Trwa ładowanie...

Modelka Jodie Kidd musiała zrezygnować ze swojej kariery ze względu na problemy ze zdrowiem psychicznym

Avatar placeholder
25.10.2016 20:23
Modelka Jodie Kidd musiała zrezygnować ze swojej kariery ze względu na problemy ze zdrowiem psychicznym
Modelka Jodie Kidd musiała zrezygnować ze swojej kariery ze względu na problemy ze zdrowiem psychicznym

Jodie Kidd wdarła się na scenę mody, kiedy miała zaledwie 16 lat, było to w 1990 roku. Przedstawiała ideał urody obowiązujący w tych latach, charakteryzując się szczupłą sylwetka, wystającymi kośćmi policzkowymi i smukłymi biodrami.

Zachwyciła swoim wdziękiem wiele osób z branży. W wieku 19 lat nagle modelka zniknęła z centrum uwagi i przez 20 lat przyczyny decyzji dziewczyny o zakończeniu kariery w modelingu pozostawały tajemnicą. Teraz 38-letnia Jodie ujawnia motywy tamtej decyzji.

Jodie mówi o atakach paniki na wybiegach i na scenie, które uniemożliwiały jej normalną pracę.

Modelka Jodie Kidd musiała zrezygnować z kariery ze względu na nawracające ataki paniki
Modelka Jodie Kidd musiała zrezygnować z kariery ze względu na nawracające ataki paniki (Instagram)
Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Atak paniki mają objawy fizyczne i fizjologiczne, powodują odpowiedź mózgu, zwaną "walką lub ucieczką". Mózg postrzega atak na ciele i wysyła sygnały nerwowe wywołując uwalnianie adrenaliny, podwyższone tętno i napięcie mięśni. Atakom paniki towarzyszą też nagłe mdłości i ogarniający całe ciało strach.

 „Nie miałem pojęcia, czym są ataki paniki, ale czułam coraz cięższe palpitacje serca i spocone dłonie, co było bardzo niewygodne w normalnych sytuacjach. Musiałam przestać, ponieważ wiedziałam, że każdy kolejny pokaz będzie wywoływał u mnie gorsze ataki paniki” – przyznaje Jodie.

Została ona poddana działaniu beta-blokerów, czyli leków, które hamują działanie hormonów stresu w organizmie w celu zmniejszenia lub wyeliminowania fizycznych objawów, takich jak kołatanie serca, pocenie się i ataki paniki. Jednakże, leki mają szereg działań ubocznych, do których należą depresja, nudności, bezsenność i spadek libido.

5 mitów o chorobach psychicznych
5 mitów o chorobach psychicznych [6 zdjęć]

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia,

zobacz galerię

„Ludzie nie mieli pojęcia, co się dzieje ze mną na wybiegu" – mówi Jodie.

Uczucie niepokoju doznawane od czasu do czasu nie jest niczym niezwykłym, ale dla niektórych ludzi ma szkodliwy wpływ na życie codzienne. Badania wykazały, że kobiety w wieku od 16 do 24 lat trzykrotnie częściej cierpią na ataki paniki niż mężczyźni w tym samym wieku.

Jednak pomimo rosnącej liczby osób z takimi dolegliwościami, w 2014 roku tylko 37 procent dorosłych cierpiących z powodu lęku lub depresji w Anglii starało się otrzymać jakąś formę leczenia zdrowia psychicznego.

Regularne, powtarzające się ataki paniki, takie jakie miewała Jodie, mogą zdarzać się bez wyraźnego powodu.

ZOBACZ TAKŻE:

Ataki paniki - przyczyny, objawy i leczenie

 „Teraz jestem w stanie zrozumieć, co się dzieje z moim ciałem i potrafię już rozpoznać oznaki, ale 15 lat temu myślałem, że oszaleję” – wyznaje teraz starsza i mądrzejsza, Jodie, która ma cztero-letniego syna Indio.

Jodie skorzystała z pomocy programu wyspecjalizowanego w leczeniu stanów lękowych stworzonego przez trenera Karola Linden. Jodie przyznaje, że metoda ta wyleczyła ją z nawracających ataków paniki.

Jodie zdecydowała się opowiedzieć o swojej przypadłości, aby osoby, które miewają takie same objawy uświadomiły sobie, że jest to schorzenie, które można wyleczyć. Zorganizowała też zbiórkę pieniędzy, które zostaną przeznaczone w celu podniesienie jakości świadczenia usług zdrowia psychicznego oraz zwiększenie świadomości dotyczącej chorób psychicznych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze