Trwa ładowanie...

Nadmierna potliwość może wpływać na zdrowie psychiczne

Nowe badania sugerują, że osoby z nadpotliwością częściej doświadczają lęku (21 proc.) i depresji (27 proc.).

Wyniki nie dowodzą, że nadmierna potliwość może spowodować takie problemy ze zdrowiem psychicznym. W niektórych przypadkach wydzielanie dużych ilości potu może stanowić na przykład element zaburzeń lękowych.

"Nie jest jasne, czy istnieje związek przyczynowo-skutkowy" - powiedział dr Dee Glaser, profesor dermatologii w Szkole Medycznej Uniwersytetu Saint Louis.

Według Glaser, wyniki badania nie muszą oznaczać, że opanowanie problemu potliwości złagodzi objawy depresji i lęku u ludzi. Jednak zaznacza, że dermatolodzy powinni sobie zdawać sprawę z częstszego występowania zaburzeń psychicznych u swoich pacjentów, aby w razie potrzeby skierować ich do specjalisty.

Nadmierna potliwość stanowi czynnik ryzyka zaburzeń lękowych i depresji
Nadmierna potliwość stanowi czynnik ryzyka zaburzeń lękowych i depresji (Shutterstock)

Nadpotliwość jest dolegliwością, wskutek której ludzie pocą się nadmiernie i bez wyraźnej przyczyny, np. będąc w stanie spoczynku lub w chłodnych miejscach. Metody radzenia sobie z tym problemem polegają na stosowaniu silnych antyperspirantów, zastrzyków z botoksu pod pachami lub elektrycznej stymulacji, aby opanować aktywność gruczołów potowych na dłoniach i stopach.

Mimo to, większość osób z nadmierną potliwością czuje się skrępowana i unika kontaktów społecznych, a nawet tak przyziemnych rzeczy, jak podniesienie ręki w autobusie czy sklepie.

"Ludziom, którzy nie mają tego problemu, łatwo pomyśleć, że to tylko pot" - zauważa Glaser. Jednak problem ten, choć lekceważony, może mieć ogromny wypływ na jakość życia.

W nowych badaniach dr Youwen Zhou i współpracownicy chcieli uzyskać dokładniejszą wiedzę na temat powszechności zaburzeń lękowych i depresji wśród osób z nadmierną potliwością.

ZOBACZ TAKŻE:

Naukowcy zbadali nieco ponad 2 000 pacjentów w dwóch przychodniach dermatologicznych - jednej w Kanadzie i drugiej w Chinach. Zostali oni poproszeni o odpowiedź na pytania dotyczące depresji i zaburzeń lękowych.

Okazało się, że oba schorzenia były częstsze wśród pacjentów z nadmierną potliwością, a ryzyko było wyższe, gdy ich problemy były bardziej nasilone.

"Badanie to sugeruje, że nadmierna potliwość jest ściśle powiązana z depresją i lękiem" - powiedział Zhou, który kieruje Kliniką Nadpotliwości Vancouver na Uniwersytecie British Columbia w Vancouver w Kanadzie.

Jednak, jak powiedział Glaser, ustalenia nie muszą oznaczać, że nadmierna potliwość ma wpływ na te zaburzenia.

Zdaniem Zhou bardziej prawdopodobne jest to, że inne podstawowe czynniki przyczyniają się zarówno do pocenia się, jak i depresji oraz lęku. Dodaje, że potrzebne są dalsze badania, aby odkryć ten mechanizm.

Na razie Zhou wraz z Glaserem sugerują, że pacjenci z nadmierną potliwością powinni rozmawiać ze swoimi lekarzami o wszelkich objawach chorób psychicznych.

Odkrycia zostały opublikowane w grudniowym wydaniu "Journal of the American Academy of Dermatology".

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza