Można przewidzieć ryzyko upadku u osób starszych na podstawie aktywności ich mózgów

Pomiar aktywności mózgu osób zdrowych i porównanie wyników z wynikami osób starszych, pozwala przewidzieć ryzyko upadków, szczególnie wtedy, gdy seniorzy chodzą i mówią jednocześnie. Wyniki opublikowano w internetowym wydaniu czasopisma „Neurology”.

Sygnały w korze przedczołowej

"U osób starszych, które nie miały żadnych oznak choroby, wyższe poziomy aktywności w przedniej części mózgu, zwanej korą przedczołową, były związane z większym ryzykiem upadków w późniejszym okresie życia.  Sugeruje to, że mózgi tych osób musiały zwiększyć swoją aktywność w korze przedczołowej, aby zrekompensować braki w innych obszarach" - mówi autor badania, Joe Verghese z Uniwersytetu Medycznego im. Alberta Einsteina w Nowy Jorku.

Kora przedczołowa to obszar mózgu, gdzie odbywa się wyznaczanie celów i podejmowanie decyzji.

Na potrzeby badań naukowcy przeanalizowali 166 osób o średniej wieku 75 lat, które nie miały problemów z niepełnosprawnością, otępieniem i zaburzeniami równowagi. Następnie użyli metody obrazowania mózgu do pomiaru zmian poziomu tlenu we krwi w przedniej części mózgu, wtedy, gdy pacjent chodził,  a później, gdy recytował alfabet od tyłu.

Następnie robił oba zadania jednocześnie. Naukowcy przeprowadzali też wywiady z uczestnikami  co dwa do trzech miesięcy w ciągu kolejnych czterech lat, aby sprawdzić, czy poziom ich aktywności nie spadł.

W tym czasie, 71 osób biorących udział w badaniu upadało w czasie ćwiczenia, kiedy jednocześnie chodzili i mówili; 34 osoby upadły więcej niż raz. Większość upadków było łagodnych, a tylko 5 procent prowadziło do złamań.

Badania wykazały wyższy poziom aktywności mózgu podczas chodzenia i mówienia. Stopniowy przyrost tej aktywności był u 32 proc. badanych związany ze zwiększonym ryzykiem upadków. Szybkość chodzenia i nazywania liter nie pomagała przewidzieć, który z badanych był bardziej narażony na upadek.

Perspektywy na przyszłość

Zależność między aktywnością mózgu i ryzykiem upadku została skonfrontowana z innymi czynnikami, które mogły wpłynąć na wyniki badań, takimi jak prędkość spaceru, osłabienie i wcześniejsze upadki. Okazało się jednak, że nie mają one większego znaczenia.

"Te odkrycia sugerują, że możemy wykryć pewne zmiany w aktywności mózgu, które, wcześniej niż  objawy fizyczne, takie jak niezwykły chód, pojawiają się u ludzi, którzy są bardziej narażeni na upadki w późniejszym okresie życia. Należy jednak przeprowadzić dalsze badania i  przyjrzeć się, czy choroby neurologiczne związane z aktywnością mózgu, które powodują upadki, w swoich najwcześniejszych fazach powodują jakieś zmiany w działaniu tego organu.

Wiemy również, że istnieją inne obszary mózgu, które mogą odgrywać rolę w zwiększaniu ryzyka upadku, więc je również powinny badać” – mówi Verghese.

Kinga Ludwik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...