Młodzi sportowcy wracają do gry zaraz po doświadczeniu wstrząsu mózgu – czy jest to prawidłowe zachowanie?

Jak wykazują nowe badania, ponad jedna trzecia młodych sportowców, którzy ucierpieli z powodu wstrząsu mózgu, wracają do gry w ten sam dzień, w którym doznali tego urazu.  

Przepisy rządowe i wytyczne prawne we wszystkich państwach zniechęcają młodych zawodników sportowych do powrotu do sportu, jeśli mają oni jakieś objawy wstrząśnienia mózgu po urazie głowy. Jednak wyniki tego badania sugerują, że zasady te często są ignorowane.

Naukowcy przyjrzeli się 185 młodym sportowcom leczonych z powodu wstrząsu mózgu w sportowej klinice pediatrycznej w Teksasie w 2014 roku. Probanci byli w wieku od 7 do 18 lat. 47 procent badanych doznało wstrząsu mózgu podczas gry w futbol i 16 procent ucierpiało podczas gry w piłkę nożną, jak twierdzą naukowcy.

Badania wykazały, że 71 (czyli 38 procent) zawodników powróciło do gry w tym samym dniu, w którym doznali wstrząśnienia mózgu. U tych, którzy od razu wrócili do gry po doznaniu wstrząsu mózgu,  odnotowano mniej poważne objawy zawrotów głowy i tylko lekkie problemy z zachowaniem równowagi.

Jednak jak wykazują badania, pacjenci którzy pozostali w klinice, częściej skarżyli się na nasilające się i nawracające nudności, niespodziewane zawroty głowy, zaburzenia równowagi, zwiększoną wrażliwość na światło i hałas, podwyższone ciśnienie, problemy z koncentracją i trudności z zasypianiem.

Najbardziej wysportowani celebryci

Słynna wokalistka uwielbia ćwiczenia fizyczne, ale najwięcej czasu spędza na praktykowaniu jogi oraz medytacjach. Pomimo ukończenia 50 lat, zadziwia swoją...

Badanie zostało przedstawione piątek 21 października 2016 r, w Amerykańskiej Akademii Pediatrii na dorocznym spotkaniu w San Francisco. Badania prezentowane na tego typu spotkaniach należy traktować jako wstępne do czasu, kiedy zostaną one opublikowane w czasopiśmie recenzowanym.

„Nasze wyniki sugerują, że wciąż mamy wiele do zrobienia w celu zmiany nawyków i zachowania młodych sportowców, aby chronić krótko- i długoterminowe zdrowie mózgu wśród młodzieży uprawiającej sport" - mówi autor badania, Meagan Sabatino, starszy koordynator badań klinicznych w Szpitalu Dziecięcym w Teksasie w komunikacie prasowym Amerykańskiej Akademii Pediatrii.

Wstrząśnienie mózgu jest zwykle następstwem urazu głowy. Jest to krótkotrwałe zaburzenie czynności mózgu bez istotnych zmian w strukturze mózgu. Głównym objawem wstrząsu jest krótkotrwała utrata świadomości i zaburzenie pamięci.

Inne objawy to między innymi silny ból głowy, nieobecny wyraz twarzy, chwilowe zaburzenia pracy serca i oddechu, dezorientacja, nudności i wymioty.

W przypadku wstrząśnienia mózgu, pacjent powinien pozostać pod opieką lekarską przez kilka dni, aby zostały przeprowadzone badania, które mogłyby wykluczyć uszkodzenia struktury mózgu, czy też krwiaki w mózgu.

Objawy zazwyczaj mijają samoistnie, ale bóle i zawroty głowy oraz zaburzenia koncentracji mogą dotykać chorego jeszcze na kilka miesięcy po urazie. Młodzi sportowcy są narażeni na wstrząs zwykle ze względu na większą brawurę podczas sportu i ograniczoną wyobraźnię.

Natalia Kulik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...