Monogamia - charakterystyka, rodzaje i typy

Monogamia, najczęściej oznaczająca bycie w związku małżeńskim tylko z jednym partnerem, to najbardziej rozpowszechniona forma związku na świecie.

Zobacz film: "Monogamia czy poligamia"

spis treści

1. Monogamia - charakterystyka

Słowo monogamia pochodzi od dwóch starogreckich słów: monos – jeden oraz gamos – małżeństwo. Stosowana była już w czasach starożytnych. Jest najpopularniejszą formą związku małżeńskiego na świecie, zwłaszcza w religii chrześcijańskiej oraz ortodoksyjnych odłamach religijnych, takich jak amisze czy mormoni.

Monogamia ma kilka znaczeń. Kojarzona jest przede wszystkim z małżeństwem, czyli związkiem dwojga ludzi połączonych formalną przysięgą małżeńską. Poprzez formalne zawarcie związku dwoje ludzi jest ze sobą związanych wyłączną relacją prawną, duchową, emocjonalną, społeczną, biologiczną oraz seksualną.

10 rzeczy, których nigdy nie powie mężczyzna
10 rzeczy, których nigdy nie powie mężczyzna [10 zdjęć]

Mężczyzna, który nie jest twoim bratem, w naturalnej trosce o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne nie...

zobacz galerię

Przeciwieństwem monogamii jest bigamia, czyli małżeństwo z dwiema osobami naraz oraz poligamia, czyli małżeństwo z wieloma partnerami w tym samym czasie. Innym znaczeniem słowa monogamia jest związek dwojga ludzi, którzy nie są w formalnym związku oraz związek tylko z jedną osobą na raz.

Za główne przyczyny popularności monogamii uważa się przyczyny religijne i ideowe, przyczyny ekonomiczne, demograficzne, społeczne oraz polityczne. Badaniami nad monogamią zajmuje się wiele dziedzin nauk: antropologia kulturowa, socjologia, prawo, religioznawstwo, historia społeczna, antropologia chrześcijańska, teologia, antropologia filozoficzna, filozofia religii, etologia, socjobiologia.

2. Monogamia – rodzaje i typy

Monogamia dzieli się na dwa typy: monogamię konsekwentną oraz monogamię seryjną. Monogamia konsekwentną występuje wtedy, gdy relacja dwojga ludzi trwa nierozerwalnie od momentu zawarcia związku aż do śmierci.

Monogamia seryjna, inaczej zwana monogamią sukcesywną, oznacza, że jedna osoba lub obie osoby będące w związku monogamicznym, miały wcześniej innych partnerów, z którymi zerwali relację monogamiczną. Niektórzy uważają, że monogamia seryjna występująca w kulturach monogamicznych, jest sposobem na maskowanie poligamii.

Socjolodzy zajmujący się badaniem zagadnienia monogamii, nie tylko ludzi, lecz również innych ssaków oraz ptaków, dzielą monogamię na trzy typy: monogamię społeczną, seksualną oraz genetyczną. Monogamia społeczna określa związek dwojga ludzi (ssaków lub ptaków), którzy prowadzą relację monogamiczną w sferze seksualnej oraz w sferze pozyskiwania pokarmu i innych potrzeb społecznych, takich jak pieniądze, schronienie czy ubranie.

Zobacz także:

Monogamia seksualna, inaczej zwana monoseksualnością, oznacza związek dwojga ludzi (ssaków lub ptaków), również tej samej płci, utrzymujących związki seksualne wyłącznie ze sobą. Z kolei monogamia genetyczna występuje wtedy, kiedy dwoje ludzi (ssaków lub ptaków) ma potomstwo wyłącznie pomiędzy sobą.

Monogamia dzieli się na dwa typy: monogamię konsekwentną oraz monogamię seryjną
Monogamia dzieli się na dwa typy: monogamię konsekwentną oraz monogamię seryjną (123rf.com)

Kolejnymi rodzajami monogamii są monogamia wyłączna oraz monogamia luźna. Monogamia wyłączna oznacza całkowity zakaz pozamałżeńskich kontaktów seksualnych dla obojga partnerów. Monogamia luźna zezwala na kontakty seksualne z innymi osobami, o ile nie doprowadzą one do rozpadu związku małżeńskiego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy