Trwa ładowanie...

Mgła mózgowa - co ją powoduje i jakie są jej objawy?

Avatar placeholder
12.08.2019 19:15
Mgła mózgowa - objawy, przyczyny, przeciwdziałanie
Mgła mózgowa - objawy, przyczyny, przeciwdziałanie (123RF)

Mgła mózgowa – to enigmatyczne i nomen omen mgliste określenie - odnosi się do szerokiego spektrum odczuć i zachowań. U większości osób tzw. mgła mózgowa powoduje uczucie zmęczenia, rozkojarzenia, przygnębienie lub zmienność nastrojów. To, że czujemy tę mgłę, to znak naszych czasów.

1. Mgła mózgowa - przyczyny

Zbyt intensywny strumień informacji docierający do naszej świadomości pozostaje nie bez wpływu na naszą percepcję. Do tego dochodzi przetworzona żywność i siedzący tryb życia.

Skutki takiego trybu życia to niedobory witamin i minerałów. Dodatkowym obciążeniem dla mózgu jest nadmiar cukru w diecie. Wiele osób regularnie niedosypia lub nie relaksują się należycie w ciągu dnia. Na efekty nie trzeba długo czekać. Przeciążony umysł przestaje pracować prawidłowo i pojawiają się zaburzenia neurowegetatywne.

Możliwa jest poprawa kondycji umysłowej, ale wymaga zaangażowania. Podpowiadamy, jak rozwiać mózgową mgłę.

Zobacz film: "Opracował dietę dla mamy, która choruje na demencję"

Zobacz też: Jedzenie dobre dla mózgu. Czym nakarmić neurony

2. Mgła mózgowa - objawy

Do najczęstszych objawów mgły mózgowej należą: utrata energii, uczucie nieuzasadnionego i często przewlekłego zmęczenia, trudności z koncentracją, ból głowy, problemy z przyswajaniem nowych informacji i przypominaniem sobie wcześniej przyswojonych.

Niektórym może towarzyszyć bezsenność lub paradoksalnie nadmierna senność. Wiele osób cierpi na obniżony nastrój, a nawet depresję. Może pojawiać się również nieuzasadniony niepokój.

3. Sposoby na mgłę mózgową

Żeby uporać się z mgłą mózgową, należy spać co najmniej 7 godzin każdej nocy. Zgodnie z ustaleniami Wood Mental Fatigue Inventory, publikowanymi w "Journal of the Clinical Autonomic Research Society" warto również zmienić dietę. Nadmiar cukru, alkoholu, kofeiny i węglowodanów nie są wskazane przy tego typu dolegliwości i mogą nasilać jej objawy.

Owoce, warzywa, nabiał, zdrowe tłuszcze i produkty pełnoziarniste są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Wspomagają pracę ciała i umysłu, sprzyjają utrzymaniu prawidłowego poziomu hormonów, m.in. serotoniny, odpowiedzialnej za dobry nastrój. Istotna dla mózgu jest również obecność przeciwutleniaczy w pożywieniu.

Warto również pamiętać o regularnej aktywności fizycznej i spełnianiu się w swoich pasjach. Gdy człowiek jest szczęśliwszy, ma niższy poziom kortyzolu, który jest hormonem stresu. Kortyzol i niedobór dopaminy mogą również negatywnie wpływać na pracę umysłu.

Sport wpływa korzystnie na produkcję endorfin, które także rozwiewają mgłę mózgową. W przypadku diety zbyt ubogiej w witaminy i minerały, warto zdecydować się na odpowiednią suplementację, aby uzdrowić ciało i umysł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze