Przejdź na WP

Usuwanie kamienia nazębnego - czym jest kamień nazębny, metody

Piękny uśmiech to efekt zdrowych zębów, jak i różnorodnych zabiegów, jakie oferuje stomatologia estetyczna. Jednym z nich jest usuwanie kamienia nazębnego, czyli skaling. Ma on na celu usunięcie złogów, które powodują odsłonięcie się szyjek zębowych i w efekcie choroby dziąseł, takie jak paradontoza. Skaling wspomagany jest zabiegiem piaskowania, który polega na usuwaniu drobin kamienia z powierzchni zębów.

Zobacz film: "Naturalne metody wybielania zębów"

spis treści

1. Usuwanie kamienia nazębnego - czym jest kamień nazębny?

Wyleczenie zębów nie gwarantuje zdrowia jamy ustnej. Aby cieszyć się pięknym uśmiechem, należy regularnie usuwać kamień, który powoduje choroby dziąseł i przyzębia. Jest to zmineralizowana warstwa pokrywająca płytkę, która może powstawać zarówno pod, jak i nad dziąsłem.

Jak rozpoznać u siebie kamień? Poznamy jego obecność po żółtym lub nawet lekko brązowym kolorze dziąseł.

Jego tworzeniu się można oczywiście zapobiec. Powstawanie kamienia nazębnego sprzyja picie mocnej herbaty i kawy. Aby się nie utworzył, należy dokładnie myć zęby, używać nici dentystycznej i regularnie odwiedzać stomatologa. Tylko w jego gabinecie można poddać się skalingowi.

Co jeść, a czego unikać, aby mieć zdrowe zęby?
Co jeść, a czego unikać, aby mieć zdrowe zęby? [9 zdjęć]

Spożywanie bogatych w wapń produktów i unikanie słodyczy wpłynie pozytywnie na stan zębów. To jednak...

zobacz galerię

Usuwanie kamienia nazębnego wykonuje się za pomocą różnych narzędzi stomatologicznych, nazywanych skalerami. Mogą to być urządzenia mechaniczne bądź laserowe. Technik oczyszczania zębów jest wiele.

2. Usuwanie kamienia nazębnego - metody

Mamy do wyboru kilka metod usuwania kamienia nazębnego. W jednej z nich stosuje się urządzenie mechaniczne wyposażone w generator mocy oraz końcówkę z wibrującym wiertłem. Jego kontakt z płytką zębową powoduje odłamywanie się kamienia. Ta metoda jest jednak coraz rzadziej stosowana, podobnie jak jego ręczne usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy dłuta i pilniczków.

Obecnie stomatolodzy coraz częściej stawiają na nowoczesne i mniej inwazyjne metody. Popularne jest usuwanie kamienia nazębnego dźwiękami i ultradźwiękami.

Zobacz także:

Ta pierwsza metoda polega na wprawianiu w drgania włosia szczoteczki, co powoduje powstawanie piany. Dzięki niej wypłukiwany jest kamień nazębny. W przypadku aparatów ultradźwiękowych wykorzystane zostaje zjawisko kawitacji. Ultradźwięki, uderzając w złogi, rozkruszają je i powodują ich oderwanie od zębów. Zabieg jest bezbolesny.

Usuwanie kamienia nazębnego może również odbyć się na życzenie pacjenta w jego domu. Wykorzystuje się wtedy dwie metody: chemiczną i laserową. Pierwsza polega na płukaniu ust perhydrolem (roztworem nadtlenku wodoru w wodzie), ale pod ścisłą kontrolą lekarza.

Laserowe usuwanie kamienia nazębnego wykonuje się za pomocą nowoczesnego narzędzia, które zrewolucjonizowało medycynę estetyczną. By usunąć trzymilimetrową warstwę kamienia, wystarczy około 5 impulsów na sekundę. Ten zabieg jest całkowicie bezbolesny i bardzo precyzyjny.

Zabiegiem wspomagającym skaling jest piaskowanie, czyli czyszczenie zębów i przestrzeni między nimi oraz polerowanie oczyszczonych powierzchni z wykorzystaniem różnych końcówek. Na koniec wykonuje się zabieg lakowania, co dodatkowo zabezpiecza zęby przez próchnicą.

Jest kilka metod usuwania kamienia nazębnego
Jest kilka metod usuwania kamienia nazębnego

Nie czekajmy, aż zalegający na zębach kamień spowoduje cofanie się dziąseł i w efekcie groźną paradontozę oraz utratę zębów. Skaling jest bezpieczny i konieczny, by cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy