Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Mity na temat ćwiczeń

Avatar placeholder
18.04.2019 09:08
Mity na temat ćwiczeń
Mity na temat ćwiczeń (123RF)

Zapewne spotkałaś się ze stwierdzeniem, że skuteczność ćwiczeń można poznać po tym, że na ich koniec odczuwasz ból. Równie popularny jest pogląd, że wypicie wody przed treningiem wywołuje skurcze. Takich złotych myśli dotyczących ćwiczeń jest więcej, ale większość z nich ma niewiele wspólnego z prawdą. Niektóre mity na temat ćwiczeń mogą być wręcz szkodliwe, dlatego warto je poznać, zanim naiwna wiara w prawdziwość niektórych stwierdzeń odbije się nam czkawką.

spis treści

1. Najpopularniejsze mity na temat treningu

Specjaliści są zgodni, że jedną z najbardziej szkodliwych rad, jakie może usłyszeć osoba zaczynająca swoją przygodę ze sportem, jest ćwiczenie do granic swoich możliwości, nawet po pojawieniu się bólu. O ile lekki ból mięśni jest naturalny, zwłaszcza dla początkujących sportowców, silny ból stawów, mięśni lub kości to znak, by natychmiast przerwać trening. Nie należy lekceważyć również naciągnięcia więzadeł. Jeśli w porę nie przestaniesz ćwiczyć, dolegliwości nasilą się. W celu uniknięcia kontuzji w czasie ćwiczeń koniecznie zwracaj uwagę na sygnały wysyłane przez twoje ciało. Lepiej jest trenować mniej intensywnie, ale bezpiecznie, niż szarżować w imię wyższych celów. Błędem jest także trzymanie się jednego sposobu ćwiczeń. Wbrew temu, co twierdzą niektórzy, nie istnieje jeden przepis na skuteczny trening. Ciężko byłoby opracować taki plan ćwiczeń nawet dla jednej osoby, o całej populacji nie wspominając. Kluczem do sukcesu w ćwiczeniach jest różnorodność. Warto wykonywać różne ćwiczenia i dopasowywać je do swoich możliwości i celów. Nieprawdziwe jest również stwierdzenie, że im bardziej pocimy się podczas treningu, tym więcej tłuszczu spalamy. Ilość potu świadczy jedynie o zdolności ciała do utrzymania właściwej temperatury.

2. W jakie opinie na temat ćwiczeń nie warto wierzyć?

Jeżeli przed ćwiczeniami nie pijesz wody, by uniknąć skurczów, czas zerwać z tym zwyczajem. Skurcze są jedną z oznak odwodnienia organizmu, a picie wody pomoże ci do niego nie dopuścić. Nieprawdą jest także stwierdzenie, że trening siłowy sprawi, że będziesz miała mięśnie jak kulturysta. Wielkość mięśni zależy w dużym stopniu od predyspozycji genetycznych, a szanse przeciętnej kobiety na uzyskanie mięśni jak Arnold Schwarzenegger wynoszą mniej niż 1%. Dlatego też warto włączyć elementy treningu siłowego do swojego planu ćwiczeń. Nie spodziewaj się jednak, że dzięki ćwiczeniom na pewno stracisz na wadze. Systematyczny trening może zwiększyć twoją wagę, ponieważ zmienia się zawartość mięśni, które są cięższe od tkanki tłuszczowej. Przygotuj się także na to, że ćwiczenia nie są w stanie doprowadzić do utraty tkanki tłuszczowej w konkretnych partiach ciała. Co gorsza, tłuszcz z miejsc, w których najszybciej tyjemy jest najbardziej oporny na dietę i ćwiczenia. U kobiet najbardziej problematyczne partie ciała to biodra, pośladki i uda.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Ćwiczenia są korzystne dla zdrowia, ale tylko wtedy, gdy wykonujemy je z głową. Jeśli chcesz uniknąć kontuzji i ćwiczyć efektywnie, pamiętaj o mitach na temat treningu, w które nie warto wierzyć.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze