Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Laserowe usuwanie tatuaży - na czym polega zabieg?

Avatar placeholder
14.07.2021 16:30
Laserowe usuwanie tatuaży
Laserowe usuwanie tatuaży

Laserowe usuwanie tatuaży zastąpiło wcześniejsze metody, jak wycięcie chirurgiczne, usuwanie za pomocą CO2 czy metody IPL. Laserowa eliminacja tatuażu opiera się na działaniu impulsów świetlnych o różnej długości w zależności od koloru tatuażu. Zabieg usuwania tatuażu wymaga powtarzania 2-4 razy, czasem więcej, ponieważ jednorazowe zadziałanie wiązką światła powoduje jedynie blednięcie tatuażu. Procedura laserowego usuwania tatuażu może wiązać się z pewnymi efektami ubocznymi, ale nie występują one u każdego.

spis treści

1. Na czym polega zabieg usuwania tatuażu?

Nowoczesne metody laserowego usuwania tatuaży polegają na poddawaniu ich serii impulsów świetlnych, powodujących rozszczepianie barwnika i w konsekwencji jego usunięcie. Ingerencja laserowa musi być różna dla poszczególnych barw, każdy bowiem kolor wymaga innej długości fal światła.

Niektóre lasery usuną kolor czarny, czerwony, zielony, podczas gdy są oporne na biel, pomarańcz lub róż. Ponieważ każdy tatuaż jest inny, technika usuwania musi być odpowiednio do niego dobrana. W przeszłości stosowano wiele sposobów, ale blizny, jakie powstawały były czasami gorsze niż sam tatuaż. Laserowej metodzie mogą poddać się także osoby, które przeszły wcześniej usunięcie tatuaży. Jeśli tatuaże nie zostały usunięte do końca za pomocą wcześniej zastosowanej innej techniki, mogą zniknąć po zastosowaniu lasera. W zależności od wielkości i koloru tatuażu, liczba zabiegów może być różna. Wystarczyć mogą 2-4 sesje, ale czasami trzeba ich więcej. Należy wziąć jeszcze pod uwagę wiek, typ tatuażu, kolor skóry pacjenta, jak również to, jak głęboko tatuaż został zrobiony. Między każdym zabiegiem musi być zachowana przerwa 6-8 tygodni. W jej trakcie drobinki barwnika wchłaniane są przez organizm.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Kiedyś stosowany był zabieg laserowego usuwania tatuażu za pomocą CO2. Polegało to na bezkrwawym odparowaniu wiązką światła laserowego uwodnionej tkanki pokrytej tatuażem. Miejsce pokrywało się strupem i goiło ok. 2 miesięcy. Zabieg ten jest obecnie rzadko stosowany, ze względu na powstawanie blizny w miejscu usuniętego tatuażu.

2. Jak wygląda zabieg laserowego usuwania tatuażu?

Zwykle procedura usunięcia tatuażu wygląda tak:

  1. Na oczy pacjenta zakładane są specjalne osłony.
  2. Przeprowadza się test lasera, by ustalić najlepszą dawkę energii.
  3. Zabieg składa się z serii impulsów światła laserowego.
  4. Mniejsze tatuaże wymagają mniej impulsów, większe – więcej. Całkowite usunięcie możliwe jest po kilku zabiegach, a po każdym z nich tatuaż powinien stawać się jaśniejszy.
  5. Bezpośrednio po zakończeniu leczenia stosuje się okład z lodu, aby ukoić skórę. Pacjent stosuje miejscowo maść lub krem z antybiotykiem. Bandaż ochroni leczone miejsce.

Zwykle nie stosuje się przy tych zabiegach znieczulenia, ale pacjent może je otrzymać.
Nowoczesna technologia laserowa sprawiła, że takie usuwanie tatuaży jest o wiele bezpieczniejsze niż tradycyjne środki, jakie dotąd stosowano. Niektóre kolory usuwa się bardziej efektywnie. Wiadomo, że czarny lub niebieski tusz lepiej reaguje na światło lasera. Poza tym za usuwanie tatuaży trzeba zapłacić.

3. Przeciwwskazania do procedury usuwania tatuażu i jej efekty uboczne

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu usuwania tatuażu:

  • ciemny odcień skóry;
  • skłonność do powstawania blizn;
  • bardzo duża powierzchnia tatuażu;
  • choroby tkanki łącznej;
  • zażywanie niektórych doustnych retinoidów oraz okres do 3 miesięcy po zakończeniu stosowania.

Laserowe usuwanie tatuażu ma także swoje efekty uboczne i mogą one obejmować wystąpienie infekcji bakteryjnych, reakcji alergicznych, możliwość wystąpienia odbarwień lub przebarwień skóry, tatuaże kosmetyczne mogą ulec przyciemnieniu, jednak dalsze usuwanie powoduje ich blaknięcie. Może pojawić się także, tzw. efekt bibułki, a więc zmiany tekstury skóry, ale przeważnie znika to po 1-3 dniach. U niektórych osób mogą pozostać blizny i bliznowce. Dzieje się to jednak rzadko.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Opatrunki i bandażowanie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze