Na problemy z sercem może pomóc dentysta!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak poważne skutki dla naszego zdrowia mogą mieć choroby jamy ustnej. Na przykład parodontoza zwiększa prawdopodobieństwo występowania chorób sercowo-naczyniowych czy zawałów serca. Pośrednio może także spowodować udar mózgu.

6 zasad higieny jamy ustnej

Aby sposoby pielęgnacji jamy ustnej były skuteczne, należy przeprowadzać je we właściwy sposób. Przedstawiamy sześć podstawowych zasad prawidłowej higieny...

Skutki parodontozy

Choroba przyzębia, zwana popularnie parodontozą, może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Niebezpieczna dla naszego zdrowia jest także próchnica. Na skutek obu chorób w jamie ustnej wytwarzają się bakterie, które wywołują poważne dolegliwości i powikłania.

Zobacz film: "Czy warto inwestować w suplementy upiększające?"

W przypadku parodontozy mamy do czynienia z groźnym oddziaływaniem bakterii powstałych z powodu złogów nazębnych, na tkanki otaczające zęby. W wyniku transportu bakterii przez naczynia krwionośne parodontoza może uruchomić procesy skutkujące schorzeniami innych, odległych narządów. Jedną z poważnych jej konsekwencji są problemy z sercem. W badaniach prowadzonych w ostatnich latach w Anglii i USA zauważono, że u pacjentów z chorobą przyzębia hospitalizacja z powodów sercowych czy zawały serca zdarzają się dwukrotnie częściej niż u osób zdrowych.

W jaki sposób zdrowie naszego serca, mające pozornie niewiele wspólnego z jamą ustną, może być zagrożone na skutek choroby przyzębia? Bakterie odpowiedzialne za parodontozę mają na swojej powierzchni proteinę współdziałającą w zlepianiu się płytek krwi, co może prowadzić do mikrozakrzepów płytkowych w naczyniach krwionośnych. W rezultacie powstają ogniska miażdżycowe, następuje zamykanie naczyń, co powoduje z kolei niedokrwienie obszaru mięśnia sercowego i objawia się bólami wieńcowymi lub zawałem serca.

Możliwy jest również inny scenariusz. Obecność bakterii w kieszonkach dziąsłowych uwalnia cytokiny (małe cząstki białkowe o właściwościach stymulujących reakcje zapalne), które przedostają się do krwiobiegu. Powodują one wykrzepianie w naczyniach krwionośnych lub pobudzają wątrobę do produkcji białek surowicy krwi, których stężenie rośnie w odpowiedzi na stan zapalny. Wpływa to na utratę elastyczności ścianek naczyń i ich zwężanie – powstawanie tzw. blaszek miażdżycowych – co prowadzi do gorszego ukrwienia mięśnia sercowego i grozi wystąpieniem zawału.

Parodontoza w ciąży

Parodontoza może być niebezpieczna także dla kobiet ciężarnych. Bakterie powstające w jamie ustnej na skutek choroby przyzębia mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu i wpłynąć na niską wagę urodzeniową dziecka. Amerykanie podają, że aż w 18 proc. przypadków przedwczesnych porodów czynnikiem decydującym jest parodontoza. Wynika to z faktu utrzymującej się infekcji Gram-ujemnymi bakteriami i odpowiedzi zapalnej oraz immunologicznej organizmu przyszłej matki. Na tym samym podłożu bakteryjnym zaawansowana parodontoza może powodować bóle głowy, a w następstwie udar mózgu. Choroba przyzębia to jednak nie jedyna dolegliwość jamy ustnej, która wpływa negatywnie na nasze zdrowie ogólne.

Skutki zdrowotne próchnicy

Drugą, najczęściej wskazywaną, jest próchnica. Jej skutki mogą objawiać się w chorobie odogniskowej: ognisko zapalne wywołane infekcją próchniczą wpływa na wystąpienie chorób w odległych narządach. U dzieci w fazie rozwoju, bakterie rozwijające się pod wpływem próchnicy mogą wywołać problemy układu pokarmowego i oddechowego, choroby skóry oraz narządu wzroku. Dzieje się to za sprawą bakterii próchniczych, znajdujących się w kanałach korzeniowych zębów (najczęściej paciorkowce), które przenoszą się drogą naczyń krwionośnych i chłonnych do odległych narządów, oddziałując na cały organizm pacjenta.

