Trwa ładowanie...

Młodzi sportowcy wracają do gry zaraz po doświadczeniu wstrząsu mózgu – czy jest to prawidłowe zachowanie?

Avatar placeholder
25.10.2016 19:29
Młodzi sportowcy wracają do gry zaraz po doświadczeniu wstrząsu mózgu – czy jest to prawidłowe zachowanie?
Młodzi sportowcy wracają do gry zaraz po doświadczeniu wstrząsu mózgu – czy jest to prawidłowe zachowanie?

Jak wykazują nowe badania, ponad jedna trzecia młodych sportowców, którzy ucierpieli z powodu wstrząsu mózgu, wracają do gry w ten sam dzień, w którym doznali tego urazu.  

Przepisy rządowe i wytyczne prawne we wszystkich państwach zniechęcają młodych zawodników sportowych do powrotu do sportu, jeśli mają oni jakieś objawy wstrząśnienia mózgu po urazie głowy. Jednak wyniki tego badania sugerują, że zasady te często są ignorowane.

Wiele młodych sportowców wraca do gry po doznaniu wstrząsu mózgu
Wiele młodych sportowców wraca do gry po doznaniu wstrząsu mózgu (123RF)

Naukowcy przyjrzeli się 185 młodym sportowcom leczonych z powodu wstrząsu mózgu w sportowej klinice pediatrycznej w Teksasie w 2014 roku. Probanci byli w wieku od 7 do 18 lat. 47 procent badanych doznało wstrząsu mózgu podczas gry w futbol i 16 procent ucierpiało podczas gry w piłkę nożną, jak twierdzą naukowcy.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Badania wykazały, że 71 (czyli 38 procent) zawodników powróciło do gry w tym samym dniu, w którym doznali wstrząśnienia mózgu. U tych, którzy od razu wrócili do gry po doznaniu wstrząsu mózgu,  odnotowano mniej poważne objawy zawrotów głowy i tylko lekkie problemy z zachowaniem równowagi.

Jednak jak wykazują badania, pacjenci którzy pozostali w klinice, częściej skarżyli się na nasilające się i nawracające nudności, niespodziewane zawroty głowy, zaburzenia równowagi, zwiększoną wrażliwość na światło i hałas, podwyższone ciśnienie, problemy z koncentracją i trudności z zasypianiem.

Badanie zostało przedstawione piątek 21 października 2016 r, w Amerykańskiej Akademii Pediatrii na dorocznym spotkaniu w San Francisco. Badania prezentowane na tego typu spotkaniach należy traktować jako wstępne do czasu, kiedy zostaną one opublikowane w czasopiśmie recenzowanym.

„Nasze wyniki sugerują, że wciąż mamy wiele do zrobienia w celu zmiany nawyków i zachowania młodych sportowców, aby chronić krótko- i długoterminowe zdrowie mózgu wśród młodzieży uprawiającej sport" - mówi autor badania, Meagan Sabatino, starszy koordynator badań klinicznych w Szpitalu Dziecięcym w Teksasie w komunikacie prasowym Amerykańskiej Akademii Pediatrii.

Wstrząśnienie mózgu jest zwykle następstwem urazu głowy. Jest to krótkotrwałe zaburzenie czynności mózgu bez istotnych zmian w strukturze mózgu. Głównym objawem wstrząsu jest krótkotrwała utrata świadomości i zaburzenie pamięci.

Inne objawy to między innymi silny ból głowy, nieobecny wyraz twarzy, chwilowe zaburzenia pracy serca i oddechu, dezorientacja, nudności i wymioty.

W przypadku wstrząśnienia mózgu, pacjent powinien pozostać pod opieką lekarską przez kilka dni, aby zostały przeprowadzone badania, które mogłyby wykluczyć uszkodzenia struktury mózgu, czy też krwiaki w mózgu.

Objawy zazwyczaj mijają samoistnie, ale bóle i zawroty głowy oraz zaburzenia koncentracji mogą dotykać chorego jeszcze na kilka miesięcy po urazie. Młodzi sportowcy są narażeni na wstrząs zwykle ze względu na większą brawurę podczas sportu i ograniczoną wyobraźnię.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze