Nadmierna potliwość może wpływać na zdrowie psychiczne

Nowe badania sugerują, że osoby z nadpotliwością częściej doświadczają lęku (21 proc.) i depresji (27 proc.).

Wyniki nie dowodzą, że nadmierna potliwość może spowodować takie problemy ze zdrowiem psychicznym. W niektórych przypadkach wydzielanie dużych ilości potu może stanowić na przykład element zaburzeń lękowych.

"Nie jest jasne, czy istnieje związek przyczynowo-skutkowy" - powiedział dr Dee Glaser, profesor dermatologii w Szkole Medycznej Uniwersytetu Saint Louis.

Według Glaser, wyniki badania nie muszą oznaczać, że opanowanie problemu potliwości złagodzi objawy depresji i lęku u ludzi. Jednak zaznacza, że dermatolodzy powinni sobie zdawać sprawę z częstszego występowania zaburzeń psychicznych u swoich pacjentów, aby w razie potrzeby skierować ich do specjalisty.

Nadmierna potliwość stanowi czynnik ryzyka zaburzeń lękowych i depresji
Nadmierna potliwość stanowi czynnik ryzyka zaburzeń lękowych i depresji (Shutterstock)

Nadpotliwość jest dolegliwością, wskutek której ludzie pocą się nadmiernie i bez wyraźnej przyczyny, np. będąc w stanie spoczynku lub w chłodnych miejscach. Metody radzenia sobie z tym problemem polegają na stosowaniu silnych antyperspirantów, zastrzyków z botoksu pod pachami lub elektrycznej stymulacji, aby opanować aktywność gruczołów potowych na dłoniach i stopach.

Mimo to, większość osób z nadmierną potliwością czuje się skrępowana i unika kontaktów społecznych, a nawet tak przyziemnych rzeczy, jak podniesienie ręki w autobusie czy sklepie.

"Ludziom, którzy nie mają tego problemu, łatwo pomyśleć, że to tylko pot" - zauważa Glaser. Jednak problem ten, choć lekceważony, może mieć ogromny wypływ na jakość życia.

W nowych badaniach dr Youwen Zhou i współpracownicy chcieli uzyskać dokładniejszą wiedzę na temat powszechności zaburzeń lękowych i depresji wśród osób z nadmierną potliwością.

ZOBACZ TAKŻE:

Naukowcy zbadali nieco ponad 2 000 pacjentów w dwóch przychodniach dermatologicznych - jednej w Kanadzie i drugiej w Chinach. Zostali oni poproszeni o odpowiedź na pytania dotyczące depresji i zaburzeń lękowych.

Okazało się, że oba schorzenia były częstsze wśród pacjentów z nadmierną potliwością, a ryzyko było wyższe, gdy ich problemy były bardziej nasilone.

"Badanie to sugeruje, że nadmierna potliwość jest ściśle powiązana z depresją i lękiem" - powiedział Zhou, który kieruje Kliniką Nadpotliwości Vancouver na Uniwersytecie British Columbia w Vancouver w Kanadzie.

Jednak, jak powiedział Glaser, ustalenia nie muszą oznaczać, że nadmierna potliwość ma wpływ na te zaburzenia.

Sposoby na nadmierne pocenie
Sposoby na nadmierne pocenie [7 zdjęć]

Używanie odpowiedniego antyperspirantu to najbardziej popularny sposób na nadmierną potliwość. Wypróbuj...

zobacz galerię

Zdaniem Zhou bardziej prawdopodobne jest to, że inne podstawowe czynniki przyczyniają się zarówno do pocenia się, jak i depresji oraz lęku. Dodaje, że potrzebne są dalsze badania, aby odkryć ten mechanizm.

Na razie Zhou wraz z Glaserem sugerują, że pacjenci z nadmierną potliwością powinni rozmawiać ze swoimi lekarzami o wszelkich objawach chorób psychicznych.

Odkrycia zostały opublikowane w grudniowym wydaniu "Journal of the American Academy of Dermatology".

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy