Miłość platoniczna

Miłość platoniczna przeżywana jest tylko w sferze duchowej, bez elementów zmysłowych. Pojawia się często u nastolatków w okresie dojrzewania. Fascynacja drugim człowiekiem ma wówczas charakter czysty, idealistyczny. Zauroczenie trwa zwykle krótko, ale bardzo intensywnie. Jest wolne od pożądania seksualnego, ale powoduje niejeden rumieniec czy przyspieszone bicie serca na widok ukochanej osoby. Często wiąże się ze snuciem nierealistycznych marzeń i fantazji w związku z obiektem uczucia. Na czym polega niespełniona miłość? Czy miłość platoniczna to tylko nieodwzajemnione uczucie albo miłość bez seksu?

1. Potrzeby seksualne w okresie dojrzewania

Dojrzewanie płciowe w okresie pokwitania niesie ze sobą nowe odczucia i pragnienia. Wiążą się one ze sferą seksualną. Erotyzm, seksualizm czy stosunek płciowy człowieka zaczynają interesować niejednego nastolatka. Potrzeba seksualna wyraża się stanem ogólnego pobudzenia i objawami napięcia seksualnego, które chce się zredukować w dostępny sobie sposób, np. poprzez masturbację. Na okres młodzieńczości przypada też najczęściej pierwsza miłość, określana jako romantyczna, gdyż istotą jej jest idealizowanie obiektu westchnień.

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

Miłość platoniczna to specyficzny typ uczucia, w przypadku którego ma się świadomość, że nigdy nie będzie możliwości na skonsumowanie związku. Czasami wręcz się nie oczekuje odwzajemnienia uczuć, gdyż meritum tkwi w waloryzacji obiektu miłości albo nawet unika się bezpośredniego kontaktu z umiłowaną osobą, by przypadkiem nie zdemaskować jej braków, wad czy niedoskonałości.Miłość idealna musi być przecież pozbawiona wszelkich skaz czy ułomności. Lepiej zatem karmić się swoimi wspaniałymi wyobrażeniami i fantazjami na temat ukochanego czy ukochanej niż pozwolić na niemiłe rozczarowanie. Czasami taka niespełniona miłość może być rodzajem muzy albo natchnienia.

2. Czy miłość bez seksu jest możliwa?

Miłość platoniczna jest pozbawiona elementów zmysłowych i pożądania. To totalne zauroczenie drugim człowiekiem, bezwarunkowa akceptacja wszystkiego, co z nim związane, bezkrytyczny stosunek do jego cech i zachowań. Czy jednak relacja między mężczyzną a kobietą może mieć charakter czystego uczucia, bez udziału zmysłów? Oczywiście, mamy świadomość, że istnieją różne rodzaje miłości, np. miłość do ojczyzny, miłość do Boga, miłość macierzyńska, miłość siostrzana itp. i są one (a przynajmniej powinny być) wolne od pierwiastków zmysłowych czy działań seksualnych. Istotą miłości platonicznej jest to, że brakuje spełnienia seksualnego, choć potencjalnie ewentualność taka mogłaby zaistnieć, dlatego określa się ją często jako „miłość czysta”.

Miłość platoniczna to miłość przyjacielska, lojalna i wierna. W języku greckim nazywana jest „philia”, a w łacińskim – „amicitia”. Platon w „Uczcie” opisuje historię o bardzo silnej istocie ludzkiej o dwu twarzach, czterech rękach, czterech nogach, plecach i piersiach naokoło, która zagrażała bogom na Olimpie. Zeus znalazł sposób, by osłabić moc tych istot poprzez przecięcie każdego na dwie połowy. Odtąd każdy szuka swojej komplementarnej połówki, by stworzyć z nią pełnię.Miłość platoniczna jest możliwa, a nawet więcej – zawsze obecna w pierwszych etapach budowania trwałego związku. Patrzy się wówczas na partnera przez różowe okulary i jest się zafascynowanym bezgranicznie jego osobą. Na pierwszy plan wysuwa się samo uczucie, silne emocje przywiązania, tęsknoty za ukochaną osobą bez podtekstów czy tła seksualnego. To nie znaczy, że nie ma erotyzmu. Jest, ale jeszcze nieuświadomiony.

3. Nastoletnia miłość

Zdolność do dojrzałego kochania rozwija się powoli. Nie wystarcza gotowość seksualna. Potrzebna jest też dojrzałość emocjonalna, społeczna, poznawcza i moralna. Nastoletnia miłość musi się nauczyć bezinteresownego dawania czasu, pomocy i siebie drugiemu człowiekowi. Dojrzałe uczucie to nie tylko hedonizm i branie rozkoszy seksualnej.Zauroczenie może z czasem rozwinąć się w coś pięknego i trwałego. Wówczas stopniowo pojawiają się zachowania erotyczne, np. pieszczoty, pocałunki, słowa o zabarwieniu erotycznym, prowadzące do pełnego współżycia seksualnego. Czasami jednak miłość platoniczna umiera, pozostawiając tylko miłe wspomnienia.

Warto pamiętać, że platoniczność jest charakterystyczna dla początkowych faz większości związków. Dojrzewanie do pełnej jedności to proces dłuższy, wymagający cierpliwości. Wiadomo, że kontakt seksualny nie wyczerpuje treści miłości ani nie jest jej dowodem. Kiedy jednak, mimo gotowości do seksu (dojrzałości społecznej, fizycznej, emocjonalnej, moralnej, a nawet po dopełnieniu aspektów formalnych, np. po legalizacji związku), świadomie rezygnuje się z bliskości cielesnej, to wówczas sytuacja nabiera posmaku choroby i świadczy o niezdrowym podejściu do życia.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Niepotrzebna miłość

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!