Mięsień

Ćwiczenia na mięśnie brzucha to m.in. brzuszki i szóstka Weidera. Systematyczny trening mięśni brzucha połączony z dietą i odpowiednią liczbą godzin snu zaowocuje płaskim brzuchem i wzmocnieniem tej partii ciała. Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia na brzuch?

Czym są mięśnie?

Mięśnie to elementy narządu ruchu zbudowane z tkanki mięśniowej. Kurczą się i rozkurczają, zatem stanowią grupę narządów czynnych. Skurcze mięśni wywołują ruch poszczególnych elementów szkieletu. Organizm człowieka składa się z około 500 mięśni. Stanowią one 40 proc. masy ciała mężczyzny i 35 proc. wagi ciała kobiety.

Zobacz film: "Ćwiczenie - mięśnie skośne brzucha"

Typy mięśni wyróżnia się ze względu na ich budowę i pełnioną funkcję. Wskazuje się zatem trzy podstawowe grupy mięśni: mięsień gładki, mięsień sercowy (inaczej poprzecznie prążkowany serca) i mięsień szkieletowy (poprzecznie prążkowany).

Mięśnie odpowiadają za proces termogenezy, czyli wytwarzania ciepła w organizmie. Umożliwiają również poruszanie kończynami i całym ciałem człowieka, a także zapewniają utrzymanie prawidłowej postawy. Kolejna funkcja mięśni polega na regulowaniu ilości płynów w organizmie.

Co jeść przed ćwiczeniami?

Jaja to bogate źródło białka i witamin z grupy B, które pomagają w przemianie pokarmów w energię.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha

„Kaloryfer” lub inaczej „kratka” na brzuchu to marzenie niejednej kobiety i wielu mężczyzn. Aby osiągnąć wymarzony efekt, należy wykonywać ćwiczenia na brzuch. Warto je robić nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych – mięśnie brzucha odpowiadają za wyprostowaną pozycję ciała. Inne zadania mięśni brzucha to funkcja motoryczna i ochrona narządów wewnętrznych. Ponadto wspomagają one oddychanie i wydalanie.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha to m.in. brzuszki. Należy pamiętać, że obciążają one kręgosłup i kark, zatem nie są wskazane dla osób ze schorzeniami kręgosłupa. W czasie prawidłowo wykonywanych brzuszków odcinek lędźwiowy kręgosłupa przylega do podłoża. Robiąc brzuszki, powinniśmy unosić tylko odcinek piersiowy i używać w tym celu mięśni brzucha. Nie należy podciągać głowy do góry przy pomocy ramion. Zamiast splatać ręce za głową, lepiej trzymać je na wysokości skroni. Niewłaściwe wykonywanie ćwiczenia może skutkować uszkodzeniem odcinka szyjnego kręgosłupa.

Warto trenować również mięśnie skośne brzucha. W tym celu można wykonywać ćwiczenie, które stanowi modyfikację klasycznych brzuszków. Wystarczy położyć się na podłodze na plecach, zgiąć nogi w kolanach, a ręce skrzyżować na klatce piersiowej. Po oderwaniu górnej części pleców od podłoża skręcamy tułów w lewo i w prawo (na zmianę).

Kluczem do uzyskania płaskiego brzucha jest nie tylko trening mięśni brzucha, ale odpowiednia dieta i odpoczynek, czyli sen. Należy ćwiczyć kilka razy w tygodniu, ponieważ tylko systematyczność gwarantuje sukces. Oprócz brzuszków warto wykonywać inną aktywność fizyczną – chodzić na spacery lub jeździć na rowerze. Należy zrezygnować z węglowodanów prostych w postaci fast foodów, chipsów i białego pieczywa, a dostarczać organizmowi białka i pić dużo wody. Nie warto rezygnować ze snu. Niewielka liczba godzin nocnego wypoczynku wpływa na kondycję i wygląd – jeżeli nie wysypiamy się, poziom hormonu stresu (kortyzolu) podnosi się, co wpływa na odkładanie się tłuszczu w dolnych partiach brzucha.

