Nadużywanie alkoholu może kosztować nas utratę zdrowia w przyszłości

Nowe badania wykazują, że młodzi dorośli, którzy mają problem alkoholowy, częściej cierpią z powodu kilku problemów zdrowotnych w późniejszym okresie życia, niż osoby niepijące, nawet jeśli pokonali chorobę alkoholową wiele lat wcześniej.

Naukowcy odkryli w analizie weteranów z Wietnamu, że mężczyźni uzależnieni od alkoholu w młodości mieli średnio trzy różne choroby w wieku 60 lat, natomiast osoby niepijące zgłaszały tylko dwie.

Ponadto, osoby pijące dwa razy częściej chorowały na depresję, niż osoby niepijące.

„Takie same obserwacje były dokonane nawet wśród byłych pijących, którzy byli wolni od alkoholizmu przez dziesięciolecia” - powiedział autor badania Randy Haber, psycholog kliniczny z Systemu Opieki Zdrowia nad Weteranami w Palo Alto w Kalifornii.

Wyniki pokazują, że konsekwencje intensywnego picia podczas wczesnej dorosłości, jednakowo fizyczne lub psychiczne, mogą być ukryte.

"Jeszcze bardzo dużo nie wiemy o skutkach długoterminowych uzależnień u młodzieży, a to, co wiemy, sugeruje, że działania profilaktyczne są ważne" - powiedział Sean Clarkin, dyrektor badań i relacji zewnętrznych z Partnerstwem Na Recz Dzieci Wolnych Od Narkotyków.

"Rodzice czasami myślą, że to rytuał przejścia i część dorastania, ale intensywne picie w okresie dojrzewania może mieć długotrwałe skutki" - dodaje Clarkin.

W tym badaniu naukowcy dokonali przeglądu długoterminowej dokumentacji medycznej ponad 600 amerykańskich weteranów, mężczyzn, z których około połowa miała problem z alkoholem w młodości.

Naukowcy odkryli, że mężczyźni, którzy doświadczyli alkoholizmu, przez co najmniej pięć lat w okresie wczesnej dorosłości mają wyniki niższe od standardowych zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego po osiągnięciu 60 lat.

Wyniki były prawdziwe zarówno dla osoby, która nadal pije, jak i dla osoby, która przestała pić w wieku 30 lat.

Inne badania wykazały, że długotrwałe picie może uszkodzić części mózgu zaangażowane w samokontrole i podejmowanie decyzji. Jest możliwe, że lata picia w okresie wczesnej dorosłości mogą mieć trwały wpływ na te obszary mózgu, co zwiększa prawdopodobieństwo, że dana osoba będzie angażować się w zachowania, które są szkodliwe dla zdrowia, takie jak palenie tytoniu lub narkotyki.

Ciemne alkohole wywołują gorszego kaca!

Aby uniknąć kaca należy pić powoli, a przede wszystkim z umiarem. Mało kto wie jednak, że dużo większego kaca może spowodować spożywanie ciemnych trunków...

Clarkin powiedział, że możliwe jest również, że młodzi ludzie pili jako sposób samodzielnego leczenia problemów emocjonalnych, które utrzymywały się przez całe życie.

"Jest możliwe, że ci, którzy wyszli z uzależnienia od alkoholu, mogli zacząć palić tytoń lub zażywać narkotyki" - powiedział Clarkin.

"To wskazuje na możliwość, że osoby z depresją w okresie dojrzewania i wczesnej dorosłości mogły przestać pić jako sposób radzenia sobie z depresją, ale potem znalazły inne [używki] strategie radzenia sobie z nią w miarę upływu czasu. To nie znika".

Clarkin powiedział, że to podkreśla potrzebę wkroczenia rodziców i autorytetów, gdy mają oni wrażenie, że młody człowiek pije za dużo.

Nałogi, które pochłonęły celebrytów

Nałóg to skłonność do wykonywania czynności, które najczęściej są niekorzystne dla naszego zdrowia. Wiele sławnych osób jest uzależnionych od papierosów,...

"Jest to kolejny powód, dla rodziców, aby nie lekceważyli uzależnień młodzieży" - powiedział. "Dowody są oczywiste, że stosowane w okresie dojrzewania stają się istotną przyczyną uporczywych problemów w późniejszym życiu".

Odkrycia zostały opublikowane w listopadowym numerze "Journal of Studies on Alcohol & Drugs".

Marta Pawlak, 3 miesiące temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...