Można przewidzieć ryzyko upadku u osób starszych na podstawie aktywności ich mózgów

Pomiar aktywności mózgu osób zdrowych i porównanie wyników z wynikami osób starszych, pozwala przewidzieć ryzyko upadków, szczególnie wtedy, gdy seniorzy chodzą i mówią jednocześnie. Wyniki opublikowano w internetowym wydaniu czasopisma „Neurology”.

Sygnały w korze przedczołowej

"U osób starszych, które nie miały żadnych oznak choroby, wyższe poziomy aktywności w przedniej części mózgu, zwanej korą przedczołową, były związane z większym ryzykiem upadków w późniejszym okresie życia.  Sugeruje to, że mózgi tych osób musiały zwiększyć swoją aktywność w korze przedczołowej, aby zrekompensować braki w innych obszarach" - mówi autor badania, Joe Verghese z Uniwersytetu Medycznego im. Alberta Einsteina w Nowy Jorku.

Kora przedczołowa to obszar mózgu, gdzie odbywa się wyznaczanie celów i podejmowanie decyzji.

Na potrzeby badań naukowcy przeanalizowali 166 osób o średniej wieku 75 lat, które nie miały problemów z niepełnosprawnością, otępieniem i zaburzeniami równowagi. Następnie użyli metody obrazowania mózgu do pomiaru zmian poziomu tlenu we krwi w przedniej części mózgu, wtedy, gdy pacjent chodził,  a później, gdy recytował alfabet od tyłu.

Następnie robił oba zadania jednocześnie. Naukowcy przeprowadzali też wywiady z uczestnikami  co dwa do trzech miesięcy w ciągu kolejnych czterech lat, aby sprawdzić, czy poziom ich aktywności nie spadł.

W tym czasie, 71 osób biorących udział w badaniu upadało w czasie ćwiczenia, kiedy jednocześnie chodzili i mówili; 34 osoby upadły więcej niż raz. Większość upadków było łagodnych, a tylko 5 procent prowadziło do złamań.

Badania wykazały wyższy poziom aktywności mózgu podczas chodzenia i mówienia. Stopniowy przyrost tej aktywności był u 32 proc. badanych związany ze zwiększonym ryzykiem upadków. Szybkość chodzenia i nazywania liter nie pomagała przewidzieć, który z badanych był bardziej narażony na upadek.

Perspektywy na przyszłość

Zależność między aktywnością mózgu i ryzykiem upadku została skonfrontowana z innymi czynnikami, które mogły wpłynąć na wyniki badań, takimi jak prędkość spaceru, osłabienie i wcześniejsze upadki. Okazało się jednak, że nie mają one większego znaczenia.

"Te odkrycia sugerują, że możemy wykryć pewne zmiany w aktywności mózgu, które, wcześniej niż  objawy fizyczne, takie jak niezwykły chód, pojawiają się u ludzi, którzy są bardziej narażeni na upadki w późniejszym okresie życia. Należy jednak przeprowadzić dalsze badania i  przyjrzeć się, czy choroby neurologiczne związane z aktywnością mózgu, które powodują upadki, w swoich najwcześniejszych fazach powodują jakieś zmiany w działaniu tego organu.

Wiemy również, że istnieją inne obszary mózgu, które mogą odgrywać rolę w zwiększaniu ryzyka upadku, więc je również powinny badać” – mówi Verghese.

Kinga Ludwik, 12 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz, który zajmował się Anną Przybylską został ukarany upomnieniem. Okręgowy Sąd Lekarski w Gdańsku stwierdził, że medyk złamał tajemnicę lekarską, gdy publicznie opowiadał o chorobie aktorki. W 2014 roku, po śmierci Przybylskiej, lekarz wystąpił...

Newsy

Narciarski mistrz olimpijski Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat

Były francuski mistrz olimpijski i przedsiębiorca Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina. Środowisko narciarskie we Francji jest w żałobie po śmierci mistrza olimpijskiego, narciarza, Jeana Vuarneta. Zmarł on w poniedziałek...