6 Weidera

Aerobiczna szóstka Weidera to ćwiczenia na płaski brzuch, więc nie pomogą kobietom osiągnąć efektu talii osy. W czasie takiego treningu rozwija się bowiem mięsień prosty brzucha. 6 Weidera umożliwia zgubienie kilku nadprogramowych kilogramów. Ten zestaw jest propozycją dla osób, które dopiero włączają sport do swojej codzienności, i tych, które są aktywne fizycznie, ponieważ na początku ćwiczenia są proste, ale stopień ich trudności dość szybko rośnie. Szóstka Weidera daje szybkie efekty. Już po upływie tygodnia zauważymy poprawę kondycji brzucha.

6 Weidera obejmuje sześć ćwiczeń, które wykonuje się w pozycji leżącej na plecach. W czasie treningu są angażowane dolne i górne kończyny, co powoduje napięcie mięśni brzucha. Każdego dnia planu treningowego należy zwiększać liczbę serii i powtórzeń poszczególnych ćwiczeń. Szóstkę Weidera powinniśmy wykonywać 2 godziny po posiłku – w przeciwnym wypadku możemy nabawić się problemów trawiennych.

Paulina Banaśkiewicz-Surma, 10 miesięcy temu

Trening na brzuch

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Trening na brzuch – zalecenia, półbrzuszki, ćwiczenia w domu, zestaw ćwiczeń, A6W
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Trening na brzuch – zalecenia, półbrzuszki, ćwiczenia w domu, zestaw ćwiczeń, A6W
Trening na brzuch – zalecenia, półbrzuszki, ćwiczenia w domu, zestaw ćwiczeń, A6W

Ćwiczenia na płaski brzuch - zasady, błędy, plan treningowy

może ona dać świetne efekty w dość krótkim czasie. W czasie ćwiczeń na płaski brzuch łatwo jednak o błędy, dlatego warto wcześniej poznać podstawowe (...) zasady wykonywania ćwiczeń na płaski brzuch. Ćwiczenia...

Anatomia intymna kobiety

Co to są mięśnie dna miednicy? (WIDEO)

Co to są mięśnie dna miednicy? (WIDEO) Odtwórz wideo

Mięśnie miednicy stanowią podporę dla innych narządów. Jeżeli zaś chodzi o ich dno, zwane także przeponą, to tworzą ją następujące mięśnie: mięsień (...) poprzeczny głęboki krocza, którego funkcją jest...

Otoskleroza - diagnostyka, leczenie, zabieg stapedotomii

Strzemiączko - budowa

Strzemiączko - budowa

strzemiączka, 7. mięsień strzemiączkowy, 8. piramidę, 9. okienko owalne ucha wewnętrznego.

Rak trzonu macicy - przyczyny, leczenie

Rak endometrium - zdjęcia

Rak endometrium - zdjęcia

Rak endometrium jest najczęściej występującym nowotworem trzonu macicy. Na zdjęciu widoczny guz, który zaatakował także mięsień macicy.

Ćwiczenia z bosu

Przysiady z użyciem BOSU (WIDEO)

Przysiady z użyciem BOSU (WIDEO) Odtwórz wideo

Urządzenie zwane BOSU pomaga ćwiczyć mięsień czterogłowy uda. Dzięki niemu trening jest dużo bardziej intensywny, a co za tym idzie, także bardziej (...) skuteczny. Mięsień czworogłowy jest najsilniejszym prostownikiem...

Ćwiczenia ze sztangielką

Wyciskanie sztangielek na ławce skośnej (WIDEO)

Wyciskanie sztangielek na ławce skośnej (WIDEO) Odtwórz wideo

Prezentowanie ćwiczenie wyciskanie sztangielek na ławeczce skośnej to ćwiczenie na mięsień piersiowy większy. Najbardziej w trakcie tego ćwiczenia (...) pracuje część obojczykowa mięśnia piersiowego, triceps oraz mięsień...

Ćwiczenia na piłce - wybór piłki, aerobik

Pompki na piłce (WIDEO)

Pompki na piłce (WIDEO) Odtwórz wideo

Pompki to świetne ćwiczenie łączące w sobie trening mięśnia piersiowego i trójgłowego ramienia. Tym sposobem obie partie ciała pracują jednocześnie (...) . Ruch, który wykonuje ramię powoduje, że do pracy angażowane są obie grupy mięśni....