Przejdź na WP

Miłość platoniczna - charakterystyka, okres dojrzewania, potrzeby seksualne, miłość bez seksu, dojrzewanie miłości

Miłość platoniczna przeżywana jest w sferze duchowej. Wiąże się ze snuciem nierealistycznych marzeń i fantazji oraz idealizowaniem obiektu uczuć. Zauroczenie jest krótkotrwałe, intensywne i wolne od pożądania seksualnego. Okres dojrzewania to czas, w którym pojawia się miłość platoniczna.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

spis treści

1. Miłość platoniczna - charakterystyka

Miłość platoniczna to specyficzny rodzaj uczucia. Jest pozbawiona elementów zmysłowych i pożądania. To totalne zauroczenie drugim człowiekiem, bezwarunkowa akceptacja wszystkiego, co z nim związane, bezkrytyczny stosunek do jego cech i zachowań. Zauroczony ma świadomość, że nigdy nie będzie możliwości spełnienia seksualnego. Czasami wręcz unika kontaktów z obiektem uczuć. Zdarza się, że nie oczekuje odwzajemnienia uczuć, aby nie pozwolić sobie na niemiłe rozczarowanie ukochaną osobą. Miłość idealna jest pozbawiona wszelkich skaz i niedoskonałości. Czasami taka niespełniona miłość może być rodzajem muzy albo natchnienia.

2. Miłość platoniczna – okres dojrzewania, potrzeby seksualne

Dojrzewanie płciowe niesie ze sobą nowe odczucia i pragnienia. Nastolatków zaczyna interesować erotyzm, seksualność i stosunek płciowy człowieka. Potrzeba seksualna wyraża się stanem ogólnego pobudzenia i objawami napięcia seksualnego. Jednym ze sposobów na redukcję napięcia seksualnego jest masturbacja. Na okres młodzieńczości przypada też najczęściej pierwsza miłość, określana jako miłość romantyczna, ponieważ jej istotą jest idealizowanie obiektu westchnień.

3. Miłość platoniczna – miłość bez seksu

Miłość platoniczna jest wolna od miłości cielesnej. Pojawia się zatem pytanie czy relacja między mężczyzną a kobietą może mieć charakter czystego uczucia, bez udziału zmysłów? Istnieją przecież różne rodzaje miłości, np. miłość do ojczyzny, miłość do Boga, miłość macierzyńska, miłość siostrzana itp. i są one (a przynajmniej powinny być) wolne od pierwiastków zmysłowych czy działań seksualnych. Istotą miłości platonicznej jest to, że brakuje spełnienia seksualnego dlatego określa się ją często jako "miłość czysta".

Miłość platoniczna to miłość przyjacielska, lojalna i wierna. Taka miłość jest możliwa, a nawet więcej – zawsze obecna w pierwszych etapach budowania trwałego związku. Patrzy się wówczas na partnera przez różowe okulary i jest się zafascynowanym bezgranicznie jego osobą. Na pierwszy plan wysuwa się samo uczucie, silne emocje przywiązania, tęsknoty za ukochaną osobą bez podtekstów czy tła seksualnego. To nie znaczy, że nie ma erotyzmu. Jest, ale jeszcze nieuświadomiony.

4. Miłość platoniczna – dojrzewanie miłości

Zdolność do dojrzałego kochania rozwija się powoli. Nie wystarcza gotowość seksualna. Potrzebna jest też dojrzałość emocjonalna, społeczna, poznawcza i moralna. Nastoletnia miłość musi nauczyć się bezinteresowności i cierpliwości. Dojrzałe uczucie to nie tylko hedonizm i branie rozkoszy seksualnej.Zauroczenie może z czasem rozwinąć się w coś pięknego i trwałego. Wówczas stopniowo pojawiają się zachowania erotyczne, np. pieszczoty, pocałunki, słowa o zabarwieniu erotycznym, prowadzące do pełnego współżycia seksualnego. Czasami jednak miłość platoniczna umiera, pozostawiając tylko miłe wspomnienia.

Warto pamiętać, że platoniczność jest charakterystyczna dla początkowych faz większości związków. Dojrzewanie do pełnej jedności to proces dłuższy, wymagający cierpliwości. Wiadomo, że kontakt seksualny nie wyczerpuje treści miłości ani nie jest jej dowodem. Kiedy jednak, mimo gotowości do seksu (dojrzałości społecznej, fizycznej, emocjonalnej, moralnej, a nawet po dopełnieniu aspektów formalnych, np. po legalizacji związku), świadomie rezygnuje się z bliskości cielesnej, to wówczas sytuacja nabiera posmaku choroby i świadczy o niezdrowym podejściu do życia.

Następny artykuł: Niepotrzebna miłość

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy