Migrena ma wpływ na rozwój demencji i Alzheimera. Nowe wyniki badań
Demencja i Alzheimer dotykają ponad 50 milion osób na świecie. Naukowcy badają wpływ migreny na rozwój chorób wieku starczego. Wyniki badań mogą zaniepokoić ludzi cierpiących na notoryczne bóle głowy.
1. Migrena, a demencja
Według naukowców migreny mogą zwiększyć ryzyko rozwoju demencji i Alzheimera. Przełomowe badania zostały opublikowane na łamach International Journal of Geriatric Psychiatry.
Badacze rozpoczęli obserwacje 679 ludzi po 65. r.ż, którzy nie mieli demencji. Badani wypełnili ankietę zdrowotną, w której kilka pytań dotyczyło migreny. Po pięciu latach badacze zbadali te osoby i okazało się, że:
- U 7,5 proc. uczestników badania rozwinęła się demencja
- U pacjentów z demencją - 5,1 proc.- zdiagnozowano Alzheimera
- Osoby z demencją trzy razy częściej deklarowały, że miewają migreny niż osoby bez demencji,
- Około 23,5 proc. uczestników z chorobą Alzheimera miało w przeszłości migrenowe bóle głowy.
Dane Światowej Organizacji Zdrowia nie pozostawiają złudzeń - bóle głowy są jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości na całym świecie. Na migreny cierpi więcej kobiet niż mężczyzn, a demencja dotyka około 50 milionów ludzi na świecie, w tym 60 proc. pacjentów choruje na Alzheimera. Wydaje się to logiczne. Społeczeństwo się starzeje, co oznacza, że żyjemy coraz dłużej, a demencja rozwija się z wiekiem. Im dłużej żyjemy, tym bardziej narażeni jesteśmy na rozwój tej choroby.
Dr James Pickett, który jest dyrektorem w brytyjskiej fundacji Towarzystwo Alzheimera, komentuje wyniki badań i uspokaja:
- Te badania są interesujące i możliwe, że migrena wpływa na rozwój innych chorób, w tym demencji i Alzheimera, jednak nie pokazują, że je powoduje.
2. Demencja starcza – profilaktyka
Choć nie istnieje lek chroniący całkowicie przed demencją starczą, można wprowadzić do swojego życia zmiany, które wpłyną korzystnie na nasze zdrowie.
Dbanie o mózg to nie tylko rozwiązywanie krzyżówek i sudoku, ale też czytanie książek, gra w szachy i gry, które wymagają wysiłku intelektualnego.
Bycie aktywnym intelektualnie na pewno zaowocuje. Warto także rozmawiać – prowadzenie dyskusji i wyciąganie wniosków korzystnie wpływa na mózg.
W profilaktyce demencji ważna jest także zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.