Trwa ładowanie...

MZ zapowiadał te zmiany od marca. Nie zostaną wprowadzone

 Katarzyna Gałązkiewicz
16.02.2023 16:43
Zmiany, które wcześniej zapowiadano, zostały zablokowane przez koncerny farmaceutyczne
Zmiany, które wcześniej zapowiadano, zostały zablokowane przez koncerny farmaceutyczne (East News)

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt listy leków refundowanych, który będzie obowiązywał od 1 marca 2023 roku. W dokumencie brakuje zapowiadanych zmian w programie leczenia raka gruczołu krokowego. Resort zdrowia wyjaśnia.

spis treści

1. Brakuje zapowiadanych zmian

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że w marcu 2023 roku lista leków refundowanych na leczenie raka prostaty pozostanie bez zmian. Wprowadzono jedynie drobne korekty związane z nazwami niektórych leków. Zmiany, które wcześniej zapowiadano, zostały zablokowane przez koncerny farmaceutyczne.

- Pomimo przygotowania przez Ministerstwo Zdrowia kompleksowej zmiany programu lekowego B.56. Leczenie chorych na opornego na kastrację raka gruczołu krokowego (ICD-10: C61) wychodzącej naprzeciw oczekiwaniom pacjentów oraz klinicystów, powyższe zmiany nie zostaną wprowadzone na marcowe Obwieszczenie Ministra Zdrowia z powodu braku zgód firm farmaceutycznych – wskazuje MZ.

Jak dodaje wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, zamiarem ministra było zaproponowanie kompleksowych zmian uwzględniających wszystkie opcje leczenia w ramach jednego programu lekowego, czego efektem, miała być również zmiana nazwy na "B.56. Leczenie chorych na raka gruczołu krokowego (ICD-10: C61)".

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

"Zmiana ta miała obejmować uwzględnienie refundowanych już w ramach obecnego programu opcji leczniczych, jak również nowych możliwości terapeutycznych znajdujących się w procesie refundacyjnym (tj. apalutamid w mHSPC oraz kabazytaksel, olaparyb w mCRPC)" – tłumaczy wiceminister.

Jednocześnie MZ wyraża ubolewanie nad postawą koncernu i podkreśla, że jest daleka od kierowania się dobrem pacjenta.

"Sytuacje takie jedynie podkreślają konieczność zmian przepisów ustawy o refundacji, aby podobne przypadki w przyszłości więcej nie występował" – czytamy w komunikacie.

MZ zapewnia, że wszystkie leki, które były refundowane wcześniej, nadal znajdują się na liście i nadal będą refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wśród leków refundowanych na terapię raka prostaty znajdują się między innymi leki hormonalne oraz leki chemioterapeutyczne. Stosowane są one w zależności od stopnia zaawansowania choroby i postępu leczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze