Trwa ładowanie...

Mężczyzna z rakiem piersi walczy z dyskryminacją

Mieszkaniec Manchesteru cierpi na ginekomastię i raka piersi. Przeszedł mastektomię i leczenie hormonalne. 55-latkowi odmówiono członkostwa w grupach internetowych. Powodem wykluczenia była płeć.

Zobacz film: "Rak piersi u mężczyzn [Specjalista radzi]"

1. Rak piersi u mężczyzn występuje rzadko

55-letni David McCallion mieszka w Manchesterze i od 30 lat jest żonaty. Szczęśliwie doczekał się dwóch synów i dwoje wnucząt.

David McCallion cierpi na ginekomastię
David McCallion cierpi na ginekomastię (Facebook)

Mężczyzna w 2015 roku dowiedział się, że ma ginekomastię, która spowodowała, że jego piersi były większe. Natomiast w kwietniu 2019 roku zauważył u siebie zmianę na prawym sutku, który stał się wklęsły. Na początku zbagatelizował niepokojący objaw i nie wiązał tego z nowotworem piersi, ale w końcu udał się do lekarza.

Zrobiono mu mammografię i badanie USG, które potwierdziły, że ma on inwazyjnego raka piersi prawdopodobnie o podłożu dziedzicznym. Wcześniej na raka piersi zmarła jego matka. Mężczyzna wkrótce potem przeszedł mastektomię, chemioterapię, radioterapię i leczenie hormonalne.

Mężczyzna choruje na raka piersi
Mężczyzna choruje na raka piersi (Facebook)

Mieszkaniec Manchesteru próbował dołączyć do grupy wsparcia na Facebooku, ale odmówiono mu członkostwa z racji tego, że jest mężczyzną. Wytłumaczono to tym, że inne członkinie grupy będą miały opory przed otworzeniem się i jego obecność może je krępować. Mężczyzna poczuł się osamotniony w chorobie.

McCallion wraz z żoną i dwoma dorosłymi już synami chce przełamać stereotypy i tabu otaczające męskiego raka piersi. Jego zdaniem choroba ta nie kwestionuje męskości i panowie powinni mieć świadomość, że nawet będąc mężczyzną, też mogą zachorować.

McCallion przeszedł mastektomię
McCallion przeszedł mastektomię (Facebook)

Okazuje się, że nowotwór piersi u mężczyzn występuje niezmiernie rzadko. Według danych Prevent Breast Cancer 55-latek jest jednym z zaledwie 390 mężczyzn rocznie diagnozowanych w Wielkiej Brytanii.

Według Prevent Breast Cancer każdego roku 80 mężczyzn umiera w Wielkiej Brytanii na raka piersi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.