Trwa ładowanie...

Muzyka klasyczna wspomaga koncentrację

Avatar placeholder
01.02.2019 11:09
Muzyka klasyczna wspomaga koncentrację
Muzyka klasyczna wspomaga koncentrację (W trakcie sesji warto słuchać więcej muzyki klasycznej)

Według najnowszych badań, wydajność mężczyzn może znacznie poprawić muzyka klasyczna, natomiast efektywność znacznie utrudnia słuchanie rocka.

Naukowcy z Londynu dowiedli, że słuchanie muzyki może być bardzo skuteczne w uzyskaniu maksymalnej koncentracji na konkretnym zadaniu. Muzyka okazała się nie wykazywać żadnego wpływu na wydajność w koncentracji wśród kobiet.

W badaniach, zespół poprosił 352 gości na festiwalu Imperial (poświęconego nauce) do udziału w grze planszowej. Gra polegała na usunięciu różnych części ciała z pacjenta, którego nos miga i dzwoni jeśli pęseta dotyka metalowych części ciała.

Naukowcy dali uczestnikom badania słuchawki. Uczestnicy słuchali jednej z trzech ścieżek muzycznych: Andante z Sonaty na dwa fortepiany Mozarta, "Thunderstruck" zespołu AC/DC oraz dźwięku z sali operacyjnej.

Zobacz film: "Produkty, które odżywią twój mózg"
Naukowcy odkryli, że muzyka klasyczna wspomaga koncentrację
Naukowcy odkryli, że muzyka klasyczna wspomaga koncentrację (Shutterstock)

Następnie zespół sprawdzał, jak długo zajęło uczestnikom zdejmowanie trzech części ciała, a także śledzili ich błędy.

Wyniki wykazały, że mężczyźni, którzy słuchali AC/DC byli wolniejsi i popełniali więcej błędów, w porównaniu do ludzi, którzy słuchali Mozarta czy dźwięków na sali operacyjnej. "Thunderstruck" powodował średnio 36 błędów, a Sonata 28.

Ochotnikom wykonanie zadanie zajęło około jedną minutę. Kobiety jednak nie były rozproszone przez muzykę rockową. Dłużej usuwały części ciała, ale popełniały dużo mniej błędów. Naukowcy nie są pewni, dlaczego muzyka rockowa wywiera większy wpływ na mężczyzn. Jednym z wyjaśnień może być to, że muzyka rockowa powoduje większy nacisk na zmysł słuchu.

10 sposobów na lepszą koncentrację
10 sposobów na lepszą koncentrację [10 zdjęć]

Sen jest kluczowym elementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. W trakcie

zobacz galerię

Naukowcy z Centrum Nauki twierdzą, że badanie ma celu sprawdzenie, w jaki sposób muzyka wpływa na wydajność intelektualną.

"Mimo, że badanie ma jeszcze pewne ograniczenia, jest to część naszych szerszych badań nad wpływem muzyki na nasze fumkcjonowanie" – powiedziała Dr Daisy Fancourt.

Korzyści płynące z muzyki
Korzyści płynące z muzyki [8 zdjęć]

Jak podają brytyjscy naukowcy, śpiewanie poprawia samopoczucie. Dotyczy to w szczególności śpiewania

zobacz galerię

"Jednym z naszych obszarów badań jest to, jak możemy zwiększyć wydajność w wielu różnych środowiskach.  Od wiosłowanie na olimpiadzie, przez koncert muzyczny lub wypowiadanie się w ważnej sprawie. Badanie to sugeruje, że dla ludzi, którzy wykonują czynność wymagającą koncentracji, jak na przykład nauka do ważnego egzaminu, słuchanie muzyki rockowej jest złym pomysłem” -  powiedział dr Fancourt, który jest  pracownikiem naukowym w Katedrze Chirurgii i Raka w Imperial.

Badania zostały opublikowane w "Medical Journal" w Australii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze