Trwa ładowanie...

Młodzi palacze są dużo bardziej narażeni na zawał serca

Avatar placeholder
01.12.2016 15:18
Młodzi palacze są dużo bardziej narażeni na zawał serca
Młodzi palacze są dużo bardziej narażeni na zawał serca

Na każdej paczce papierosów jest ostrzeżenie, że palenie zwiększa ryzyko chorób serca. Chociaż jest to znany fakt, rzeczywiste ryzyko często jest ignorowane. Nowe badanie sprawdziło ryzyko wystąpienia zawału serca u młodych palaczy.

Okazało się, że młodsi palacze są na znacznie bardziej narażeni na ryzyko zawału serca.

Nowotwory, choroby serca i udary - to tylko niektóre przypadłości związane z paleniem. Palenie tytoniu powoduje również choroby płuc, cukrzycę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Centrum Kontroli Chorób i Prewencji donosi, że 1 na 3 śmierci związanych z chorobami sercowo-naczyniowymi  jest powodowanych przez tytoń.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Młodzi palacze sądzą, że na zawał są bardziej narażone starsze osoby, ale w rzeczywistości jest odwrotnie
Młodzi palacze sądzą, że na zawał są bardziej narażone starsze osoby, ale w rzeczywistości jest odwrotnie (Sutterstock)

Choroby sercowo-naczyniowe obejmują kilka rodzajów przypadłości. Najbardziej rozpowszechnioną formą jest choroba niedokrwienna serca, która ostatecznie prowadzi do zawału serca.

Nowe badania analizuje związek między wiekiem palaczy a ryzykiem zachorowania na określony typ chorób serca.

1. Badanie ryzyka zawału serca STEMI u młodych palaczy

Naukowcy z Sercowo-Płucnego Centrum South Yorkshire w Wielkiej Brytanii zbadali 1,727 osób dorosłych, które były w trakcie leczenia dla danego typu zawału serca znanego jako STEMI.

Zawał STEMI  odnosi się do wzorca elektrokardiogramu, na które może być widoczny, kiedy znaczna część mięśnia sercowego umiera. STEMI jest bardzo poważnym rodzajem ataku serca, gdy jedena z głównych arterii serca zostaje nagle i całkowicie zablokowana.

Prawie połowa 1,727 pacjentów - albo 48,5 procent - to obecni palacze. Nieco ponad 27 procent to byli palacze, a jedna czwarta była niepaląca.

Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Heart”.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca
5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca [6 zdjęć]

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych.

zobacz galerię

Ogólnie rzecz biorąc, badania wykazały, że aktywni palacze mieli prawdopodobieństwo wystąpienia STEMI trzy razy wyższy niż byli palacze i niepalący - łącznie.

Obecni palacze byli również trzykrotnie bardziej narażeni na choroby naczyń obwodowych. W chorobie naczyniowej, odkładają się złogi tłuszczowe w tętnicach i zatrzymuje się dopływ krwi do nóg.

Najwyższe ryzyko stwierdzono u palaczy poniżej 50 roku życia, którzy byli prawie 8,5 razy bardziej narażeni na atak serca STEMI niż osoby niepalące i byli palacze łączenie.

Ryzyko jest odwrotnie proporcjonalnie związane z wiekiem, co oznacza, że ​​zmniejsza się, gdy wiek wzrosła. Na przykład wśród osób dorosłych w wieku 50-65, ryzyko spadło do pięciu razy, natomiast u osób palących w wieku powyżej 65 lat ryzyko było tylko trzy razy wyższe.

2. Zalety i ograniczenia badania

Zobacz także

Jest to pierwsze badanie, które wykorzystuje dane populacyjne łączone z danymi przypadku, by wykazać, że ryzyko wystąpienia ostrego ataku serca STEMI jest znacznie wyższe u młodszych osób palących niż starszych.

Badanie może pomóc w kierowaniu polityk zdrowotnych do konkretnych segmentów populacji, w której jest zauważana  wyższa częstotliwość palenia, szczególnie tam, gdzie istnieje większe ryzyko.

Dodatkowo, autorzy zauważają, że ich badania mogą również poprawić obecne postrzeganie społeczne palenia tytoniu, wieku i związanego z tym zagrożenia dla zdrowia:

"Badanie to może również pomóc wyeliminować błędne założenie młodych palaczy, że ostre STEMI jest chorobą osób starszych, poprzez wykazanie, że grupa ta jest bardzo wrażliwa i ma najwyższe ryzyko związane z ich nałogiem” – piszą autorzy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze