Trwa ładowanie...

Na podstawie wielkości tej części ciała możesz przewidzieć długość życia

Avatar placeholder
10.01.2017 10:07
Na podstawie wielkości tej części ciała możesz przewidzieć długość życia
Na podstawie wielkości tej części ciała możesz przewidzieć długość życia

Czy wielkość ramienia może mówić o nas coś poza tym, ile czasu spędzamy na siłowni? Okazuje się, że tak. Z nowych badań wynika, że może wskazywać, jakie mamy szanse na przetrwanie choroby serca.

1. Przewidywanie na podstawie obwodu ramienia

Badanie opublikowano w czasopiśmie „American Journal of Cardiology”. W jego ramach przyjrzano się ramionom prawie 600 osób starszych z chorobami układu krążenia i znaleziono powiązanie między ich obwodami a przeżywalnością.

Naukowcy dokonali pomiarów obwodu ramion i łydek - te dwa parametry są używane w celu określenia masy mięśniowej. Studiowano też funkcjonalność mięśni pacjentów poprzez mierzenie prędkości chodu i siły uchwytu. W okresie obserwacji, wynoszącym średnio półtora roku, 72 osoby, z których każda miała co najmniej 65 lat, umarły, ale badania wykazały, że ludzie, którzy mieli większe obwody ramion (z powodu obecności tkanki mięśniowej, nie tłuszczowej) cieszyli się też lepszym zdrowiem.

Chociaż wstępne dane sugerują, że zarówno obwód ramienia, jak i łydki mają znaczenie, ostatecznie okazało się że jedynie pierwszy wskaźnik był skorelowany z ryzykiem zgonu z powodu chorób serca. Naukowcy orzekli, że tylko pomiar tej części ciała okazał się być "znaczący" w przypadku samodzielnego przewidywania takiego związku.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Im większa masa mięśniowa, tym mniejsze ryzyko śmierci z powodu chorób krążenia
Im większa masa mięśniowa, tym mniejsze ryzyko śmierci z powodu chorób krążenia (Shutterstock)

2. Zbawienna aktywność fizyczna

Naukowcy stwierdzili, że obwód ramienia "może być łatwo dostępnym i prostym wskaźnikiem" dla określania ryzyka zgonu u starszych pacjentów z chorobami serca. Dlaczego tak się dzieje?

„Kiedy starsi ludzie w pewnym wieku tracą masę mięśniową i siłę, to dalsze postępowanie chorób serca może być wynikiem wielu czynników, w tym zmian hormonalnych, zmniejszonej aktywności fizycznej, przewlekłych chorób neurologicznych czy też złego stylu odżywiania się” – mówi amerykański Departament Zdrowia.

Może to być niebezpieczne, ponieważ prowadzi do utraty sprawności i wiąże się z przewlekłymi stanami, takimi jak zwiększona oporność na insulinę, co może prowadzić do rozwoju cukrzycy i reumatoidalnego zapalenia stawów.

Przeczytaj koniecznie

Sugerowany związek między obwodem ramienia, czyli masą mięśniową, a ryzykiem śmierci w wyniku chorób serca, nie powinien dziwić, zważywszy na fakt, że ćwiczenia należą do najczęściej zalecanych działań profilaktycznych.

 "Nadwaga sprawia, że serce jest zmuszane do cięższej pracy i zwiększa się ryzyko chorób układu krążenia. Pojawia się wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca i wysoki poziom cholesterolu. Regularne ćwiczenia i jedzenie mniejszych porcji pokarmów bogatych w składniki odżywcze mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała"- Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne radzi osobom po 60. roku życia.

Choroby serca co roku stają się powodem 17,3 mln zgonów na całym świecie. W Polsce stanowią przyczynę 45,6 proc. wszystkich śmierci.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze