Na które typy nowotworów najbardziej narażone są osoby otyłe?

Osoby z nadwagą i otyłością są jeszcze bardziej narażone na zachorowanie na nowotwór niż wcześniej przypuszczano. Eksperci z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) uważają, że otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia aż 13 typów raka, o osiem więcej niż sądzono. Zmagasz się z nadwagą? Sprawdź, na który rodzaj nowotworu jesteś najbardziej narażony.

Lista IARC

W 2002 roku eksperci z IARC uznali, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór okrężnicy, nowotwór piersi (u kobiet po menopauzie), gruczolakoraka przełyku, nowotwór trzonu macicy oraz nowotwór nerki.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Pięć lat później dodano do listy nowotwór trzustki. Otyłość przyczynia się bowiem do zmniejszonej produkcji insuliny. W efekcie dochodzi do zaburzonej pracy trzustki, co z kolei prowadzi do zwiększonego ryzyka zachorowania na ten nowotwór.

W raporcie dodano także, że otyłość może przyczynić się do rozwoju nowotworu pęcherza moczowego.

Otyłość zwiększa ryzyko raka

Naukowcy porównali ponad tysiąc wyników testów. Okazuje się, że otyłość jest przyczyną wystąpienia ok. 9 proc. wszystkich nowotworów. Badania opublikowano w „New England Journal of Medicine”.

Poznaj kolejne typy nowotworów, które widnieją na liście przygotowanej przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem.

Nowotwór żołądka

Nadmiar tłuszczu w organizmie może prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych – szczególnie tych w przewodzie pokarmowym. Wynika to z podrażnienia błony śluzowej żołądka i zwiększonej produkcji kwasów żołądkowych. U osób zmagających się z otyłością i nadwagą często występuje również rak wpustu.

Nowotwór wątroby

Otyłość może powodować zmiany nowotworowe na wątrobie – bardzo podobne do tych, które pojawiają się przy nadużywaniu alkoholu. Co ciekawe, zwiększone ryzyko wystąpienia raka jest niezależne od cukrzycy czy przebytego wirusowego zapalenia wątroby typu B.

Naukowcy z National Cancer Insitute obliczyli zależność pomiędzy obwodem brzucha a ryzykiem wystąpienia raka wątroby. Wzrastało ono o 8 proc. na każde dodatkowe 5 cm. Okazuje się też, że na raka wątroby częściej chorują otyli mężczyźni.

Nowotwór pęcherzyka żółciowego

Otyłość zwiększa również ryzyko powstawania kamieni żółciowych i złogów cholesterolu, które mogą być przyczyną zapalenia pęcherzyka żółciowego.

W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na kamicę są otyłe kobiety po 40. roku życia i właśnie dlatego to u nich rak pęcherzyka żółciowego pojawia się częściej. Kamica jest bowiem jedną z najczęstszych przyczyn raka tego rodzaju.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia raka? Chociażby z tego względu warto zmienić...

Nowotwór jajnika

Komórki tłuszczowe produkują duże ilości estrogenu, co powoduje zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworu jajnika. Na ten rodzaj raka najbardziej narażone są otyłe kobiety w okresie okołomenopauzalnym.

Jest to związane z zaburzeniami gospodarki hormonalnej – estrogen występuje również w płynie pęcherzykowym. Dodatkowo tłuszcz, który magazynuje się w okolicach brzucha, zwiększa poziom niektórych hormonów. To również może przyspieszyć rozwój raka.

Nowotwór tarczycy

Przyrost masy ciała zwiększa rozmiar tarczycy. Im większy staje się ten organ, tym więcej pojawia się szans na rozwój komórek nowotworowych. Na podstawie tych wniosków jasno można stwierdzić, że ryzyko wystąpienia raka tarczycy jest wyższe u osób z nadwagą i otyłością.

Szpiczak mnogi

Według ekspertów z IARC, otyłość prowadzi do powstawania stanów zapalnych. W efekcie komórki szpiku kostnego są bardziej narażone na mutacje nowotworowe.

Według „Framingham Cohort Study” ****im dłużej pacjent cierpi na otyłość, tym wyższe jest u niego ryzyko zgonu. Na szczęście nadprogramowych kilogramów można się pozbyć. Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna powinny pomóc.

Magdalena Bury

O autorze

Magdalena Bury

Zdobywczyni prestiżowego tytułu Dziennikarz Medyczny 2016 Roku w kategorii Publicystyka Internetowa. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Pedagogiki o sp. przedszkolnej i wczesnoszkolnej. W mediach od 2012 roku.

Magdalena Bury, 12 miesięcy temu

Onkologia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Onkologia
Onkologia

Guzy miednicy mniejszej (WIDEO)

Guzy miednicy mniejszej (WIDEO) Odtwórz wideo

Guzy miednicy mniejszej to na przykład guzy i mięśniaki macicy, torbiele okołojajowodowe czy guzy jajników. Mogą to być guzy nowotworowe lub torbiele czynnościowe. O guzach, które powodują silne bóle brzucha opowiada prof. dr hab. Paweł Kamiński, ginekolog...

Onkologia

Onkolog bez skierowania (WIDEO)

Onkolog bez skierowania (WIDEO) Odtwórz wideo

Lekarz pierwszego kontaktu nie zawsze jest w stanie pomóc, jeśli objawy pacjenta sugerują nowotwór. Do onkologa w Polsce można oczywiście iść bez skierowania, tak jak do lekarzy specjalistów takich jak dermatolog, wenerolog czy ginekolog. Wizyta u lekarza...

Onkologia

Objawy nowotworów głowy i jamy ustnej

Objawy nowotworów głowy i jamy ustnej

Nowotwory głowy i szyi - diagnozowane za późno Myślisz, że ból głowy może wiązać się jedynie z migreną lub bólem zatok? Jesteś zdania, że niewielkie krostki w jamie ustnej to tylko afta, a przewlekła chrypka jest objawem przeziębienia? Możesz być w błędzie....

Onkologia

Objawy nowotworów. Dolegliwości, które najczęściej ignorujesz

Objawy nowotworów. Dolegliwości, które najczęściej ignorujesz

Objawy, które bagatelizujesz Chrypka, utrata wagi, przewlekłe zaparcia, biegunki to objawy, które są często przez nas bagatelizowane, a mogą sugerować rozwój chorób nowotworowych. Dziwne, nawracające dolegliwości powinny skłonić do szybkiej wizyty u...

Onkologia

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich

Śmiertelne zagrożenie Choroba, który budzi strach u większości z nas. Okazuje się, że wiele wczesnych objawów nowotworów łatwo pomylić z symptomami innych dolegliwości lub zwyczajnie zbagatelizować. Zdiagnozowanie raka w początkowym stadium daje szansę...

Onkologia

Owoc grawioli - panaceum na nowotwory

Owoc grawioli - panaceum na nowotwory

Choroby XXI wieku Nowotwory to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Mimo ogromnego postępu medycyny zbierają żniwo wśród populacji państw wysoko rozwiniętych. Chociaż większość z nas jest świadoma przyczyn rozwoju raka, to niektóre z nich są nie do uniknięcia....

Onkologia

Symptomy raka, które kobiety często bagatelizują

Symptomy raka, które kobiety często bagatelizują

Objawy, których nie dostrzegamy Rozpoznanie nowotworu nie jest łatwą sprawą. Potwierdzenie tej poważnej choroby można uzyskać tylko na podstawie profesjonalnych badań, jednak pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj dużo wcześniej. Niestety - często je...