Trwa ładowanie...

Nadzieja dla oczekujących na transplantację organów. Lekarze przeszczepili "martwe serce" stosując perfuzję

Amerykańscy lekarze wykonali po raz pierwszy transplantację za pomocą nowatorskiej metody.
Amerykańscy lekarze wykonali po raz pierwszy transplantację za pomocą nowatorskiej metody. (Twitter)

Do tej pory serce do przeszczepu było pobierane wyłącznie od pacjentów, u których stwierdzono śmierć mózgu, ale ich serce wciąż biło. Lekarze z amerykańskiego Uniwersytetu Duke'a w oparciu o metodę perfuzji przeszczepili "martwy" organ. To kolejna na świecie próba zastosowania nowatorskiej metody.

1. Lekarze pobrali serce od martwego dawcy

Chirurdzy z Uniwersytetu Duke'a pobrali serce od nieżyjącego dawcy, którego krew przestała już krążyć w żyłach. To pierwszy taki zabieg w Stanach Zjednoczonych. Narząd trafił do oczekującego na przeszczep biorcy, który zgodził się na udział w eksperymencie.

5 zaskakujących rodzajów przeszczepów
5 zaskakujących rodzajów przeszczepów [5 zdjęć]

Przeszczep nerki, wątroby, trzustki czy serca to wspaniałe osiągnięcia medycyny, które w dzisiejszych

zobacz galerię

Lekarze zastosowali pionierską technikę, aby przelać krew z powrotem do niebijącego już serca. Cały proces udokumentowali na filmie, który jeden z lekarzy biorących udział w historycznej operacji umieścił na Twitterze.

Zobacz film: "Ile kosztują leki po przeszczepie?"

Serce zostało z sukcesem przeszczepione biorcy. Jak podkreślają lekarze, może to oznaczać szansę dla pacjentów oczekujących na transplantację. Do tej pory kluczowy był czas pobrania organu.

Jacob Niall Schroder - jeden z lekarzy przeprowadzających transplantację pokazał zdjęcia z zabiegu na Twitterze.
Jacob Niall Schroder - jeden z lekarzy przeprowadzających transplantację pokazał zdjęcia z zabiegu na Twitterze. (Twitter)

Metoda zastosowana przez Amerykanów pozwoli zdecydowanie zwiększyć liczbę potencjalnych dawców.

2. Australijczycy po raz pierwszy przeszczepili serce, które przestało bić

Podobny zabieg wykonali po raz pierwszy w 2014 r. chirurdzy ze szpitala St Vincent’s w Sydney. Lekarze przeszczepili wtedy serce, które przestało bić, korzystając z nowatorskiej metody przechowywania organów. Dzięki temu byli w stanie dokonać resuscytacji i transplantacji organu, który obumarł ok. 30 minut wcześniej.

Amerykańscy lekarze przeczepili "martwe serce".
Amerykańscy lekarze przeczepili "martwe serce". (iStock)

Serce było w tym czasie przechowywane w specjalnym urządzeniu. Pierwszą tego typu operację w Europie przeprowadzili pięć lat temu brytyjscy lekarze. Chirurdzy wykonali transplantację serca, reanimując organ po 5 minutach od stwierdzenia śmierci dawcy. Kluczową rolę w tych zabiegach odgrywa urządzenie, które "podtrzymuje" pracę narządu, ogrzewa i odżywia tkanki nawet przez kilka godzin. Eksperyment Amerykanów zwiększa nadzieję na szersze zastosowanie nowatorskiej techniki.

3. Wciąż brakuje dawców

Ze statystyk prowadzonych przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantologii "Poltransplant" wynika, że w ciągu ostatnich 11 miesięcy w całym kraju polscy lekarze wykonali łącznie 1332 przeszczepy od zmarłych dawców. Jeśli chodzi o serce - wykonano 132 takie zabiegi.

W przypadku transplantacji serca kluczową rolę ogrywa czas pobrania organu od dawcy.
W przypadku transplantacji serca kluczową rolę ogrywa czas pobrania organu od dawcy. (iStock)

Od lat lekarze powtarzają jak mantrę ten sam wniosek: "liczba takich operacji powinna być zdecydowanie większa".

Pierwszy przeszczep serca wykonano w 1967 r. w Południowej Afryce. W Polsce pierwszą udaną transplantację przeprowadził w Zabrzu w 1985 roku prof. Zbigniew Religa.

Przeszczepy serca są obecnie dość powszechnym zabiegiem, jednak problemem pozostaje wciąż brak organów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze