Modelka Jodie Kidd musiała zrezygnować ze swojej kariery ze względu na problemy ze zdrowiem psychicznym

Jodie Kidd wdarła się na scenę mody, kiedy miała zaledwie 16 lat, było to w 1990 roku. Przedstawiała ideał urody obowiązujący w tych latach, charakteryzując się szczupłą sylwetka, wystającymi kośćmi policzkowymi i smukłymi biodrami.

Zachwyciła swoim wdziękiem wiele osób z branży. W wieku 19 lat nagle modelka zniknęła z centrum uwagi i przez 20 lat przyczyny decyzji dziewczyny o zakończeniu kariery w modelingu pozostawały tajemnicą. Teraz 38-letnia Jodie ujawnia motywy tamtej decyzji.

Jodie mówi o atakach paniki na wybiegach i na scenie, które uniemożliwiały jej normalną pracę.

Modelka Jodie Kidd musiała zrezygnować z kariery ze względu na nawracające ataki paniki
Modelka Jodie Kidd musiała zrezygnować z kariery ze względu na nawracające ataki paniki (Instagram)

Atak paniki mają objawy fizyczne i fizjologiczne, powodują odpowiedź mózgu, zwaną "walką lub ucieczką". Mózg postrzega atak na ciele i wysyła sygnały nerwowe wywołując uwalnianie adrenaliny, podwyższone tętno i napięcie mięśni. Atakom paniki towarzyszą też nagłe mdłości i ogarniający całe ciało strach.

 „Nie miałem pojęcia, czym są ataki paniki, ale czułam coraz cięższe palpitacje serca i spocone dłonie, co było bardzo niewygodne w normalnych sytuacjach. Musiałam przestać, ponieważ wiedziałam, że każdy kolejny pokaz będzie wywoływał u mnie gorsze ataki paniki” – przyznaje Jodie.

Została ona poddana działaniu beta-blokerów, czyli leków, które hamują działanie hormonów stresu w organizmie w celu zmniejszenia lub wyeliminowania fizycznych objawów, takich jak kołatanie serca, pocenie się i ataki paniki. Jednakże, leki mają szereg działań ubocznych, do których należą depresja, nudności, bezsenność i spadek libido.

5 mitów o chorobach psychicznych
5 mitów o chorobach psychicznych [6 zdjęć]

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia,...

zobacz galerię

„Ludzie nie mieli pojęcia, co się dzieje ze mną na wybiegu" – mówi Jodie.

Uczucie niepokoju doznawane od czasu do czasu nie jest niczym niezwykłym, ale dla niektórych ludzi ma szkodliwy wpływ na życie codzienne. Badania wykazały, że kobiety w wieku od 16 do 24 lat trzykrotnie częściej cierpią na ataki paniki niż mężczyźni w tym samym wieku.

Jednak pomimo rosnącej liczby osób z takimi dolegliwościami, w 2014 roku tylko 37 procent dorosłych cierpiących z powodu lęku lub depresji w Anglii starało się otrzymać jakąś formę leczenia zdrowia psychicznego.

Regularne, powtarzające się ataki paniki, takie jakie miewała Jodie, mogą zdarzać się bez wyraźnego powodu.

ZOBACZ TAKŻE:

Ataki paniki - przyczyny, objawy i leczenie

 „Teraz jestem w stanie zrozumieć, co się dzieje z moim ciałem i potrafię już rozpoznać oznaki, ale 15 lat temu myślałem, że oszaleję” – wyznaje teraz starsza i mądrzejsza, Jodie, która ma cztero-letniego syna Indio.

Jodie skorzystała z pomocy programu wyspecjalizowanego w leczeniu stanów lękowych stworzonego przez trenera Karola Linden. Jodie przyznaje, że metoda ta wyleczyła ją z nawracających ataków paniki.

Jodie zdecydowała się opowiedzieć o swojej przypadłości, aby osoby, które miewają takie same objawy uświadomiły sobie, że jest to schorzenie, które można wyleczyć. Zorganizowała też zbiórkę pieniędzy, które zostaną przeznaczone w celu podniesienie jakości świadczenia usług zdrowia psychicznego oraz zwiększenie świadomości dotyczącej chorób psychicznych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy