. Niezbędne może być także zbadanie mężczyzny przez urologa, a kobiety przez ginekologa, gdyż budowa anatomiczna partnerów także może utrudniać zapłodnienie. Dopiero po ustaleniu przyczyny, podejmuje się leczenie niepłodności.
2. Leczenie niepłodności - terapia hormonalna
Jeśli problemy z płodnością dotyczą kobiety, zazwyczaj zaczyna się od podawania leków hormonalnych, stymulujących owulację. Mają one formę doustną lub zastrzyków. U mężczyzn także stosuje się terapię hormonalną.
3. Chirurgiczne leczenie niepłodności
Jeśli przyczyną niepłodności są nieprawidłowości w budowie narządów płciowych kobiety - stosuje się operacje. Najczęstszym takim powodem jest niedrożność jajowodów lub gruczolistość jajowodowa. Obie te nieprawidłowości można leczyć chirurgicznie. Interwencji chirurgicznej wymagają też mięśniaki macicy i polipy, które także uniemożliwiają zajście w ciążę.
Także u mężczyzn jest czasem niezbędna operacja. Dzieje się tak w przypadku żylaków powrózka nasiennego lub niedrożności nasieniowodów. Żylaki powrózka nasiennego powodują zmniejszenie liczby produkowanych plemników, natomiast niedrożność nasieniowodów ich niewystarczający transport.
4. Leczenie niepłodności - sztuczne zapłodnienie
Leczenie niepłodności poprzez sztuczne zapłodnienie jest wybierane, kiedy plemniki partnera są niewystarczająco ruchliwe, lub jest ich za mało aby były w stanie dotrzeć do jajeczka.
5. Leczenie niepłodności metodą in vitro
Metoda in vitro polega na pobraniu komórek jajowych i plemników od partnerów i zapłodnieniu poza organizmem kobiety. Dopiero po udanym zapłodnieniu zapłodniona komórka jajowa powraca do kobiety. Metoda in vitro jest stosowana w ostateczności, kiedy inne metody leczenia niepłodności zawodzą.
6. Akupunktura a niepłodność?
Akupunktura jest stosowana przy różnych zaburzeniach i chorobach, np.:
- depresji,
- uzależnieniach,
- chronicznym bólu,
- niepłodności.
W przypadku niepłodności stosuje się tradycyjną akupunkturę lub elektroakupunkturę. Może być stosowana równocześnie z innymi metodami leczenia niepłodności.
Praktycy akupunktury twierdzą, że ta metoda leczenia wpływa na równowagę organizmu, wspomaga krążenie krwi i limfy, co wspomaga leczenie wielu schorzeń. Jednak wpływ akupunktury na płodność i zdrowie człowieka nie został jeszcze w pełni zbadany.
7. Naturalne leczenie niepłodności
Niepłodność może być wynikiem niezdrowego trybu życia, braku ruchu, nieodpowiedniej diety, nieznajomości cyklu owulacyjnego kobiety. Dlatego można też spróbować naturalnych metod zanim zdecydujemy się na chirurgiczne lub hormonalne leczenie niepłodności:
- zbilansowana dieta, zawierająca witaminy E, C, wapń, kwas foliowy i zdrowe kwasy tłuszczowe,
- regularny ruch na świeżym powietrzu,
- częste stosunki płciowe,
- stosunki w dni płodne,
- unikanie alkoholu,
- unikanie kofeiny.
Bibliografia
Pisarski T., Szamatowicz M. (red.), Niepłodność, Warszawa, PZWL 1997, ISBN 83-200-2126-X
Adams D., Medycyna niekonwencjonalna, Kirke, Kraków 2004, ISBN 83-920454-4-0
Buczko W. (red.), Mutschler Farmakologia i toksykologia, MedPharm, Wrocław 2010, ISBN 978-83-60466-81-0
Ball S. Męska (nie)płodność. Fizjologia, zagrożenia, leczenie, Medyk, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89745-92-7
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.