Monitorowanie może być lepsze w przypadku raka prostaty niż leczenie farmakologiczne

Naukowcy donoszą, że w Szwecji 90 procent osób z bardzo niskim ryzykiem raka prostaty, wybrało opcję monitorowania choroby, zamiast natychmiastowego leczenia.

Ponad 90 procent mężczyzn w Szwecji, którzy mają bardzo niskie ryzyko raka prostaty wybrało ścisłe monitorowanie zamiast natychmiastowego leczenia - i jak twierdzą naukowcy więcej mężczyzn powinno skorzystać z tego rozwiązania.

W badaniu, w którym uczestniczyło prawie 33.000 szwedzkich mężczyzn o bardzo niskim poziomie ryzyka raka prostaty w latach 2009 i 2014, liczba pacjentów wybierających aktywny nadzór i monitoring choroby wzrosła w tym czasie z 57 procent do 91 procent.

„Dla mężczyzn, u których zdiagnozowano raka prostaty niskiego ryzyka, ważne jest, aby wiedzieć, że nadzór czynny jest akceptowanym sposobem leczenia choroby" - powiedział główny badacz dr Stacy Loeb, adiunkt w departamentach urologii i zdrowia ludności w Centrum Terapii Nowotworów w Nowym Yorku.

„Nie należy spieszyć się z rozpoczynaniem leczenia - raka prostaty niskiego ryzyka wystarczy bezpiecznie obserwować. Niektórzy pacjenci będą w końcu wymagać leczenia, ale inni będą mogli poprzestać na obserwowaniu choroby pozostawając przy dotychczasowej jakości życia przez wiele lat" – dodaje dr Stacy.

„W Stanach Zjednoczonych większość mężczyzn z niskim ryzykiem raka prostaty rozpoczyna leczenie natychmiast, nie zdając sobie sprawy z tego, że może to nieść wiele skutków ubocznych, takich jak problemy z erekcją i układem moczowych” - powiedziała dr Loeb.

Najważniejsze objawy raka prostaty

Dane są zatrważające. Na raka prostaty zapada 10 tys. Polaków rocznie. Jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn w naszym kraju....

Aktywny nadzór choroby polega na regularnym badaniu krwi i regularnej biopsji oceny wzrostu guza. Gdy nowotwór urośnie do punktu, w którym potrzebne jest leczenie, wtedy wykonuje się zabieg chirurgiczny lub wykorzystujący promieniowanie.

Niedawne brytyjskie badanie wykazało, że 10 lat po postawieniu diagnozy, ryzyko zgonu z powodu raka prostaty było takie same u mężczyzn, którzy początkowo przeszli operację lub promieniowanie, w porównaniu do mężczyzn, którzy zdecydował się na samo monitorowanie.

„Odkryliśmy, że większość ludzi w Szwecji z nowotworem o niskim ryzyku, obecnie wybiera nadzór zamiast natychmiastowego leczenia. Mam nadzieję, że to badanie może zwiększyć świadomość pacjentów w innych krajach, że odłożenie leczenia jest akceptowanym rozwiązaniem wśród pacjentów z niskim ryzykiem raka prostaty" – dodaje.

Istnieje wiele kontrowersji na temat badań przesiewowych raka prostaty. Rak prostaty nie ma objawów, dopóki nie jest zaawansowany, więc badania przesiewowe są rzeczywiście bardzo ważne, aby znaleźć lekarstwo na czas.

Pacjenci z wysokim ryzykiem raka potrzebują natychmiastowego leczenia, które może uratować im życie. Jednak wielu mężczyzn z rozpoznaniem nowotworu o niskim wskaźniku ryzyka, mają bardzo dobre rokowanie, bez większego leczenia.

Dla porównania w 2016 roku u około 181 tysięcy Amerykanów został zdiagnozowany rak prostaty, a u większości z nich, jest to nowotwór o niskim czynniku ryzyka. Szacuje się, że około 26.000 mężczyzn umrze z powodu raka prostaty w 2016 roku.

„To Badanie pokazuje, że aktywny nadzór staje się standardem opieki" - powiedział dr Matthew Cooperberg, profesor urologii, epidemiologii i biostatystyki na Uniwersytecie w Kalifornii.

Szwecja znacznie wyprzedza USA pod względem aktywnego monitoringu choroby, ale staje się to tutaj coraz bardziej akceptowane. Od około 40 do 50 procent mężczyzn z niskim ryzykiem raka prostaty wybiera sam monitoring choroby.

„Przyjęcie aktywnego nadzoru nie było łatwe w Stanach Zjednoczonych z kilku powodów, wśród nich były zachęty finansowe i prawne w leczeniu pacjentów” - dodał Cooperberg.

Ponadto, kulturowo Amerykanie nie byli gotowi na taką ideę leczenia raka.

„Rak prostaty to podejmowanie decyzji - od monitorowania choroby po leczenie – i naprawdę decyzje te muszą być spersonalizowane" podsumowuje dr Cooperberg.

Natalia Kulik, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Związek płci z zachorowalnością na Alzheimera

Kobiety mają dwa razy większe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera w porównaniu do mężczyzn, ale jak narazie nie wiadomo, jakie różnice w budowie mózgu odpowiadają za tę predyspozycję. W badaniach opartych na analizie ponad 200 osób w wieku 47-55...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...

Newsy

Bohdan Smoleń nie żyje

15 grudnia rano zmarł w poznańskim szpitalu Bohdan Smoleń. Ostatnie kilka dni przed śmiercią spędził w szpitalu. Aktor trafił do szpitala z powodu poważnej infekcji, która spowodowała problemy z oddychaniem. Artysta kabaretowy przeszedł ostatnio kilka...