Trwa ładowanie...

Można przewidzieć ryzyko upadku u osób starszych na podstawie aktywności ich mózgów

Avatar placeholder
09.12.2016 12:32
Można przewidzieć ryzyko upadku u osób starszych na podstawie aktywności ich mózgów
Można przewidzieć ryzyko upadku u osób starszych na podstawie aktywności ich mózgów

Pomiar aktywności mózgu osób zdrowych i porównanie wyników z wynikami osób starszych, pozwala przewidzieć ryzyko upadków, szczególnie wtedy, gdy seniorzy chodzą i mówią jednocześnie. Wyniki opublikowano w internetowym wydaniu czasopisma „Neurology”.

1. Sygnały w korze przedczołowej

"U osób starszych, które nie miały żadnych oznak choroby, wyższe poziomy aktywności w przedniej części mózgu, zwanej korą przedczołową, były związane z większym ryzykiem upadków w późniejszym okresie życia.  Sugeruje to, że mózgi tych osób musiały zwiększyć swoją aktywność w korze przedczołowej, aby zrekompensować braki w innych obszarach" - mówi autor badania, Joe Verghese z Uniwersytetu Medycznego im. Alberta Einsteina w Nowy Jorku.

Kora przedczołowa to obszar mózgu, gdzie odbywa się wyznaczanie celów i podejmowanie decyzji.

Seniorzy mogą mieć problem z jednoczesnym chodzeniem i mówieniem - to wina aktywności mózgu
Seniorzy mogą mieć problem z jednoczesnym chodzeniem i mówieniem - to wina aktywności mózgu (Shutterstock)
Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Na potrzeby badań naukowcy przeanalizowali 166 osób o średniej wieku 75 lat, które nie miały problemów z niepełnosprawnością, otępieniem i zaburzeniami równowagi. Następnie użyli metody obrazowania mózgu do pomiaru zmian poziomu tlenu we krwi w przedniej części mózgu, wtedy, gdy pacjent chodził,  a później, gdy recytował alfabet od tyłu.

Następnie robił oba zadania jednocześnie. Naukowcy przeprowadzali też wywiady z uczestnikami  co dwa do trzech miesięcy w ciągu kolejnych czterech lat, aby sprawdzić, czy poziom ich aktywności nie spadł.

W tym czasie, 71 osób biorących udział w badaniu upadało w czasie ćwiczenia, kiedy jednocześnie chodzili i mówili; 34 osoby upadły więcej niż raz. Większość upadków było łagodnych, a tylko 5 procent prowadziło do złamań.

Badania wykazały wyższy poziom aktywności mózgu podczas chodzenia i mówienia. Stopniowy przyrost tej aktywności był u 32 proc. badanych związany ze zwiększonym ryzykiem upadków. Szybkość chodzenia i nazywania liter nie pomagała przewidzieć, który z badanych był bardziej narażony na upadek.

Zobacz także

2. Perspektywy na przyszłość

Zależność między aktywnością mózgu i ryzykiem upadku została skonfrontowana z innymi czynnikami, które mogły wpłynąć na wyniki badań, takimi jak prędkość spaceru, osłabienie i wcześniejsze upadki. Okazało się jednak, że nie mają one większego znaczenia.

"Te odkrycia sugerują, że możemy wykryć pewne zmiany w aktywności mózgu, które, wcześniej niż  objawy fizyczne, takie jak niezwykły chód, pojawiają się u ludzi, którzy są bardziej narażeni na upadki w późniejszym okresie życia. Należy jednak przeprowadzić dalsze badania i  przyjrzeć się, czy choroby neurologiczne związane z aktywnością mózgu, które powodują upadki, w swoich najwcześniejszych fazach powodują jakieś zmiany w działaniu tego organu.

Wiemy również, że istnieją inne obszary mózgu, które mogą odgrywać rolę w zwiększaniu ryzyka upadku, więc je również powinny badać” – mówi Verghese.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze