Mieszanka probiotyków może zmniejszyć objawy alergii
Wkrótce zaczyna się sezon alergii, a wraz z nim uciążliwego kataru siennego i łzawienia oczu. Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Floryda znaleźli sposób, aby złagodzić te nieprzyjemne dolegliwości - wystarczy zastosować kombinację probiotyków.
Chociaż już wcześniejsze badania udowodniły zdolność probiotyków do regulowania odpowiedzi immunologicznej organizmu na alergie, to specjaliści z Uniwersytetu Floryda zaznaczają, że nie wszystkie rodzaje wykazują takie działanie.
"Nie każdy probiotyk działa na alergie. Jednak ta mieszanka jest skuteczna" - powiedziała Jennifer Dennis, doktorantka na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu Człowieka Instytutu Żywności i Nauk Rolniczych na Uniwersytecie Floryda, główna autorka badania.
Chodzi o połączenie bakterii pałeczek kwasu mlekowego oraz szczepu Bifidobacterium - pomaga ono zachować zdrowie przewodu pokarmowego i wspomaga funkcje układu odpornościowego. Naukowcy podejrzewają, że probiotyki mogą zwiększać odsetek regulatorów limfocytów T w ludzkim organizmie, co z kolei podnosi jego tolerancję na objawy kataru siennego.
Do udziału w badaniu naukowcy zaprosili 173 zdrowych dorosłych ochotników, którzy cierpieli z powodu sezonowych alergii, a następnie losowo podzielili ich na dwie grupy. Pierwsza stosowała kombinację probiotyków, a druga przyjmowała placebo. W każdym z ośmiu tygodni eksperymentu uczestnicy dostarczali informacji na temat swojego samopoczucia.
Celem probiotyków jest dostarczanie dobrych bakterii do jelit człowieka. Dlatego w ramach analizy naukowcy przyjrzeli się DNA z próbek kału uczestników, aby sprawdzić, czy terapia zmieniła jego skład. Test potwierdził również, kto brał probiotyk, a kto placebo.
Naukowcy przeprowadzili eksperyment w punkcie kulminacyjnym sezonu alergii - wiosną.
ZOBACZ TAKŻE:
Okazało się, że uczestnicy, którzy brali probiotyki, zauważyli większą poprawę jakości życia w porównaniu do pacjentów przyjmujących placebo. Poprawa ta obejmowała m.in. mniejsze nasilenie kataru czy łzawienia.
Naukowcy zwracają jednak uwagę, że wyniki badania nie odnoszą się do silnych reakcji alergicznych. Prof. Bobbi Langkamp-Henken, jedna a autorek badania, powiedziała, że połączenie probiotyków wykazało korzyści kliniczne w przypadku osób z łagodniejszymi alergiami sezonowymi. Odkrycie opublikowano w "American Journal of Clinical Nutrition".
Alergie sezonowe mogą negatywnie wpłynąć na ilość i jakość snu, a przez to również na wydajność w pracy lub w szkole. Z tego powodu wywołują stres i zakłopotanie. Ponadto, istniejące leki na alergię mogą nieść niepożądane skutki uboczne, w tym suchość w ustach i senność. Dlatego tak ważne jest szukanie alternatywnych, bezpieczniejszych terapii - być może jedną z nich stanie się leczenie probiotykami.
Do naturalnych źródeł probiotyków zaliczamy produkty mleczne, takie jak jogurty, kefiry, maślanki i zsiadłe mleko.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.