Trwa ładowanie...

Młodzi ludzie są cztery razy bardziej narażeni na rozwój raka jelita grubego niż poprzednie pokolenia

Avatar placeholder
02.03.2017 08:19
Rak jelita grubego
Rak jelita grubego (Zdjęcie jelita grubego / CC BY 3.0)

Wyniki badania opublikowanego w "Journal of National Cancer Institute" nie są optymistyczne - u rosnącej liczby młodych ludzi rozpoznaje się raka jelita grubego, co wynika z niewłaściwego odżywiania i braku ruchu.

Osoby urodzone w latach 1980-1995 są cztery razy bardziej narażone na rozwój nowotworów jelita grubego niż te, które urodziły się około 1950 roku. Jak wynika z badania, chociaż w ogólnej populacji rozpoznawanych jest coraz mniej przypadków raka, to coraz większy odsetek osób chorych stanowią ludzie młodzi.

Statystyki pokazują, że trzy na dziesięć diagnoz raka odbytnicy dotyczą osób poniżej 55. roku życia. Młodzi ludzie są również dwukrotnie bardziej narażeni na zachorowanie na nowotwory jelita grubego. Mimo wszystko choroby te nadal są powszechnie traktowane jako problem seniorów.

Autorzy badania ostrzegają, że młode pokolenie stoi przed epidemią chorób układu pokarmowego i sugerują rozpoczęcie regularnych badań przesiewowych już u osób po 20. roku życia.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

Epidemiolog dr Rebecca Siegel z Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego powiedziała, że trendy panujące wśród młodych ludzi prowadzą do obciążenia poważnymi chorobami. Jak dodaje, konieczne jest szybsze rozpoznawanie u nich problemów układ pokarmowego, a także zachęcenie ich do zdrowszego odżywiania i bardziej aktywnego trybu życia. Tylko w ten sposób można odwrócić negatywne statystyki.

W 2013 roku w Stanach Zjednoczonych 10 400 nowych przypadków raka jelita grubego rozpoznano u osób w wieku 40 lat, a kolejne 12 800 zdiagnozowano u osób po 50. roku życia.

Zła dieta jest główną przyczyną chorób układu pokarmowego wśród młodych osób dorosłych
Zła dieta jest główną przyczyną chorób układu pokarmowego wśród młodych osób dorosłych (Shutterstock)

Poprzednie badania wykazały, że przekąski typu fast food, czekolada, ciasta i napoje gazowane mogą zwiększać ryzyko wystąpienia choroby.

Dieta bogata w czerwone i przetworzone mięso, a uboga w błonnik, zwiększa ryzyko chorób układu pokarmowego w podobnym stopniu jak nadwaga, otyłość lub brak aktywności. Wysokie spożycie alkoholu i palenie jest również związane z nowotworami.

ZOBACZ TAKŻE:

W ramach badania analizie poddano 490 305 amerykańskich pacjentów powyżej 20. roku życia, u których rozpoznano inwazyjnego raka jelita grubego w latach 1974-2013.

Badania wykazały niewielki spadek wskaźników diagnoz po 1974 roku. Jednak od połowy lat 80. zachorowalność na raka okrężnicy wśród dorosłych w wieku 20-39 lat wzrastała o 1-2 proc. rocznie.

Zachorowalność na raka odbytu rosła jeszcze szybciej (o 3 proc. rocznie w latach 1974-2013 wśród badanych mających 20-30 lat).

Natomiast liczba zachorowań na raka odbytnicy u osób powyżej 55. roku życia stopniowo malała przez co najmniej 40 lat. Dziś ludzie w podobnej grupie wiekowej są obarczeni o połowę mniejszym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego niż na początku lat 90.

Ta tendencja ma związek z działaniami informacyjnymi i profilaktycznymi skierowanymi do osób powyżej 50. roku życia. Niestety mniejszą uwagę zwracano na problem narastający wśród ludzi młodszych.

Wyniki potwierdzają badanie opublikowane w 2014 roku, z którego wynika, że liczba przypadków raka jelit wśród osób w wieku 20-34 lat wzrośnie nawet o 90 procent do 2030 roku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze