Przejdź na WP

Molestowanie - definicja, rodzaje, ofiary

Problem molestowania nie dotyczy tylko kobiet. Coraz częściej obiektem molestowania stają się również mężczyźni. Niestety w Polsce nadal uważa się, że ofiara molestowania jest winna całej sytuacji i zamiast wesprzeć ją w tej trudnej sytuacji, staje się obiektem potępienia.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

spis treści

1. Molestowanie - definicja

Molestowanie jest to każde zachowanie podejmowane w celu poniżenia drugiej osoby i pokazania swojej wyższości nad nią. Zazwyczaj dotyczy ono osoby płci przeciwnej i zawsze molestowanie ma podtekst seksualny.

Molestowanie może dotyczyć każdej orientacji seksualnej, dlatego nikt nie może stwierdzić, że problem ten nie będzie go dotyczyć.

W sytuacji, gdy dochodzi do molestowania, osoba molestowana wyraża wyraźny sprzeciw i nie zgadza się na takie zachowanie osoby molestującej. Dlatego tak ważne jest jasne wyrażenie swojego stanowiska.

Ważnym elementem molestowania jest poczucie władzy. Z tego względu do molestowania najczęściej dochodzi w miejscu pracy, jednak można się z nim spotkać również w szkole (nauczyciel w stosunku do ucznia, a także starsi uczniowie w stosunku do młodszych), a nawet w domu, gdy rodzic, czy opiekun molestuje dziecko.

Molestowanie może przybierać różne formy i niestety dotyczy też dzieci
Molestowanie może przybierać różne formy i niestety dotyczy też dzieci (123rf)

2. Molestowanie - rodzaje

Molestowanie przyjmuje różną postać. Osoba może stwierdzić, że czuje się molestowana jedynie na podstawie żartów, czy rozmów o podtekście seksualnym z przełożonym.

Molestowanie słowne może dotyczyć dwuznacznych propozycji, znęcania się psychicznego, głupich żartów, czy nawet opowiadania anegdot ze swojego życia seksualnego. Wystarczy, że czujemy się nieswojo w takiej sytuacji, aby można nazwać to molestowaniem.

Często molestowanie przyjmuje postać kontaktu fizycznego. Wystarczy, że druga osoba dotyka nas w sposób, którego nie akceptujemy, głaszcze nas po plecach, całuje, czy przytula.

Najgorszym przejawem molestowania fizycznego jest gwałt. Za molestowanie uznaje się również zmuszanie do oglądania pornografii, czy szantażowanie.

18 niezawodnych metod, które pomogą ci zwalczyć stres
18 niezawodnych metod, które pomogą ci zwalczyć stres [18 zdjęć]

Wsparcie bliskiej osoby w sytuacji, kiedy odczuwamy silne napięcie nerwowe daje nam ogromny komfort psychiczny....

zobacz galerię

3. Molestowanie - ofiary

Najczęściej ofiarami molestowania padają kobiety. Są one narażone na molestowanie dosłownie wszędzie, na ulicy, w pracy, szkole, a nawet w domu. Wynika to z przekonania większości mężczyzn o bezbronności kobiet w takiej sytuacji.

Gdy doświadczamy molestowania najważniejsze to nie lekceważyć takiego zachowania. Każde zachowanie, które sprawia, że czujemy się niekomfortowo, powinno wzbudzić nasz niepokój i czujność.

Nawet jeśli jest to nasz dobry kolega z pracy czy szkoły, należy od razu uciąć rozmowę i jasno określić swoje stanowisko. Niezależnie od tego, czy są to pozornie niegroźne żarty, czy flirt. Nie należy usprawiedliwiać tej osoby.

Gdy dojdzie do molestowania, często uważa się, że to kobieta sprowokowała mężczyznę. Jednak w świetle prawa nie ma to najmniejszego znaczenia. W kwestii molestowania ubiór, czy słowa osoby molestowanej nie umniejszają winy osoby molestującej.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Gdy uznamy, że ktoś w naszym otoczeniu przekroczył granicę naszego komfortu, nie maskujmy strachu śmiechem, czy unikaniem tematu, ponieważ osoba molestująca na pewno powróci do niego, jeśli zobaczy, że może. Dlatego w molestowaniu tak ważne jest postawienie jasnych granic i natychmiastowa reakcja.

Pamiętaj, jeśli jesteś ofiarą molestowania, porozmawiaj o tym z rodziną, przyjaciółmi, czy przełożonym i nie daj się zastraszyć.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy