Trwa ładowanie...

Michael Clarke świetny australijski krykiecista opowiada o walce z rakiem skóry i ostrzega innych: "korzystajcie ze słońca z umiarem"

Michael Clarke - australijski krykiecista opublikował na Instagramie zdjęcie pokazujące szwy po ostatniej operacji.
Michael Clarke - australijski krykiecista opublikował na Instagramie zdjęcie pokazujące szwy po ostatniej operacji. (Instagram)

Michael Clarke popularny australijski krykiecista namawia ludzi do ostrożnego korzystania ze słońca. Sam jest po operacji usunięcia raka skóry z czoła. Teraz przestrzega innych, by pamiętali o odpowiedniej ochronie skóry i filtrach podczas długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne.

1. Michael Clarke przypomina o odpowiedniej ochronie skóry przed słońcem

Michael Clarke, wybitny australijski sportowiec, opublikował na Instagramie zdjęcie pokazujące szwy na czole po ostatniej operacji.

Clarke w swojej sportowej karierze spędził na mocnym słońcu sporo czasu. Brał udział w 245 zawodach międzynarodowych. W swoim najnowszym wpisie podkreśla rolę odpowiedniego zabezpieczenia skóry, kiedy dłużej przebywamy na zewnątrz.

"Innego dnia, inny rak skóry wycięty z mojej twarzy ... Młodzi, upewnijcie się, że robicie wszystko, co w waszej mocy, aby uchronić się przed słońcem" - napisał Clarke na swojej stronie na Instagramie.

Zobacz film: "Jak rozpoznać czerniaka?"
Rak skóry (prezentacja edukacyjna)
Rak skóry (prezentacja edukacyjna) [16 zdjęć]

Znaki ostrzegawcze przed rakiem Tak jak wiele innych nowotworów, rak skóry, w tym czerniak, rak podstawnokomórkowy

zobacz galerię

Sportowiec ma 38 lat, po raz pierwszy zdiagnozowano u niego raka skóry w 2006 r. Od 9 lat jest ambasadorem australijskiego Cancer Council.

2. Promieniowanie ultrafioletowe zwiększa ryzyko rozwoju złośliwych nowotworów skóry.

Australia ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności na raka skóry na świecie. W większości przypadków do rozwoju chorób przyczynia się przede wszystkim długa ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. Zagrożenie zależy od długości fali promieniowania i czasu ekspozycji oraz indywidualnej wrażliwości człowieka. Lekarze ostrzegają, że szczególnie niebezpieczna jest krótkotrwała, ale intensywna ekspozycja na słońce.

3. Osoby walczące z nowotworem potrzebują wsparcia najbliższych.

Pod postem sportowca pojawiły się setki komentarzy i wpisów z wyrazami wsparcia.

Australijski pływak, trzykrotny mistrz olimpijski, Grant Hackett napisał: "Sprawiłeś, że umówiłem się na wizytę bracie".

"Niesamowita wiadomość MC… Musimy być bardzo czujni" - skomentowała Erin Holland była Miss Świata.

Wiadomość o raku skóry Clarke'a pojawia się dwa miesiące po tym, jak inny były autralijski kapitan drużyny testowej i komentator sportowy, Ian Chappell, ujawnił, że walczy z tą samą chorobą. 75-latek oświadczył, że niedawno zakończył radioterapię, a wcześniej miał usunięte nowotworowe znamiona z ramienia, pachy i szyi.

4. Najczęstszą przyczyną śmierci na Antypodach jest rak skóry.

Rak skóry stanowi blisko 10 proc. wszystkich nowotworów złośliwych na świecie. Najbardziej narażeni na ten typ raka są mieszkańcy najmocniej nasłonecznionych części globu. Największy odsetek zachorowań na nowotwory skóry jest w Australii. Aby zapobiec niepożądanym efektom wystawienia ciała na działanie słońca, trzeba pamiętać przede wszystkim o noszeniu odpowiedniej odzieży, czapek, które ochronią twarz i uszy, stosowaniu filtrów ochronnych oraz noszeniu okularów przeciwsłonecznych z filtrem.

W Polsce w ostatnim czasie wzrosła zachorowalność na raka skóry, w tym na najbardziej złośliwy typ tego nowotworu, czyli czerniaka złośliwego. Co roku wykrywany jest on u niemal 3 tys. Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze