Trwa ładowanie...

Mieszanie szczepionek i możliwość sprawdzenia przez pracodawcę, czy pracownik się zaszczepił. Prof. Parczewski komentuje (WIDEO)

Avatar placeholder
29.07.2021 10:45

Ministerstwo Zdrowia, chcąc zapewnić bezpieczestwo podczas zbliżającej się czwartek fali pandemii, wciąż szuka sposobów, by przekonać osoby, które jeszcze nie zdecydowały się na szczepienie przeciwko COVID-19. Pojawiają się również informacje o ograniczeniach dla niezaszczepionych i możliwości sprawdzenia przez pracodawcę, czy pracownik się zaszczepił.

Zwiększenie liczby zaszczepionych osób jest kluczowe w kontekście jak największego zminimalizowania siły rażenia kolejnej fali koronawirusa spodziewanej na jesieni. Istnieje jednak pewna grupa osób chętnych do szczepienia, ale tylko przy możliwości miksowania szczepionek.

- Jest to bardzo dobry pierwszy ruch. Pojawia się coraz więcej danych o bezpieczeństwie i skuteczności takiego mieszania szczepionek. Daje to z jednej strony możliwość zaszczepienia dużej liczby osób, ale także jest to pierwszy krok do zaszczepienia ludzi, którzy są niechętni wobec szczepień – uważa prof. Miłosz Parczewski, członek Rady Medycznej ds. COVID i specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych, który był gościem programu WP "Newsroom".

Czy w takim razie "szczepionkowy drink" powinien być rekomendowany u wszystkich, a nie tylko u tych, którzy doświadczyli niepożądanych odczynów poszczepiennych?

- Jest to możliwy następny ruch. Rekomendację zastosujemy najpierw w pierwszej grupie pacjentów, a później będziemy rozmawiać na temat dobrowolnego mieszania szczepionek – tłumaczy lekarz.

Prof. Parczewski został zapytany również o to, czy możliwość sprawdzenia przez pracodawcę, czy pracownik się zaszczepił to krok w dobrym kierunku? W programie mówiono o tym w kontekście powrotu nauczycieli do szkół po wakacjach. Taki przepis pozwalałby bowiem odsunąć niezaszczepionych nauczycieli od nauczania i zaproponować im inne stanowisko.

- Na świecie nikt jeszcze nie odsuwa osób niezaszczepionych od pracy, ale może w medycynie, szczególnie na SOR-ach i oddziałach zakaźnych będziemy takie ruchy rozważać - skomentował prof. Parczewski.

Dowiedz się więcej, oglądając WIDEO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze