Trwa ładowanie...

EKG wskazywało na zawał serca. Okazało się, że mężczyzna połknął baterię

Połykanie różnego rodzaju przedmiotów, by znaleźć się na izbie przyjęć, to znana taktyka wielu więźniów. Zrobił to również pewien osadzony w jednym z włoskich zakładów karnych. Po wykonaniu EKG okazało się, że mężczyzna może mieć zawał serca. Winowacją okazał się popualrny przedmiot przewodzący prąd.

Zobacz film: "Etazen - nowy niebezpieczny narkotyk w Polsce. MZ ostrzega"

1. Połknął baterię AA

W czasopiśmie "Annals of Internal Medicine" lekarze opisali ciekawą historię wypadku pewnego włoskiego więźnia. 26-letni osadzony został zabrany na izbę przyjęć, ponieważ skarżył się na dolegliwości żołądka. Nie podzielił się jednak z lekarzami ważną informacją, a mianowicie, że dwie godziny wcześniej połknął baterię AA.

Lekarze zdecydowali, że wykonają zdjęcie rentgenowskie. Szybko okazało się, że w żołądku mężczyzny znajduje się niewielki obiekt. W związku z tym, że mieli już do czynienia z wieloma przypadkami połykania przez więźniów różnego rodzaju przedmiotów, zdecydowali wykonać jeszcze EKG serca, aby sprawdzić, czy obecność przedmiotu nie oddziałuje na pracę serca.

2. EKG wykazało na zawał serca

Okazało się, że wynik EKG był bardzo podobny do tego, który zazwyczaj występuje u pacjentów przechodzących zawał serca.

Jednak – co zdziwiło lekarzy – u pacjenta nie pojawiły się inne typowe dla zawału objawy – oprócz bólu żołądka, jednak ten można było wytłumaczyć obecnością ciała obcego w żołądku mężczyzny. Lekarze wykonali też inne badania serca, które wykazały, że mężczyzna nie ma problemów z sercem.

Skąd więc taki wynik EKG?

Wytłumaczyli to specjaliści ze szpitala we Florencji w jednym ze swoich raportów badawczych. W związku z tym, że bateria sama w sobie jest źródłem energii elektrycznej, wręcz idealnie naśladuje stan zawałowy. Tę teorię potwierdziło badanie EKG już po wyjęciu baterii z żołądka pacjenta. Wszystko wróciło do normy.

3. Zaskakujące, że taki stan wywołało połknięcie tylko jednej baterii

Lekarze, którzy opisali przypadek tego mężczyzny w czasopiśmie "Annals of Internal Medicine", nie są zdziwieni, że badanie wykazało taki wynik po połknięciu baterii, które przecież przewodzą prąd. Zaskakujący był dla nich fakt, że wystarczyła tylko jedna mała bateria, aby oszukać urządzenie badające aktywność serca.

"Mieliśmy takie przypadki wcześniej, jednak tamte osoby połknęły kilka baterii. Im więcej zakłóceń elektrycznych, tym bardziej wynik EKG może wskazywać zawał serca" – twierdzą lekarze. Zaznaczają również, że połknięcie baterii nie niesie ryzyka wystąpienia zawału serca, a raczej głównie zakłóca prawidłowy odczyt EKG.

Zobacz także: Wypadek na rodzinnym grillu. Chłopiec połknął kawałek metalowej szczotki

spis treści

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.