Trwa ładowanie...

Mizoginizm - przyczyny, leczenie

Uprzedzenia są szkodliwe, dlatego warto z nimi walczyć. Mimo iż dyskryminacja kobiet jest niedozwolona, wiele pań odczuwa ją na własnej skórze. Niestety, nie ogranicza się ona jedynie do niższych płac. Poważnym problemem jest także niechęć do kobiet, którą wielu mężczyzn manifestuje w mniej lub bardziej otwarty sposób.

Zobacz film: "Przemoc wobec kobiet. Czym jest "Baba"?"

spis treści

1. Co to jest mizoginizm

Mizoginizm to stosunek mężczyzn wobec kobiet, opierający się na niechęci lub wręcz nienawiści. Pojęcię pochodzi z języka greckiego misos – nienawiść, gyne – kobieta. Mizoginizm bardzo często porównywany jest do seksizmu. Omawiane zjawisko jest bardzo niebezpieczne, gdyż negatywne nastawienie może doprowadzić do fizycznej krzywdy np. gwałtu, jak również psychicznego nękania czy dyskryminacji ze względu na płeć. Wszystkie wymienione zachowania są zakazane przez prawo pod groźbą kary. Uszczypliwe komentarze, gorsze traktowanie, podkreślanie na każdym kroku rzekomej niższości kobiet – tak wygląda codzienność kobiet, które w swoim otoczeniu mają mizogina. Nie ma jednej przyczyny mizoginizmu. Nie w każdym przypadku mizogin będzie aktywnie manifestował swoje nastawienie. Zdarza się, że mizoginia objawia się nieśmiałością lub nerwowością w przypadku obecności osób innej płci. U podstaw mizoginizmu mogą leżeć: lęk, negatywne doświadczenia z kobietami czy choroba.

2. Jakie są przyczyny mizoginizmu

Na niechęć lub wręcz nienawiść do kobiet mają wpływ następujące czynniki:

 • fobie i lęki,
 • wychowanie,
 • doświadczenia seksualne,
 • choroby psychiczne.

Przedstawicielki płci pięknej często padają ofiarami nie tylko agresji słownej, ale i poważnych przestępstw, takich jak gwałt, pobicie, a nawet morderstwo. Jednak mizoginizm objawia się także w bardziej zawoalowany sposób. Gdzie można spotkać uprzedzenia wobec kobiet?

 • Programy telewizyjne i filmy – panie są często przedstawione jako słabe i zdominowane przez mężczyzn, ponadto są zwykle obiektem żartów lub ofiarami przestępstw.

 • W wielu religiach kobiety są ukazane jako podległe mężczyznom, bezwolne istoty.

 • Miejsce pracy powinno być neutralne, jednak pracownice często właśnie tam spotykają się z niechęcią współpracowników, zwłaszcza gdy awansują. Dyskryminacja kobiet często objawia się trudnościami w robieniu kariery, gdy zwierzchnicy wolą dać awans mężczyznom, nawet jeśli nie są lepsi.

Mizoginizm jest, niestety, faktem. Nie oznacza to jednak, że wszyscy mężczyźni czują niechęć do kobiet lub nie uważają je za pełnowartościowe osoby. Jednak na skutek złych doświadczeń niektóre panie zaczynają odczuwać nienawiść do mężczyzn, która jest równie szkodliwa. Nie wolno uogólniać i zakładać, że płeć determinuje to, czy dana osoba jest wartościowa lub nie.

Mizoginizm
Mizoginizm

Czym tak naprawdę jest nieśmiałość? Czy można zaszufladkować ją jako wycofanie, lęk i unikanie sytuacji,

zobacz galerię

3. Jak leczyć mizoginizm

Mężczyźni, którzy chcą zmienić swoje negatywne nastawienie do kobiet, mogą wypróbować różne metody leczenia. Są to:

 • terapia behawioralna połączona z przyjmowaniem leków działających na odczuwane napięcie,
 • psychoterapia,
 • terapia poznawcza,
 • techniki relaksacyjne,
 • przyjmowanie leków.

Uprzedzenia zatruwają życie, zwłaszcza jeżeli są skierowane wobec płci przeciwnej, z którą ma się kontakt na co dzień. Dyskryminacja kobiet nie prowadzi do niczego dobrego, dlatego nie należy jej bagatelizować. Mizoginia to silne uprzedzenie w stosunku do płci pięknej.

Sławnymi mizoginami byli niektórzy literaci Młodej Polski, np. Stanisław Przybyszewski. Czasami niechęć do kobiet ma znacznie bardziej skomplikowane podłoże psychiczne i może wynikać z nieuświadomionego lęku przed płcią żeńską, zakorzenioną jeszcze w okresie dzieciństwa i dojrzewania chłopca.

Mizoginizm wcale nie musi objawiać się nienawiścią do kobiet, może dawać takie symptomy, jak:

 • niezręczność w towarzystwie płci żeńskiej,
 • nieśmiałość wobec kobiet,
 • unikanie towarzystwa kobiety,
 • spuszczanie wzroku w obecności pań,
 • małomówność,
 • wzmożona potliwość.

Czasami mizoginizm może wiązać się z nieuświadomionymi tendencjami homoseksualnymi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Kamila Drozd
Następny artykuł: Zespół Otella
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza