Minimalistyczne buty mogą zmniejszyć ryzyko kontuzji w czasie biegania

Nowe badanie przeanalizowało zależności pomiędzy rodzajem obuwia a wzorcem lądowania stopy na podłożu.

Badacze porównali, jak szybko działa siła, nazywana wskaźnikiem obciążenia stopy, gdy stopy biegaczy uderzają o ziemię, co bezpośrednio wpływa na wzrost ryzyka urazów.

Badanie obejmujące 29 biegaczy wykazało istotnie niższe siły lądowania u tych, którzy nosili tzw. minimalistyczne buty do biegania i lądowali na śródstopiu, w porównaniu do ludzi w normalnych butach do biegania z amortyzacją, niezależnie od tego, czy lądowali oni na pięcie czy na śródstopiu.

Główny autor badania, dr Hannah Rice z Uniwersytetu Exeter, powiedziała, że bardzo wielu ludzi biega, aby zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, ale około trzy czwarte biegaczy zwykle doznaje kontuzji w ciągu roku.

Aby im zapobiec, najłatwiej zmienić obuwie, jednak wielu biegaczy nadal popełnia błędy w czasie dokonywania takiego zakupu.

"To badanie pokazuje, że bieganie w butach minimalistycznych i lądowanie na śródstopiu obniża wskaźnik obciążenia i dzięki temu zmniejsza ryzyko kontuzji" - tłumaczy Rice.

Popularność biegania wśród ludzi nadal rośnie, a badania mające na celu zmniejszenie wysokiej częstotliwości występowania urazów związanych z bieganiem trwają już od dziesięcioleci, ale wskaźniki kontuzji nie spadły.

Współcześni biegacze w obuwiu z amortyzacją mają tendencję do lądowania na pięcie, czyli uderzają w tył stopy, a ci, którzy biegają bez amortyzacji, częściej lądują na śródstopiu, czyli dochodzi do uderzenia w przód stopy.

Osoby, które lądują na pięcie, doświadczają nagłej pionowej siły uderzenia za każdym razem, gdy stopa wyląduje na ziemi.

Tej siły uderzenia nie ma, gdy ktoś biega w butach bez amortyzacji i ląduje na śródstopiu, ale poprzednie badania wykazały, że siły działające od przodu, tyłu i z boków mogą być wyższe w przypadku lądowania na śródstopiu, co oznacza, że całkowita siła uderzenia może być podobna.

Całkowita siła uderzenia stopy wydaje się podobna, jeśli nosisz nowoczesne buty do biegania z amortyzacją.

Dr Rice powiedziała, że to zdaje się sugerować, że dla biegaczy w tradycyjnych butach do biegania z amortyzacją wzorzec uderzenia stóp o podłoże może nie mieć wpływu na ryzyko urazu.

Poznaj zaskakujące korzyści z biegania

Jeżeli nie biegasz regularnie, koniecznie zacznij. Bieganie zapewnia korzyści zdrowotne całemu ciału. Jednakże jeśli to cię nie przekonuje, przeczytaj...

"Mamy jednak podejrzenia, że nie odnosi się to do biegaczy, którzy regularnie korzystają z minimalistycznych butów, które nie posiadają amortyzacji, którą zapewnia tradycyjne obuwie do biegania" - dodaje.

"Nasze badanie wykazało, że przyzwyczajenie do lądowania na śródstopiu w butach pozbawionych amortyzacji sprawia, że lądujemy z niższym wskaźnikiem obciążenia, a to może pozytywnie wpływać na zmniejszanie ryzyka kontuzji" - mówi.

Każda zmiana obuwia lub wybór innego wzorca lądowania stopy powinien się odbywać stopniowo, zgodnie z wytycznymi.

Marta Pawlak, 2 tygodnie temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...