Trwa ładowanie...

Miliony dzieci nie osiągną swojego pełnego potencjału ze względu na skrajne ubóstwo i zahamowanie rozwoju

Avatar placeholder
06.12.2016 21:13
Miliony dzieci nie osiągną swojego pełnego potencjału ze względu na skrajne ubóstwo i zahamowanie rozwoju
Miliony dzieci nie osiągną swojego pełnego potencjału ze względu na skrajne ubóstwo i zahamowanie rozwoju

Ćwierć miliarda dzieci na całym świecie nie rozwija się prawidłowo ze względu na wychowywanie się w biedzie – głosi seria artykułów opublikowanych w czasopiśmie „The Lancet”.

Dzieciom należy zapewnić odpowiednie warunki, aby mogły rozwijać się i kształcić prawidłowo
Dzieciom należy zapewnić odpowiednie warunki, aby mogły rozwijać się i kształcić prawidłowo (123RF)

Autorzy badań rozpoczęli działania w celu wspierania wczesnego rozwoju dziecka, a program ten nazwali "mądrą inwestycją".

W przypadku, gdy dzieci nie osiągną pełnego potencjału rozwoju, ich zdolność do pracy zarobkowej w życiu dorosłym jest o 25 proc. mniejsza w porównaniu z pozostałymi dziećmi, a koszty opieki zdrowotnej mogą być większe o 50 proc.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Głównymi problemami, negatywnie wpływającymi na rozwój dziecka w trakcie 1000 pierwszych i najważniejszych dni życia, są niekorzystne warunki sanitarne, infekcje, brak odpowiedniej opieki.

ZOBACZ TAKŻE

Badanie określa wpływ odpowiedniej opieki nad dzieckiem na rozwój jego potencjału. Opieka ta obejmuje przede wszystkim odżywianie dziecka, dbałość o zdrowie, bezpieczeństwo oraz wczesne rozpoczęcie procesu ciągłego uczenia się.

1. Wielu dzieciom brakuje podstawowej opieki

Większość dzieci otrzymuje wszystkie te warunki od swojej rodziny. Jednak istnieją takie, które wychowując się w ubóstwie, przemocy i ogólnych złych warunkach, potrzebują pomocy w zapewnieniu odpowiedniej opieki.

Program, który ma na celu pomoc takim rodzinom obejmuje bezpłatną edukację od wczesnych lat życia dziecka, płatny urlop macierzyński i ojcowski oraz zapewnienie pracy o płacy minimalnej.

1.1. Bezpłatna wczesna edukacja

Dzieci, które uczęszczają do przedszkoli, a zwłaszcza do tych, które zapewniają odpowiednie odżywianie i edukację, lepiej radzą sobie w szkole podstawowej.

Według badań, zalecane są 2 lata bezpłatnej wczesnej edukacji, aczkolwiek tylko 40 krajów je zapewnia. Około 43 proc. krajów gwarantuje rok bezpłatnej edukacji, natomiast jedna trzecia nie zapewnia żadnej edukacji przedszkolnej.

1.2. Płatny urlop

Urlop rodzicielski daje możliwość opieki i stworzenia bliskości między rodzicami a dzieckiem. Większość państw zapewnia co najmniej 12 tygodni urlopu, za które gwarantuje wynagrodzenie. Tylko osiem państw nie gwarantuje płatnego urlopu rodzicielskiego. Płatny urlop ojcowski jest oferowany tylko w 77 krajach.

1.3. Płaca minimalna

Gdy rodzice zarabiają minimalną pensję krajową, bardziej prawdopodobne jest, że dzieci będą miały prawidłowy dostęp do opieki medycznej i edukacji. 88 proc. krajów posiada ustalone minimalne wynagrodzenie, ale nie muszą gwarantować go rodzicom dzieci.

„Coraz częściej zdarza się, że dzieci rozpoczynają życie w niekorzystnych dla nich warunkach. Dlatego komórki polityczne, finansujące i normujące programy wspierające programy wczesnego rozwoju dzieci są kluczem do sukcesu”  - mówi profesor Linda Richter z Uniwersytetu w Witwatersrand.

Takie programy wydają się być skuteczne w wspieraniu rozwoju dzieci, aczkolwiek w niektórych krajach nie zdają egzaminu ze względu na brak środków.

 

Współautor serii badań, prof. Gary Darmstadt z Uniwersytetu Stanforda, jest zdania, że dzieci powinny być priorytetem w każdym kraju i to one powinny dostać należytą opiekę od państwa. „A koszty bezczynności są ogromne” – dodaje profesor.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze