Trwa ładowanie...

Na które typy nowotworów najbardziej narażone są osoby otyłe?

 Magdalena Bury
13.11.2019 09:41
Tłuszcz gromadzący się w okolicy brzucha podwyższa poziom niektórych hormonów
Tłuszcz gromadzący się w okolicy brzucha podwyższa poziom niektórych hormonów (123rf)

Osoby z nadwagą i otyłością są jeszcze bardziej narażone na zachorowanie na nowotwór niż wcześniej przypuszczano. Eksperci z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) uważają, że otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia aż 13 typów raka, o osiem więcej niż sądzono. Zmagasz się z nadwagą? Sprawdź, na który rodzaj nowotworu jesteś najbardziej narażony.

1. Lista IARC

W 2002 roku eksperci z IARC uznali, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór okrężnicy, nowotwór piersi (u kobiet po menopauzie), gruczolakoraka przełyku, nowotwór trzonu macicy oraz nowotwór nerki.

Pięć lat później dodano do listy nowotwór trzustki. Otyłość przyczynia się bowiem do zmniejszonej produkcji insuliny. W efekcie dochodzi do zaburzonej pracy trzustki, co z kolei prowadzi do zwiększonego ryzyka zachorowania na ten nowotwór.

W raporcie dodano także, że otyłość może przyczynić się do rozwoju nowotworu pęcherza moczowego.

2. Otyłość zwiększa ryzyko raka

Zobacz film: "Na czym polega leczenie trastuzumabem?"

Naukowcy porównali ponad tysiąc wyników testów. Okazuje się, że otyłość jest przyczyną wystąpienia ok. 9 proc. wszystkich nowotworów. Badania opublikowano w „New England Journal of Medicine”.

Poznaj kolejne typy nowotworów, które widnieją na liście przygotowanej przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem.

Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów
Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów (123rf)

3. Nowotwór żołądka

Nadmiar tłuszczu w organizmie może prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych – szczególnie tych w przewodzie pokarmowym. Wynika to z podrażnienia błony śluzowej żołądka i zwiększonej produkcji kwasów żołądkowych. U osób zmagających się z otyłością i nadwagą często występuje również rak wpustu.

4. Nowotwór wątroby

Otyłość może powodować zmiany nowotworowe na wątrobie – bardzo podobne do tych, które pojawiają się przy nadużywaniu alkoholu. Co ciekawe, zwiększone ryzyko wystąpienia raka jest niezależne od cukrzycy czy przebytego wirusowego zapalenia wątroby typu B.

Naukowcy z National Cancer Insitute obliczyli zależność pomiędzy obwodem brzucha a ryzykiem wystąpienia raka wątroby. Wzrastało ono o 8 proc. na każde dodatkowe 5 cm. Okazuje się też, że na raka wątroby częściej chorują otyli mężczyźni.

5. Nowotwór pęcherzyka żółciowego

Otyłość zwiększa również ryzyko powstawania kamieni żółciowych i złogów cholesterolu, które mogą być przyczyną zapalenia pęcherzyka żółciowego.

W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na kamicę są otyłe kobiety po 40. roku życia i właśnie dlatego to u nich rak pęcherzyka żółciowego pojawia się częściej. Kamica jest bowiem jedną z najczęstszych przyczyn raka tego rodzaju.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

6. Nowotwór jajnika

Komórki tłuszczowe produkują duże ilości estrogenu, co powoduje zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworu jajnika. Na ten rodzaj raka najbardziej narażone są otyłe kobiety w okresie okołomenopauzalnym.

Jest to związane z zaburzeniami gospodarki hormonalnej – estrogen występuje również w płynie pęcherzykowym. Dodatkowo tłuszcz, który magazynuje się w okolicach brzucha, zwiększa poziom niektórych hormonów. To również może przyspieszyć rozwój raka.

7. Nowotwór tarczycy

Przyrost masy ciała zwiększa rozmiar tarczycy. Im większy staje się ten organ, tym więcej pojawia się szans na rozwój komórek nowotworowych. Na podstawie tych wniosków jasno można stwierdzić, że ryzyko wystąpienia raka tarczycy jest wyższe u osób z nadwagą i otyłością.

8. Szpiczak mnogi

Według ekspertów z IARC, otyłość prowadzi do powstawania stanów zapalnych. W efekcie komórki szpiku kostnego są bardziej narażone na mutacje nowotworowe.

Według „Framingham Cohort Study” ****im dłużej pacjent cierpi na otyłość, tym wyższe jest u niego ryzyko zgonu. Na szczęście nadprogramowych kilogramów można się pozbyć. Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna powinny pomóc.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze