Trwa ładowanie...

Młody surfer od 6 lat walczy z boreliozą. Kleszcz ugryzł go na festiwalu

Joe Blackaby z Caldicot, został zainfekowany przez kleszcza. Surfer od sześciu lat choruje na boreliozę. Choroba z Lyme zainfekowała większość jego organizmu. 28-latek ma problemy z pamięcią i poruszaniem się. Zbiera środki na leczenie w USA.

Zobacz film: "Jak nie wyciągać kleszcza"

1. Czym grozi ignorowanie objawów boreliozy?

Młody mężczyzna, podczas festiwalu Reading w 2013 r., znalazł na swoim ciele kleszcza. Chłopak nie wiedział, jak należy postępować z insektem. Wyrwał go, nie martwiąc się tym, czy główka kleszcza nie została w jego ciele. Następnego ranka obudził się oszołomiony – winił za to spożyty wieczorem alkohol.

Chłopak nie czuł się najlepiej przez kolejne trzy lata. Zrobił komplet badań, odbijał się od lekarza do lekarza, niestety nikomu nie powiedział o tym, że w przeszłości ugryzł go kleszcze. Po tym czasie zdiagnozowano boreliozę. Zakażony został niemal cały organizm. Dotknęło to jego głównych narządów, w tym serca. Problemy neurologiczne narastały. Dziś ma 28 lat, ma problemy z mówieniem, chodzeniem i wykonywaniem najprostszych czynności, takich jak pisanie.

- Każdy dzień to walka o zachowanie sprawności. Mam problemy z pamięcią. Nie pamiętam różnych wydarzeń. Oglądając zdjęcia czuję, jakbym to nie ja na nich był, a ktoś obcy – mówi Joe.

Joe Blackaby walczy z boreliozą. Choroba z Lyme niszczy mu życie
Joe Blackaby walczy z boreliozą. Choroba z Lyme niszczy mu życie

Choroba z Lyme odbiera życie surferowi. Ma skurcze mięśni, podobne do tych, które mają chorzy na Parkinsona. Chłopak twierdzi, że lekarze w Walii wiedzą o jego stanie tak niewiele, że nie mogą wdrożyć skutecznego leczenia, a on sam musi walczyć o każdy dzień.

- Czuję się jak skorupa osoby, którą byłem - opisuje mężczyzna. - To okropne czuć , że ciało tak szybko się psuje. Czasami mam wrażenie, że mój mózg płonie. Muszę zamknąć się w ciemnym pokoju i poczekać, aż to uczucie samo minie.

Jedynym sposobem, aby uratować mężczyznę jest podróż do kliniki w USA, która specjalizuje się w leczeniu boreliozy. Przyjaciele założyli zbiórkę na portalu GoFundMe.

2. Borelioza – objawy i leczenie

Objawy boreliozy są zróżnicowane i podobne do innych chorób. To sprawia, że choroba jest późno diagnozowana i rozpoznawana przez lekarzy różnych specjalności – dermatologów, neurologów i internistów. Pierwszym objawem, który powinien niepokoić jest zaczerwienienie w miejscu wkłucia kleszcza lub innej części ciała. Rumień wędrujący rozszerza się obwodowo.

Choć zmiana koloru skóry jest częstym objawem, nie występuje u wszystkich zakażonych. Według Państwowego Zakładu Higieny dotyka około 40-60 proc. pacjentów. Po usunięciu kleszcza należy zwrócić uwagę na bóle i zawroty głowy oraz zmęczenie. Następnie może dojść do porażenia nerwu twarzowego, a nawet do problemów z sercem, zapalenia stawów i zapalenia opon mózgowych.

Przyczyną boreliozy jest infekcja bakteryjna. We wczesnym stadium choroby można ją wyleczyć antybiotykami. Choremu podaje się amoksycylinę lub doksycylinę przez 14-21 dni. Jeśli objawy nie ustąpią po antybiotykoterapii, pacjent wymaga dalszego leczenia, a nawet rehabilitacji.

Liczba chorych na boreliozę wciąż rośnie. W 2018 r. odnotowano ponad 20 tyś. przypadków, w 2015 r. było to ponad 13 tyś. Warto postawić na profilaktykę. Kleszcze przenoszące tę groźną chorobę można spotkać w parkach, na łące, w lesie. Warto sięgnąć po szczepionki i środki ochronne w postaci sprayów. Domowe sposoby na odstraszenie kleszczy także przyniosą rezultat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.