Trwa ładowanie...

Minipigułki antykoncepcyjne

Minipigułki antykoncepcyjne to dobra alternatywa dla tych kobiet, które niezbyt dobrze znoszą standardowe pigułki antykoncepcyjne. Na szczęście, jak duży wybór prezerwatyw mają mężczyźni, tak samo coraz większy wybór wśród hormonalnych środków antykoncepcyjnych mają kobiety. Działanie wszystkich hormonalnych preparatów, zabezpieczających przed ciążą, jest w przybliżeniu takie samo: pod ich wpływem jajniki nie produkują własnych hormonów płciowych.

Zobacz film: "Fakty na temat seksu"

spis treści

1. Jak działają minipigułki antykoncepcyjne?

Wszystkie pigułki antykoncepcyjne dostarczają kobiecie nieco więcej hormonów niż produkuje je jej organizm. W ten sposób, za pomocą hormonalnych środków antykoncepcyjnych, oszukuje się przysadkę mózgową, która normalnie pobudza jajniki do pracy. Przysadka mózgowa dostaje bowiem sygnał, że w organizmie jest dostatecznie dużo hormonów, zatem nie trzeba stymulować ich wydzielania. W efekcie nie dochodzi do owulacji, ponieważ jajniki nie produkują własnych hormonów.

2. Jakie hormony wchodzą w skład minipigułek antykoncepcyjnych?

Minipigułki antykoncepcyjne należą do normalnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, tyle że zamiast dwóch składników – progestagenu i estrogenu – zawierają jeden składnik – progestagen. Właściwie różnią się od złożonych preparatów hormonalnych tylko ilością substancji hormonalnych.

Gestageny są syntetycznymi hormonami, które naśladują oddziaływanie naturalnego progesteronu na śluzówkę macicy. Oszukują one organizm kobiety (jak gdyby „udają”, że jest ona w ciąży) i w ten sposób owulacja zostaje wstrzymana.

3. Kto może stosować minipigułki antykoncepcyjne?

Jeśli chcesz uprawiać bezpieczny seks, a nie możesz z różnych powodów zażywać standardowych pigułek antykoncepcyjnych, minipigułki są dla ciebie. Minipigułki antykoncepcyjne przygotowano z myślą o kobietach, które nie mogą stosować preparatów hormonalnych, zawierających estrogeny. Minipigułki antykoncepcyjne są przeznaczone dla:

4. Wady minipigułki antykoncepcyjnej

Minipigułki antykoncepcyjne, jak zresztą wszystkie antykoncepcyjne preparaty hormonalne, mają swoje wady. Z jednej strony, ingerencja w gospodarkę hormonalną kobiety nie jest tak mocna jak w przypadku innych antykoncepcyjnych środków hormonalnych. Z drugiej zaś strony, problemem dla kobiet stosujących tę formę antykoncepcji hormonalnej jest jej niższa skuteczność. Minipigułki antykoncepcyjne nie hamują bowiem owulacji w każdym cyklu miesiączkowym.

Oczywiście, działanie minipigułki można zwiększyć poprzez dostosowanie pory jej zażywania do czasu, w którym zazwyczaj uprawia się seks. Rzecz jasna, z pewnym przybliżeniem. W końcu partner nie będzie się rzucał na kobietę tylko dlatego, że cztery godziny wcześniej zażyła minipigułkę. Nieplanowana ciąża w przypadku stosowania wszystkich rodzajów pigułek antykoncepcyjnych wynika zazwyczaj z zapomnienia o zażyciu pigułki, wzięcia jej nie o tej godzinie, co należy. Generalnie z powodu zlekceważenia zaleceń zamieszczonych w ulotce. Niemniej jednak, mniej więcej cztery godziny po zażyciu minipigułki antykoncepcyjnej macica wytwarza najskuteczniejszą barierę śluzową dla plemników. Po tym czasie możesz bez obaw uprawiać bezpieczny seks.

Inną wadą minipigułek antykoncepcyjnych jest zaburzanie miesiączki. Te hormonalne środki antykoncepcyjne mogą wywoływać czasem tzw. plamienia międzymiesiączkowe. Zwykle znikają one po kilku miesiącach. Minipigułki antykoncepcyjne należy brać codziennie dokładnie o tej samej porze i zażywać bez siedmiodniowej przerwy, jak w przypadku normalnych pigułek antykoncepcyjnych.

Jak wszystkie preparaty hormonalne, minipigułki antykoncepcyjne są dostępne tylko na receptę. Przypisuje je lekarz ginekolog i to on decyduje, czy ta forma zabezpieczenia będzie dla ciebie najlepsza.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.