Trwa ładowanie...

Mikroproteina ważna dla utrzymania zdrowia komórek ludzkich odkryta przez naukowców

Naukowcy z Uniwersytetu w Yale w Stanach Zjednoczonych oraz z Uniwersytetu w Kalifornii opisali, w jaki sposób znaleźli nową mikroproteinę o pozytywnym działaniu, która wykazuje duży wpływ na ludzką biologię.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Chemical Biology”.

Główna autorka badań, Sarah Slavoff, adiunkt Chemii, Biochemii i Biofizyki Molekularnej na Uniwersytecie w Yale, mówi, że mikroproteiny, takie jak te, odgrywają istotną rolę w wielu procesach biologicznych, a także odpowiadają za liczne choroby, np. neurologiczne.

Białka to ważne części komórki. Ich kody genetyczne są zlokalizowane w DNA i transportowane do "maszyn" wytwarzających białka komórki za sprawą mRNA.

Naukowcy opracowali mikoproteinę, odpowiadającą za wiele funkcji biologicznych organizmu
Naukowcy opracowali mikoproteinę, odpowiadającą za wiele funkcji biologicznych organizmu (123rf)

Od zakończenia projektu, w którym naukowcy zajmowali się sekwencjonowaniem i mapowaniem wszystkich genów ludzkich, dowiedzieliśmy się wiele na temat białek, powiązanych z nimi genów i mechanizmów RNA, które je tłumaczą.

Ważnym mechanizmem kontrolnym dla zdrowia komórek jest unikanie zbyt dużych ilości białka. Naukowcy odkryli, że jednym ze sposobów jest regulowane recyklingu mRNA, co zatrzymuje syntezę białek.

Nowe badanie pokazuje, że wcześniej nikt nie udowodnił, że białko odgrywa kluczową rolę w recyklingu mRNA.

ZOBACZ TAKŻE

Systemy komputerowe przyspieszające badania genetyczne

Pojawiły się zatem odpowiednie metody i narzędzia, aby udoskonalić i przyspieszyć sekwencjonowanie i mapowanie genów człowieka, nawet do tego stopnia, że ​​są w stanie skanować cały genom zarodków in vitro w kierunku mutacji chorobowych.

Naukowcy opracowali więc nową strategię wykrywania mikroprotein. Łącząc technikę sekwencjonowania genomowego i technikę chromatografii cieczowej, naukowcy opracowali nową strategię wykrywania mikroprotein, których konwencjonalna metoda sekwencjonowania genomu mogłaby nie być w stanie wychwycić.

Aby dowiedzieć się, które geny kodowane są przez te białka, zespół opracował metodę obliczeniową do wprowadzania do bazy danych zawierających wszystkie możliwe mikroproteiny ze wszystkimi mRNA.

5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin
5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin [6 zdjęć]

W czasach, kiedy zdrowie stało się modne, większość ludzi zdaje sobie sprawę, że prowadząc niezdrowy...

zobacz galerię

Naukowcy następnie wykorzystali niestandardowe bazy danych, aby szukać nowych sekwencji białkowych dla dopasowania do rzeczywistych białek i znaleźli ponad 400 nowych mikroprotein.

Kiedy trwały dalsze badania na temat opracowanej mikroproteiny, naukowcy odkryli, że współdziała ona z białkami, które pomagają regulować recykling mRNA w punktach wewnątrz komórek. Fragmenty mRNA i białka, które wykonują pierwszy krok w rozkładaniu mRNA gromadzą się w tych punktach.

5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi
5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi [5 zdjęć]

Styl życia oraz dietę można zawsze zmienić na zdrowsze. Grupy krwi natomiast nikt z nas sobie nie wybiera,...

zobacz galerię

Naukowcy sugerują, że zmiany poziomu znalezionej mikroproteiny wewnątrz komórek może zakłócić recykling RNA, który jest ważnym procesem dla życia komórki. Odkrycie może doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia, których celem są zaburzenia RNA.

"Odkrycie nowej mikroproteiny i opracowanie jego funkcji w recyklingu mRNA sugeruje, że przynajmniej niektóre z setek innych mikroprotein mogą być również funkcjonalne, co jest bardzo ekscytujące” -  mówi prof Saghatelian.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.