Trwa ładowanie...

Muzyka i medytacja mogą złagodzić objawy alzheimera

Avatar placeholder
27.01.2017 13:23
Muzyka i medytacja mogą złagodzić objawy alzheimera
Muzyka i medytacja mogą złagodzić objawy alzheimera

Programy medytacji i muzykoterapii dają obiecujące rezultaty w łagodzeniu symptomów choroby Alzheimera u dorosłych osób z demencją, jak wynika z najnowszego badania opublikowanego w "Journal of Alzheimer's Disease". Najnowsze badania dowodzą, że subiektywne pogorszenie zdolności myślowych (SCD) może być pierwszym etapem choroby Alzheimera lub zaburzeń w procesie starzenia się mózgu.

Choroba Alzheimera dotyka ponad 5 milionów osób w samych Stanach Zjednoczonych. Dr Kim Innes, profesor epidemiologii z Uniwersytetu Północnej Virginii w Morgantown przeprowadziła, wraz z grupą naukowców, badanie w którym starano się określić, jaki skutek dają dwa popularne rodzaje aktywności umysłowej w leczeniu SCD.

Kirtan Kriya to rodzaj medytacji będący elementem jogi, który łączy techniki świadomego oddychania, śpiewu, ruchu palcami i wizualizacji. Osoby ćwiczące jogę twierdzą, że ten rodzaj medytacji stymuluje wszystkie zmysły i obszary mózgu.

Ćwiczenie Kirtan Kriya przez 12 minut pomaga, według badań, poprawić zdolności myślowe, oczyszcza umysł, polepsza mechanizmy pamięci, jakość snu, redukuje stres oraz poprawia zdrowie psychiczne tak w krótko- jak i w długoterminowym wymiarze. Osoby medytujące zgłaszają także zwiększenie koncentracji, uwagi i skupienia.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Medytacja i muzykoterapia okazują się mięc dobry wpływ na pacjentów z wstępnymi objawami demencji
Medytacja i muzykoterapia okazują się mięc dobry wpływ na pacjentów z wstępnymi objawami demencji (123RF)

Programy polegające na aktywnym słuchaniu muzyki przynoszą emocjonalne i behawioralne korzyści u pacjentów z chorobą Alzheimera i wykazały skuteczność w późnych etapach choroby.

Obszary mózgu odpowiedzialne za przechowywanie pamięci muzycznej wydają się być nietknięte w przebiegu choroby Alzheimera. Oznacza to, że muzyka, którą często kojarzymy z różnymi wspomnieniami i wydarzeniami z naszego życia, może pomóc w przywoływaniu wspomnień na długo po tym, jak pamięć ulegnie uszkodzeniu.

Muzykoterapia może pomóc w rozładowaniu stresu i zmniejszyć nerwowość u osób z chorobą Alzheimera. Co za tym idzie, muzyka może poprawić nastrój, stymulować pozytywne interakcje oraz poprawiać funkcje poznawcze. Pomaga także w koordynacji psychoruchowej.

Poprzednie badanie przeprowadzone przez zespół z Północnej Virginii pokazało, że obie terapie pomagają w radzeniu sobie ze stresem, poprawieniu jakości snu, polepszeniu nastroju, samopoczucia i jakości życia. Te pozytywne skutki były szczególnie wyraźne u osób medytujących i utrzymywały się one przez kolejne 3 miesiące po zaprzestaniu terapii.

Podczas badania, Innes podzieliła 60 pacjentów z SCD na grupy, z których jedna miała medytować, a druga brać udział w muzykoterapii. Uczestnicy mieli wykonywać czynności związane z terapią przez 12 minut dziennie przez 3 miesiące. Pomiary funkcji poznawczych pobierane były na początku badania, następnie po 3 miesiącach i 6 miesiącach.

Koniecznie przeczytaj

Wyniki badania pokazały znaczącą poprawę w funkcjonowaniu pamięci i ogólną poprawę procesów myślowych w obu grupach. Obszary funkcjonowania myślowego, które uległy największej poprawie to te, które zazwyczaj najbardziej narażone są na zaburzenia we wczesnych stadiach demencji czy SCD, takie jak skupienie, koncentracja, koordynacja psychoruchowa, szybkość przetwarzania informacji i funkcjonowanie pamięci.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze