Trwa ładowanie...

Na co najczęściej umierają kobiety? Międzynarodowy raport

Na co najczęściej umierają kobiety? Międzynarodowy raport
Na co najczęściej umierają kobiety? Międzynarodowy raport (Getty Images)

Raport, który został opublikowany w prestiżowym czasopiśmie medycznym "The Lancet" dowodzi, że co roku ponad 1/3 kobiet na świecie umiera z powodu chorób układu krążenia (CVD) i jest to główna przyczyna zgonów wśród kobiet. Jest to pierwsza analiza dotycząca chorób układu krążenia wśród kobiet z całego świata.

spis treści

1. Choroby krążenia przyczyną śmierci u wielu kobiet

Dokument jest wynikiem prac komisji złożonej z 17 kobiet - ekspertek w dziedzinie chorób sercowo-naczyniowych ze wszystkich regionów świata. Wśród nich znalazła się Polka, dr hab. Agnieszka Olszanecka z I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W dokumencie zaapelowano o pilną poprawę opieki zdrowotnej i profilaktyki wśród kobiet.

- Corocznie aż 35 proc. kobiet na świecie umiera właśnie z powodu chorób układu krążenia (CVD). To główna przyczyna śmierci w tej grupie. Śmiertelność ta wzrasta szczególnie wśród młodych kobiet – stwierdziła dr Olszanecka. Lekarka dodała, że kobiety są niedodiagnozowane i niedostatecznie leczone, a także niewystarczająco reprezentowane w badaniach klinicznych.

Zobacz film: "Dr Sutkowski: Druga dawka dla seniorów nie jest fizycznie zabezpieczona"
Na co najczęściej umierają kobiety? Międzynarodowy raport
Na co najczęściej umierają kobiety? Międzynarodowy raport (Getty Images)

2. Zalecenia w leczeniu CVD u kobiet

Jak wynika z analiz opublikowanych w "The Lancet", w 2019 roku na całym świecie ok. 275 mln kobiet miało problem z chorobami układu krążenia, a globalna częstość występowania tych chorób szacowana była na 6402 przypadków na 100 tysięcy. Badaczki poinformowały, że główną przyczyną zgonów z powodu CVD na całym świecie była choroba niedokrwienna serca (47 proc.), a następnie udar (36 proc.).

Autorki publikacji sformułowały dziesięć zaleceń, których realizacja mogłaby rozwiązać problemu nierówności w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce w celu ograniczenia CVD u kobiet.

Podstawową rzeczą w zwalczaniu umieralności kobiet z powodu chorób serca jest edukacja, zarówno pracowników ochrony zdrowia, jak i samych pacjentek, które powinny wiedzieć jak zapobiegać chorobom i co powinno je zaniepokoić. Fundamentalne jest także rozpoznawanie objawów kardiologicznych stricte u kobiet, ponieważ znacznie różnią się one od tych występujących u mężczyzn.

Badaczki wskazały najważniejsze czynniki ryzyka, które przyczyniają się do śmierci wielu kobiet z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Są to:

Oprócz wymienionych wyżej czynników badaczki wskazują także na m.in. czynniki społeczne związane z lękiem i depresją, czy różnice wynikające ze statusu społeczno-ekonomicznego i kulturowego, rasy oraz ubóstwa.

W raporcie sformułowano także zalecenia, które mają poprawić sytuację kobiet z chorobami serca. Wskazano m.in. na potrzebę podjęcia działań politycznych, które mają na celu wspieranie kobiet o niskim statusie społeczno-ekonomicznym w krajach rozwiniętych i wschodzących. Podkreślono również istotę zdrowia psychicznego, które powinno być monitorowane przez lekarzy POZ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze