Trwa ładowanie...

Nadmierne wypadanie włosów – co warto o nim wiedzieć?

 Agnieszka Gotówka
28.03.2024 10:36
Płatna współpraca z marką Kerabione
Nadmierne wypadanie włosów – co warto o nim wiedzieć?
Nadmierne wypadanie włosów – co warto o nim wiedzieć? (AdobeStock)

Wypadanie włosów to nie tylko problem estetyczny. To też nierzadko sygnał alarmowy wysyłany przez organizm. O jakich problemach może nas w ten sposób informować?

W ciągu doby z głowy wypada od 50 do 100 włosów. To naturalny proces związany z cyklem życia włosa, który najczęściej obserwujemy podczas mycia i czesania. Tak długo, aż nie zauważymy wyraźnych przerzedzeń na głowie, nie musimy się tym przejmować. Nie oznacza to jednak, że zjawisko to mamy bagatelizować.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Nadmierne wypadanie dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jest też źródłem dużego stresu, bo przerzedzenie fryzury ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i samoocenę. Czujemy się mniej atrakcyjni (włosy to jeden z ważniejszych atrybutów urody), tracimy energię do działania i możemy czuć się skrępowani, a co za tym idzie – unikać kontaktów z innymi. Istotne jest zatem, by zahamować ten proces i reagować na przyczynę problemu.

Tych jednak może być co najmniej kilka. Do zakłócenia równowagi między włosami w fazie wzrostu i tymi w fazie spoczynku prowadzić mogą: silny stres, dieta uboga w składniki odżywcze, nieprawidłowa pielęgnacja, ciągłe noszenie ciasno upiętych włosów.

Przerzedzająca się fryzura to problem wielu młodych mam, za co odpowiedzialna jest tocząca się w organizmie „burza hormonów”. Po ciąży gwałtownie spada poziom estrogenów, które były sprzymierzeńcem urody. Wyższe jest natomiast stężenie prolaktyny, która wspomaga proces laktacji, ale też przyczynia się do zwiększonej utraty włosów. Dobra wiadomość jest taka, że stan ten mija i po kilku miesiącach włosy odzyskują swoją objętość i blask.

(AdobeStock)

Trzeba jednak zachować czujność, bo wypadanie włosów może wskazywać na choroby endokrynologiczne (np. niedoczynność i nadczynność tarczycy), choroby układowe (m.in. liszaj płaski, toczeń rumieniowaty, sarkoidoza), zespół policystycznych jajników i anemię. Warto zatem zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i, jeśli zajdzie taka konieczność, skieruje do specjalisty.

Jak dbać o włosy na co dzień?

Wypadające włosy to problem, na który trzeba spojrzeć z szerszej perspektywy. Najważniejsze jest ustalenie przyczyny. Warto więc krytycznie przyjrzeć się swojej diecie i sprawdzić, czy nie brakuje w niej niezbędnych składników odżywczych. W przypadku urody kluczowe jest, by w naszym codziennym jadłospisie znajdowały się źródła cynku, selenu i miedzi. Źródłem tych cennych pierwiastków są m.in. pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i nasiona (słonecznika, dyni), zielone warzywa (brokuły, kapusta, szpinak i jarmuż), a także mięso i jajka.

Suplement diety a mocne i zdrowe włosy

Jeśli niedawno urodziłaś dziecko, zmagasz się z wypadaniem włosów i ich łamliwością, w utrzymaniu pięknego wyglądu pomoże ci suplement diety Kerabione Mama (może być stosowany w czasie karmienia piersią). Preparat dostarcza odpowiednie ilości witamin i minerałów, które są niezwykle potrzebne w czasie gwałtownych zmian zachodzących w kobiecym organizmie. Zawiera 400 mg aminokwasów siarkowych, które stanowią główny składnik budulcowy struktury włosa (L-cysteina, L-metionina). Obecna w składzie miedź pomaga w utrzymaniu prawidłowej pigmentacji włosów, a cynk, biotyna i selen dbają o kondycję włosów i paznokci.

Kerabione Mama, dostępny w postaci łatwych do połknięcia tabletek, zawiera żelazo i foliany, które odgrywają istotną rolę w procesie podziału komórek, a także jod wspomagający produkcję hormonów tarczycy i jej prawidłowe funkcjonowanie.

(AdobeStock)

Jeśli wypadanie włosów towarzyszy Ci od dawna, a twoja czupryna nie jest już tak gęsta jak przed laty, sięgnij po Kerabione Booster. To suplement diety dla kobiet i mężczyzn, który zaopatruje organizm w kwasy omega-3, witaminy i minerały. Zawiera ponadto gęsty wyciąg z owoców palmy sabałowej przyczyniający się prawidłowego wzrostu włosów oraz olej z nasion wiesiołka dwuletniego, który wspomaga metabolizm i funkcjonowanie układu hormonalnego.

Kerabione Booster to suplement diety polecany osobom z cienkimi, rzadkimi i słabymi włosami. Nie tylko dba o odżywienie pasm, ale przyczynia się do stymulacji ich wzrostu.

Jeśli nie lubisz kapsułek albo szukasz wegańskiej formuły suplementu diety, sięgnij po Kerabione Shots. W jednej fiolce zamknięta jest moc składników, m.in. sok z owoców borówki czarnej, ekstrakt z korzenia żeń-szenia, ziela skrzypu polnego i liści pokrzywy zwyczajnej, a także miedź, cynk, witaminy z grupy B, kwas hialuronowy, biotyna i selen. Taki skład pomaga zachować zdrowe włosy, paznokcie i wspiera witalność organizmu.

Kerabione Shots należy przyjmować tuż po jedzeniu (nigdy na pusty żołądek!). Można rozcieńczyć go w wodzie z miodem.

Podstawowa pielęgnacja włosów

Jedną z przyczyn wypadania włosów jest ich nieprawidłowa pielęgnacja. Niestety, w wielu przypadkach sami odpowiadamy za to, że nasze pasma są osłabione, a fryzura ulega przerzedzeniu. Wiele błędów popełniamy nieświadomie. O czym zatem warto pamiętać?

  • Codziennie czesz włosy. Czynność tę wykonuj spokojnymi ruchami, zgodnie z kierunkiem ułożenia łusek włosowych (z góry na dół). Czesz włosy pasmami, zaczynając od końców, dopiero później rozczesując je od nasady.
  • Szczotkuj włosy płynnymi ruchami, wykorzystując do tego szczotkę z naturalnym włosem, np. Kerabione z naturalnym włosiem dzika, która unosi włosy u nasady, zapobiega ich elektryzowaniu się i poprawia kondycję pasm. Ponadto nie plącze i nie wyrywa włosów, nadaje im połysk i ogranicza wypadanie.
  • Regularnie wykonuj peeling skóry głowy.
  • Świadomie wybieraj kosmetyki do mycia i pielęgnacji włosów. Naucz się czytać ich skład, by unikać składników, które szkodzą fryzurze i skórze głowy.
  • Nigdy nie nakładaj szamponu bezpośrednio na włosy. Jego niewielką ilość wylej najpierw na mokre dłonie i dopiero potem nałóż na zmoczone wcześniej włosy.
  • Unikaj gorącej wody.
  • Chroń włosy przed promieniowaniem UV.
  • Unikaj kładzenia się spać z mokrymi włosami.
  • Do minimum ogranicz takie zabiegi jak: trwała ondulacja, nawijanie włosów na wałki, kręcenie, prostowanie, tapirowanie. Niosą duże ryzyko uszkodzenia łodyg włosów.   
  • Z rozwagą stosuj preparaty do stylizacji (lakiery, woski, żele), bo niepotrzebnie obciążają łodygi włosów i mogą działać niekorzystnie na skórę głowy.
  • Po wizycie na basenie lub kąpieli w morzu zawsze dokładnie myj włosy.
  • Unikaj spinania i splatania pasm w zbyt ciasne warkocze, kucyki i koki, bo może to zintensyfikować wypadanie włosów.
  • Staraj się jak najrzadziej dotykać włosów i skóry głowy (z pozoru błahe drapanie może spowodować uszkodzenie skóry).
  • Regularnie podcinaj końcówki. To spowoduje, że włosy będą się mniej elektryzować, lepiej układać i wyglądać.

Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.

Płatna współpraca z marką Kerabione
Polecane dla Ciebie