Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Mity dotyczące chirurgii plastycznej

Mity dotyczące chirurgii plastycznej
Mity dotyczące chirurgii plastycznej

Zabiegi chirurgii plastycznej nie stanowią już tematu tabu. Są one coraz bardziej popularne i coraz więcej kobiet decyduje się na taką metodę upiększania twarzy i ciała. W stosunku do chirurgii plastycznej pojawiło się wiele plotek i mitów. Oto trzy najpopularniejsze z nich.

spis treści

1. Chirurgia plastyczna dawniej i dziś

Kilkanaście lat temu o chirurgii plastycznej wiele się nie mówiło, a osoby poddające się tym zabiegom korygującym raczej się tym nie chwaliły. Kobiety zgłaszały się do chirurgów w trakcie wczesnych, porannych godzin, aby przypadkiem nikt się o tym nie dowiedział. Obecnie można powiedzieć, że operacje plastyczne to część naszej kultury. Uważnie śledzimy postępowanie gwiazd, zwracamy uwagę na to, jakie zabiegi one sobie wykonują. Czy dana celebrytka zoperowała nos, biust, a może pośladki? Bardzo nas to ciekawi i często same mamy ochotę wykonać sobie taki zabieg.

2. Czy na operacje plastyczne mogą sobie pozwolić jedynie osoby bogate?

Ceny zabiegów chirurgicznych spadają w dół i obecnie można uzyskać duże zmiany w wyglądzie niekoniecznie dużym kosztem. Operacje plastyczne są coraz lepiej dostępne, coraz więcej placówek medycznych umożliwia pacjentom skorygowanie wad urody. Ceny stają się bardzo przystępne i na zabieg mogą sobie pozwolić nawet osoby o niskich zarobkach. W USA średni koszt operacji powiększających biust, korygujących brzuch lub nos wynosi około 5000 dolarów. Jest to znaczący spadek w stosunku do dawnych cen tych zabiegów. Ponadto w wielu placówkach pacjenci mogą wybrać formę płatności. Często jest też możliwość zapłaty w ratach, a banki oferują kredyty na operacje plastyczne.

Zobacz film: "Leki, których nie powinno się zażywać przed operacją plastyczną"

3. Czy chirurgia plastyczna to zabieg poprawiający urodę?

Termin „chirurgia plastyczna” wywodzi się z języka łacińskiego od słowa „plastikos”, czyli „do formy”. Jednak w wielu gabinetach kosmetycznych zabiegi te nie mają wiele wspólnego z poprawianiem wyglądu. Wykonuje się je w celu poprawy stanu zdrowia lub po wypadkach w celu przywrócenia normalnego wyglądu twarzy i ciała. Przykładowym celem zabiegu może być rekonstrukcja ucha bądź rekonstrukcja piersi. Ilość zabiegów rekonstrukcyjnych wzrosła w ciągu ostatnich 10 lat o 34%. W 2005 roku wykonano wiele zabiegów polegających na usunięciu guza, naprawie uszkodzeń twarzy, niwelowaniu blizn, rekonstrukcji twarzy i zmniejszenia piersi. Przykładowo, zabieg korekcji nosa często wykonywany jest w leczeniu bezdechu sennego lub chorób zatok. Nie zawsze chodzi o idealny kształt nosa, a o zdrowie pacjenta. Chirurgia plastyczna bardzo pomogła też pacjentkom, które chorowały na raka piersi bądź osobom z wadami wrodzonymi, które miały zniekształconą twarz lub ciało.

4. Czy operacje plastyczne to zabiegi przeznaczone głównie dla kobiet?

Dawniej rynek oferował jedynie zabiegi korygujące dla pań. Obecnie oferta ta wzbogaciła sie znacznie o zabiegi korygujące dla mężczyzn. Obecnie około 15% wszystkich zabiegów liposukcji, korekcji powiek oraz 24% zabiegów korygujących kształt nosa jest przeprowadzanych u panów. Chirurgia plastyczna to fantastyczna metoda dla osób, których twarz lub ciało zniekształciło się w wyniku drastycznych wypadków. Jest to metoda, która umożliwiła wielu osobom powrót do normalnego życia.

Jednak czy w przypadku normalnych osób, być może posiadających drobne mankamenty urody, jest sens aż tak bardzo ingerować w wygląd? Pamiętajmy, że każdy z nas jest indywidualną osobą, różniącą się od innych charakterem i wyglądem. W przypadku chirurgii plastycznej można mieć wrażenie, że zabiegi korygujące sprawiają, że wiele osób zaczyna wyglądać bardzo podobnie. Jeżeli nie ma wskazań lekarskich do zabiegu, zastanówmy się poważnie, zanim zdecydujemy się na jedną z tych poważnych operacji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze