Trwa ładowanie...

Na to umierają Polacy. GUS podaje dane

 Dorota Mielcarek
30.08.2019 21:13
Na co umierają Polacy?
Na co umierają Polacy? (123rf)

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których można wyczytać, jak zmieniała się umieralność Polaków na przestrzeni lat. Polacy nadal najczęściej umierają z powodu chorób układu krążenia. Niepokojące dane powinny być motywacją do zmiany stylu życia.

1. Umieralność w Polsce

W 2018 roku prawie 52 proc. wśród zmarłych stanowili mężczyźni, którzy osiągnęli wiek 71 lat. Kobiety dożywają średnio 83 lat, co oznacza, że mediana wieku zmarłych w Polsce wynosi 77 lat.

Porównując do roku 2000 r., w którym średnia życia mężczyzn wynosiła 69, a kobiet 78 lat, okazuje się, że średnia długość życia się wydłuża.

Poziom umieralności jest obecnie wyższy w miastach niż na wsi.

2. Na co umierają Polacy?

Zobacz film: "Jak zapobiec dużej umieralności z powodu raka piersi?"

Podstawowymi przyczynami zgonów naszych rodaków są choroby układu krążenia i choroby nowotworowe – obie grupy stanowią aż 70 proc. wszystkich zgonów. Na trzecim miejscu są zgony z powodu urazów i zatruć.

Choroby, które Polacy przywożą z wakacji. Dowiedz się, co może cię spotkać
Choroby, które Polacy przywożą z wakacji. Dowiedz się, co może cię spotkać [6 zdjęć]

Lato to doskonały czas na odkrycie nowych miejsc, poznanie nowych ludzi i zakup wakacyjnych pamiątek.

zobacz galerię

Dobrą informacją jest, że liczba zgonów z powodu chorób krążenia regularnie maleje od roku 1990 roku. Niestety, jeśli chodzi o nowotwory złośliwe – od 30 lat liczba zachorowań utrzymuje się na podobnym poziomie. Nie jest to dobra informacja, biorąc pod uwagę szybki rozwój medycyny w Polsce.

Natężenie umieralności jest zróżnicowane w zależności od płci i wieku.

Mężczyźni i kobiety

Mężczyźni poniżej 50 r.ż. najczęściej umierają z przyczyn zewnętrznych, tj. wskutek urazów, wypadków i zatruć. W grupie młodych mężczyzn od 15 do 24 lat śmierć wskutek urazu stanowiła aż 70 proc. zgonów. Mężczyźni po 45 r.ż. umierają przede wszystkim na choroby układu krążenia.

Kobiety na choroby układu krążenia umierają najczęściej po 80 r.ż.

Dzieci

W 2018 r. na każde 100 tys. dzieci w wieku 1-14 lat odnotowano 13 zgonów. Podstawowymi przyczynami śmierci dzieci i młodzieży są zatrucia i urazy – dotyczy to przede wszystkim grupy wiekowej od 5 do 19 lat. Wypadkom częściej ulegają chłopcy (60 proc.).

Dzieci umierają także na nowotwory złośliwe. Ten powód zgonu stanowi 13 proc. zgonów dzieci i młodzieży.

W ostatnich latach niepokojąco rośnie liczba samobójstw wśród nastolatków (15-19 lat). Gwałtowny wzrost można zaobserwować w latach 90. ubiegłego wieku. Pomimo spadku ogólnej liczby zgonów wśród osób młodych, targnięcie się na własne życie w 2017r. stanowiły przyczynę blisko 20 proc. wszystkich zgonów młodocianych.

W Polsce umiera coraz mniej noworodków
W Polsce umiera coraz mniej noworodków

Umiera coraz mniej noworodków i wynika to z istotnego zmniejszenia się zgonów noworodków w pierwszym tygodniu życia. Przyczyna ponad połowy zgonów niemowląt są choroby i stany okresu okołoporodowego, czyli powstające w trakcie trwania ciąży i w okresie pierwszych dni życia dziecka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze