Trwa ładowanie...

Na tropie walki z białaczką – nowe odkrycie polskich naukowców

Przewlekła białaczka szpikowa to podstępna i trudna do leczenia choroba. W przeciwieństwie do białaczki ostrej, w początkowej fazie nie daje charakterystycznych objawów. Ogólne zmęczenie i osłabienie często jest zrzucane przez chorych na karb przeziębienia, nocne poty to wina stresu, a powiększona wątroba to wynik przejedzenia. Tymczasem takie dolegliwości mogą świadczyć o początkowej fazie rozwoju przewlekłej białaczki. Najnowsze odkrycia polskich badaczy dają jednak nadzieję na lepsze prognozowanie choroby, a dzięki temu na wzrost szans jej wyleczenia.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści
10 najczęstszych powodów zachorowania na nowotwór
10 najczęstszych powodów zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do...

zobacz galerię

1. Winny gen BRCA1

Do tej pory naukowcy uważali, że za rozwój przewlekłej białaczki szpikowej odpowiada, podobnie jak w wypadku raka piersi i raka jajnika, mutacja genu BRCA1. Ostatnie badania pokazały jednak, że nie chodzi o modyfikację genu, a o jego niedobór w łańcuchu DNA. Badacze Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk określili, że w leczeniu i odpowiednio wczesnym wykryciu białaczki może pomóc to, co jest jej główną przyczyną – gen BRCA1.

Białko BRCA1 bierze udział w procesie naprawczym uszkodzonego łańcucha DNA. Podczas rozwoju przewlekłej białaczki szpikowej w organizmie, synteza tego białka zostaje zaburzona, przez co białka BRCA1 jest za mało. Gdyby w organizmie chorego była wystarczająca ilość tego białka, to uszkodzony łańcuch DNA mógłby się sam naprawić i likwidować komórki, w których wykryłby zbyt dużą ilość uszkodzeń, czyli komórek nowotworowych.

2. Szansa na sukces

Podczas rozwoju białaczki w organizmie, komórki nowotworowe chcąc przetrwać, muszą zaadaptować się w organizmie chorego. Aby to zrobić, tworzą tzw. szlaki sygnałowe. Taki szlak to dwa kanały informacyjne: jeden nowotworowy i jeden zdrowy. Jeżeli dana komórka, niezależnie od tego, czy jest chora czy zdrowa, ma uszkodzony jeden kanał informacyjny, to może funkcjonować dalej. Dopiero gdy drugi kanał zostanie zablokowany, to dana komórka przestaje pełnić swoje funkcje. Na tym naukowcy chcą oprzeć nową metodę leczenia. Skoro w trakcie rozwoju białaczki zdrowy kanał w komórce nie działa, to wg specjalistów wystarczy tylko znaleźć drugi kanał i go zamknąć. Wtedy komórka rakowa musiałaby się samoistnie unieszkodliwić i nie niszczyłaby już zdrowej komórki. Zdrowa komórka dzięki aktywnemu kanałowi, mogłaby się „naprawić” dzięki białku BRCA1.

Szacuje się, że każdego roku w Polsce, aż u 6 tysięcy osób wykrywa się różne rodzaje białaczki. Najwięcej osób choruje na ostrą białaczkę szpikową, jednak około 800 zachorowań rocznie stanowi przewlekła białaczka szpikowa, znacznie trudniejsza do rozpoznania. Do tej pory jedyną nadzieją na wyleczenie tego typu białaczki jest przeszczep szpiku kostnego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.