Mizoginizm

Uprzedzenia są szkodliwe, dlatego warto z nimi walczyć. Mimo iż dyskryminacja kobiet jest niedozwolona, wiele pań odczuwa ją na własnej skórze. Niestety, nie ogranicza się ona jedynie do niższych płac. Poważnym problemem jest także niechęć do kobiet, którą wielu mężczyzn manifestuje w mniej lub bardziej otwarty sposób. Uszczypliwe komentarze, podkreślanie na każdym kroku rzekomej niższości kobiet – tak wygląda codzienność kobiet, które w swoim otoczeniu mają mizogina. Nieśmiałość (gr. misos – nienawiść, gyne – kobieta), czyli uprzedzenia lub nienawiść do kobiet, może stanowić zagrożenie dla płci pięknej. Jak manifestuje się mizoginia?

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

Przyczyny i objawy mizoginizmu

Na niechęć lub wręcz nienawiść do kobiet mają wpływ następujące czynniki:

Przedstawicielki płci pięknej często padają ofiarami nie tylko agresji słownej, ale i poważnych przestępstw, takich jak gwałt, pobicie, a nawet morderstwo. Jednak mizoginizm objawia się także w bardziej zawoalowany sposób. Gdzie można spotkać uprzedzenia wobec kobiet?

 • Programy telewizyjne i filmy – panie są często przedstawione jako słabe i zdominowane przez mężczyzn, ponadto są zwykle obiektem żartów lub ofiarami przestępstw.
 • W wielu religiach kobiety są ukazane jako podległe mężczyznom, bezwolne istoty.
 • Miejsce pracy powinno być neutralne, jednak pracownice często właśnie tam spotykają się z niechęcią współpracowników, zwłaszcza gdy awansują. Dyskryminacja kobiet często objawia się trudnościami w robieniu kariery, gdy zwierzchnicy wolą dać awans mężczyznom, nawet jeśli nie są lepsi.

Mizoginizm jest, niestety, faktem. Nie oznacza to jednak, że wszyscy mężczyźni czują niechęć do kobiet lub nie uważają je za pełnowartościowe osoby. Jednak na skutek złych doświadczeń niektóre panie zaczynają odczuwać nienawiść do mężczyzn, która jest równie szkodliwa. Nie wolno uogólniać i zakładać, że płeć determinuje to, czy dana osoba jest wartościowa lub nie.

Leczenie mizoginizmu

Mężczyźni, którzy chcą zmienić swoje negatywne nastawienie do kobiet, mogą wypróbować różne metody leczenia. Są to:

Uprzedzenia zatruwają życie, zwłaszcza jeżeli są skierowane wobec płci przeciwnej, z którą ma się kontakt na co dzień. Dyskryminacja kobiet nie prowadzi do niczego dobrego, dlatego nie należy jej bagatelizować. Mizoginia to silne uprzedzenie w stosunku do płci pięknej. Sławnymi mizoginami byli niektórzy literaci Młodej Polski, np. Stanisław Przybyszewski. Czasami niechęć do kobiet ma znacznie bardziej skomplikowane podłoże psychiczne i może wynikać z nieuświadomionego lęku przed płcią żeńską, zakorzenioną jeszcze w okresie dzieciństwa i dojrzewania chłopca.

Mizoginizm

Czym tak naprawdę jest nieśmiałość? Czy można zaszufladkować ją jako wycofanie, lęk i unikanie sytuacji, w których byłoby się narażonym na ocenę innych...

Mizoginizm wcale nie musi objawiać się nienawiścią do kobiet, może dawać takie symptomy, jak:

 • niezręczność w towarzystwie płci żeńskiej,
 • nieśmiałość wobec kobiet,
 • unikanie towarzystwa kobiety,
 • spuszczanie wzroku w obecności pań,
 • małomówność,
 • wzmożona potliwość.

Czasami mizoginizm może wiązać się z nieuświadomionymi tendencjami homoseksualnymi.

Komentarze (25)
~Roman N.
~Roman N. 3 miesiące temu

"Zweryfikowany przez: mgr Kamila Drozd" I wszystko jasne. Jest to seksistowski termin ukłuty przez środowiska feministyczne. W myśl zasady - jeśli wroga uczynimy chorego, to łatwiej będzie z nim walczyć. Każdy facet wie jakie są kobiety - obślizgłe, pełne hipokryzji, zdradzieckie. Takie są, bo taka ich natura, ale naszą naturą jest żyć wraz z kobietami. Wybieramy więc lepsze zło i jeśli mamy odrobinę szczęścia, to jest całkiem przyjemnie. No, chyba, że jesteś piękny (tzn trafiasz w ogólnie przyjętą formułę piękna), wtedy życie staje się łatwiejsze.

Odpowiedz
~Andrzej
~Andrzej ponad rok temu

@~adrk: Też byłem czuły i opiekuńczy. Księżniczka zmieniła orientacje a z mojej czułości i opiekuńczości zrobiła nadopiekuńczego psychola .Dziś jakoś nie mam zamiaru być dobry dla kobiet. Po prostu widzę że to nie jest coś co sprawia że człowieka szanujecie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Toksyczny związek - przyczyny, czynniki ryzyka, zerwanie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze