Trwa ładowanie...

Mierzysz ciśnienie? Sprawdź, czy robisz to dobrze (WIDEO)

Zobacz film: "Mierzysz ciśnienie? Sprawdź, czy robisz to dobrze"

Masz nadciśnienie i musisz je kontrolować? Zwróć uwagę, na której ręce je mierzysz. Ma to kluczowe znaczenie dla prawidłowego pomiaru. Istnieje również kilka innych zasad, których należy przestrzegać, mierząc [ciśnienie] https://portal.abczdrowie.pl/cisnienie). Jakich?

Mierzenie ciśnienia wydaje się bardzo proste. I faktycznie, domowe aparaty są bardzo intuicyjne a ich instrukcje wystarczająco dokładne. Warto jednak pamiętać, że istnieje kilka podstawowych zasad, o których możesz nie wiedzieć. Ich nieprzestrzeganie może doprowadzić do tego, że pomiar ciśnienia nie będzie miarodajny a wyniki zaburzone.

Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na to, na której ręce mierzysz ciśnienie. Oczywiście aparatów można używać zarówno na prawej, jak i na lewej ręce, jednak bardzo ważne jest, by zawsze robić to na tej samej ręce. Dlaczego? Różnica między pomiarami z obu rąk może wynieść nawet do 10mmHg.

U części osób ciśnienie będzie wyższe na ręce dominującej. Z kolei na ręce słabszej ciśnienie będzie niższe. Być może ma to związek ze sprawniejszymi, bardziej rozbudowanymi mięśniami. Zmiana rąk może prowadzić do błędnego odczytu, więc warto pamiętać, by ciśnienie mierzyć zawsze na tej samej ręce.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Przed rozpoczęciem mierzenia ciśnienia dobrze jest się zrelaksować i oddychać spokojnie. Rękę należy trzymać na wysokości serca i siedzieć w pozycji prostej lub półleżącej. Istotne również, by przed pomiarem ciśnienia nie pić kawy i herbaty oraz nie palić papierosów, ponieważ może to zaburzyć wyniki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego mierzenia ciśnienia, zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.