Na skutek występowania w jamie ustnej źródeł infekcji możliwe jest też nabycie alergii. Wszystko to z powodu białek, które działają jak antygeny wyzwalające mechanizmy uczulające. Wiedząc jak poważne mogą być konsekwencje chorób jamy ustnej dla całego organizmu, powinniśmy dbać o kompleksowe leczenie zarówno zębów, jak i tkanek je otaczających. Przede wszystkim jednak należy robić wszystko, by nie dopuścić, by leczenie było konieczne. W wielu przypadkach wystarczy zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz profesjonalne zabiegi (stomatologia estetyczna). O profesjonalny instruktaż w tym zakresie powinniśmy poprosić w gabinecie dentystycznym. Specjalista doradzi nam w wyborze odpowiedniej szczoteczki i technik mycia. Kluczem do sukcesu jest wdrożenie przekazanej nam wiedzy w życie.

Dr n. med. Agnieszka Laskus

Komentarze (2)
~sandra
~sandra ponad rok temu

@~Ewelina: W Szczecinie polecam odwiedzenie kliniki stomatologicznej na Ulicy Panieńskiej "Froe" ( froe.pl ). Chodzę tam z całą rodziną i nie mam żadnych zastrzeżeń. Ja chodzę do Pani Magdy i ma naprawdę bardzo dobre podejście do pacjenta.

Odpowiedz
~Ewelina
~Ewelina ponad rok temu

Trochę to przerażające. Czy ktoś mógłby polecić na prawdę dobrego dentystę ze Szczecina? Ja czasem zmieniam kliniki, ciągle szukam, bo wydaje mi się, że jak ja czegoś nie powiem to się nie zainteresują i nie sprawdzą.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Higiena jamy ustnej
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Higiena jamy ustnej
Higiena jamy ustnej

Dbanie o jamę ustną

Dbanie o jamę ustną

Wypadaniu zębów można zapobiec poprzez proste czynności związane z higieną, jak np. mycie zębów dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem oraz czyszczenie powierzchni między zębami nitką dentystyczną.

Higiena jamy ustnej

Płukanie jamy ustnej

Płukanie jamy ustnej

Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej Na rynku są dostępne różne płyny do płukania jamy ustnej, więc powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie jednego z nich.

Higiena jamy ustnej

Prawdy i mity na temat mycia zębów

Prawdy i mity na temat mycia zębów

Mycie zębów dwa razy dziennie jest podstawą pielęgnacji jamy ustnej i gwarancją pięknego uśmiechu. Jakich czynności związanych z higieną zębów (...) używać pasty o mniejszej ścieralności, odwrotnie w przypadku palącej...

Higiena jamy ustnej

Naturalne sposoby na nieświeży oddech

Naturalne sposoby na nieświeży oddech

zdrowia dziąseł i błon śluzowych jamy ustnej może mieć wpływ na nieświeży oddech. Produkty spożywcze bogate w witaminę C, takie jak pomarańcza i jagody (...) przyczyn tej przypadłości zaliczamy bakterie, które rozkładają...

Higiena jamy ustnej

Palenie a zęby

do płukania jamy ustnej, ale przede wszystkim używanie odpowiedniej pasty do zębów. Wiele firm farmaceutycznych produkuje specjalne pasty przeznaczone (...) warg i języka. Jak wykazują badania naukowe, istnieje ścisły...

Higiena jamy ustnej

Pielęgnacja jamy ustnej - najważniejsze zasady

Chcesz zachować piękny i zdrowy uśmiech? Pamiętaj, że najważniejsza jest codzienna kompleksowa pielęgnacja zębów i całej jamy ustnej. Oto podstawowe (...) narzędziem pielęgnacji jamy ustnej....

Higiena jamy ustnej

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów

Pielęgnacja jamy ustnej zapewnia zdrowie zębom i dziąsłom. W trakcie mycia zębów usuwamy płytkę bakteryjną i osady nazębne z powierzchni zębów (...) . Dzięki temu chronimy swoją jamę ustną przed głównym...

Higiena jamy ustnej

Jak przekonać się do nici dentystycznej?

. Faktycznie, nić pomaga pozbyć się pozostałości spożywanych posiłków z jamy ustnej, ale jej głównym zadaniem jest usunięcie osadu nazębnego, który powstaje (...) jamy ustnej, na przykład...