Trwa ładowanie...

Nadciśnienie tętnicze u dzieci zmniejsza ich umiejętności poznawcze

Avatar placeholder
06.12.2016 21:10
Nadciśnienie tętnicze u dzieci zmniejsza ich umiejętności poznawcze
Nadciśnienie tętnicze u dzieci zmniejsza ich umiejętności poznawcze

Dzieci i młodzież, którzy mają wysokie ciśnienie krwi mogą być narażeni  na ryzyko pogorszenia umiejętności poznawczych, jak pokazuje nowe badanie opublikowane w "Journal of Pediatrics".

Ważne jest badanie ciśnienia u dzieci, gdyż jego zaburzenia mogą powodować inne poważne problemy
Ważne jest badanie ciśnienia u dzieci, gdyż jego zaburzenia mogą powodować inne poważne problemy (123RF)

Podczas gdy wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie jest kojarzone jedynie ze schorzeniem dotyczących dorosłych, badania wykazały, że dotyka też około 3-4 procent dzieci i młodzieży w wieku 8-17 lat.

Prawidłowość ciśnienia krwi u dziecka jest określana inaczej niż u osób dorosłych. Nadciśnienie u dziecka stwierdza się w przypadku, gdy ciśnienie krwi jest wyższe niż u 95 procent dzieci w tym samym wieku, płci i wysokości.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

ZOBACZ TAKŻE

Podobnie jak w przypadku dorosłych, dzieci, które odżywiają się nieodpowiednio i mało się ruszają, cierpią na nadwagę lub otyłość. Często w rodzinie takiego dziecka spotyka się nadciśnienie lub niektóre schorzenia, takie jak choroby serca i nerek, co prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego.

Według wcześniejszych badań dr Marc B. Lande z Uniwersytetu Rochester w Nowym Yorku i jego współpracowników, wysokie ciśnienie krwi może zakłócać funkcjonowanie zdolności poznawczych dorosłych osób, ale niewiele było badań na temat tego, jak wygląda to w przypadku dzieci.

1. Nadciśnienie tętnicze związane z gorszymi wynikami w testach poznawczych

W badaniu wzięło udział 150 dzieci w wieku 10-18 lat. Spośród nich u 75 było zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, a 75 miało normalne ciśnienie krwi. Oceniono zdolności poznawcze obu tych grup.

Przeprowadzono analizę, według której wykluczono obecność innych czynników, które mogły mieć wpływ na zafałszowanie wyników badania, m.in. trudności w uczeniu się, zaburzenia nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), zaburzenia snu.

"Chcieliśmy upewnić się, że różnice w wynikach zdolności poznawczych będą związane z samym nadciśnieniem, a nie z innymi czynnikami" - wyjaśnia dr Lande.

W porównaniu do dzieci i młodzieży, którzy mieli normalne ciśnienie krwi, osoby z wysokim ciśnieniem krwi wypadły gorzej w testach umiejętności wzrokowych, pamięci wizualnej i werbalnej oraz szybkości przetwarzania danych i raportów. Co więcej, naukowcy odkryli, że wysokie ciśnienie krwi było bardziej powszechne wśród dzieci, które miewały problemy ze snem, co popiera poprzednie badanie, które wykazały wpływ słabej jakości snu na umiejętności poznawcze.

2. Ustalenia "nie powinny być powodem do niepokoju"

Zespół podkreśla, że różnice w umiejętnościach poznawczych wśród dzieci i młodzieży z nadciśnieniem tętniczym i bez niej były małe oraz że wyniki testów poznawczych w obu grupach były w granicach normy.

Naukowcy twierdzą, że ich wyniki wskazują, że wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do pogorszenia funkcji poznawczych w młodości, a nie wiąże się z zaburzeniami zdolności poznawczych.

Z punktu widzenia przyszłych badań, dr Lande powiedział, że zespół planuje przeprowadzenie neuroobrazowania wśród grupy młodzieży z wysokim ciśnieniem krwi, aby ocenić, jak nadciśnienie tętnicze wpływa na mózg.

Jednak dr Lande podkreślił, że ich wyniki nie powinny być powodem do niepokoju dla rodziców.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze